Wielka premiera i debiut w kaliskim Teatrze

2016-10-13 07:05:00 red.

Pierwsza premiera nowego sezonu w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego już 15 października. Na widzów czeka rzadko wystawiany tekst Szekspira – „Tragedia Coriolanusa”. Spektakl wyreżyserowała Marta Streker, debiutująca studentka PWST. – To był pomysł i marzenie. Większość reżyserów chciałaby zadebiutować Szekspirem – mówi Marta Streker.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

- Koriolan wydawał się być interesujący przez to, że jest bardzo rzadko wystawiany. Jest to dramat polityczny, dlatego jest aktualny dzisiaj. Na wybór klasyki miało wpływ doświadczenie zebrane między innymi przy pracy z Dziadami. To jest dla mnie duże wyzwanie, żeby zrobić debiut właśnie z tekstem klasycznym. W Coriolanie szczególnie jest zapisany rodzaj teatru w teatrze, który jest charakterystyczny dla wielu teksów Szekspira, ale w Coriolanie jest to bardzo widoczne i cała pierwsza część spektaklu jest przygotowana w takiej właśnie konwencji – mówi Marta Streker.

Marta Streker jest studentką wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. W swojej dotychczasowej karierze pełniła m. in. funkcję drugiego reżysera przy głośnych „Dziadach” Michała Zadary i współreżyserowała wraz z Bartoszem Porczykiem „Amadeusza” absolwentów Wydziału Lalkarskiego z Wrocławia. Stworzyła też kilka projektów niezależnych.

- Chcieliśmy stworzyć świat uniwersalny, bezczasowy, ale nawiązujący do czasów Szekspira i do dawnego Rzymu. Ważnym elementem scenografii są schody, które są wgryzione w scenę, oraz inne schody, dwuczęściowe, które znajdują się na scenie. Jest to element mobilny, związany z ciągłym przemieszczaniem się w akcji w tekście dramatu – mówi Anna Trzpis McLean, scenograf.

Klasyczny dramat w swojej oryginalnej, nieprzepisanej formie w przekładzie Macieja Słomczyńskiego zostanie wystawiony z inscenizacyjnym rozmachem.

- Tworząc projekty kostiumów również chciałam ukazać bezczasowość, ale skupiłam się na tym, by wyciągnąć z teatru szekspirowskiego cechę charakterystyczną – współczesność kostiumu z mocnym podkreśleniem teatralnym. Inspiracją były, więc współczesne projekty modowe, ale zależało mi na tym, by ukazać cechy charakteru postaci – mówi Julia Kosmynka, kostiumolog.

W spektaklu weźmie udział jedenaścioro aktorów kaliskiego Teatru oraz debiutująca absolwentka wrocławskiej PWST – Teresa Kowalik. W tytułową rolę wcieli się Lech Wierzbowski, świętujący tą rolą 30 lat pracy na deskach kaliskiego Teatru.

„Równie dobrze możecie wznieść kije przeciw Niebiosom, jak przeciw państwu, które pójdzie swoją drogą…”. Gdzie rozchodzą się drogi wielkich wodzów i ich poddanych, tam musi dojść do tragedii. Przekona się o tym Caius Martius, gdy z pola bitwy trafi prosto na arenę wielkiej polityki, a tu walczy się orężem potężniejszym i bardziej niebezpiecznym od stali – słowami. Do samego końca nie uda mu się zrozumieć reguł tej gry, w której żadne rozdanie nie jest sprawiedliwe, a wszystkie karty są znaczone. „Tragedia Coriolanusa” to gorzka lekcja Szekspira, w której wybitna jednostka w starciu ze społeczeństwem skazana jest na porażkę.

Koriolan – tragedia autorstwa Williama Shakespeare’a, datowana na 1607 rok. Sztuka ta jest oparta na Życiu Koriolana, fragmencie Żywotów równoległych Plutarcha, a także na Ab Urbe condita Liwiusza. Bohaterem tragicznym jest rzymski żołnierz, Gnejusz Marcjusz Koriolan.

Obsada:
Zbigniew Antoniewicz – Menenius
Agnieszka Dzięcielska – Cominia
Michał Grzybowski – Brutus
Łukasz Kaczmarek – Obywatel 2
Małgorzata Kałędkiewicz-Pawłowska – Obywatel 1
Ewa Kibler – Sicinia
Kama Kowalewska – Lartia
Teresa Kowalik (gościnnie, debiut aktorski) – Obywatel 4
Wojciech Masacz – Obywatel 3
Bożena Remelska – Volumnia
Michał Wierzbicki – Aufidius
Lech Wierzbowski – Coriolanus

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować