Wielkie święto rolnicze w Liskowie

2016-07-21 07:15:00 MW

W ostatnią niedzielę sierpnia tj. 28 w Liskowie odbędą się XVIII Wojewódzko – Diecezjalne Dożynki Wielkopolskie. – Tegoroczne Dożynki odbędą się w Południowej Wielkopolsce, na pięknej ziemi powiatu kaliskiego w niezwykłym miejscu jakim jest Lisków – powiedział Marek Woźniak marszałek Województwa Wielkopolskiego – Lisków jest dobrym miejscem, nie jest to duży ośrodek, ale takie było założenie, aby Dożynki lokalizować również w mniejszych ośrodkach.

fot. Marcin Woźniak
fot. Marcin Woźniak

Jest to ogromne wyzwanie organizacyjne zarówno dla Pani Wójt jak i dla Pana Starosty. Jednym z interesujących elementów celebrowania tych Dożynek jest możliwość odwiedzenia gospodarstw Starostów Dożynek, możliwość zapoznania się z tym jak wygląda wielkopolska wieś, jakie są problemy oraz jakie osiągnięcia. Wybór Starostów Dożynek nie jest przypadkowy, są to osoby aktywne społecznie i gospodarczo – mówił Marek Woźniak marszałek Województwa Wielkopolskiego.

Starościną dożynek została Magdalena Bruź, która wraz z mężem Wiesławem prowadzi rodzinne gospodarstwo rolne w miejscowości Zakrzyn, w gminie Lisków. Na powierzchni 38 hektarów uprawia zboża oraz kukurydzę na kiszonkę. W gospodarstwie hodowanych jest około 100 sztuk bydła. Natomiast starostą dożynek został Jacek Grzelak, laureat XV edycji konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2015, który wraz z żoną Emilią prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 150 hektarów w Skarszewie. Zajmuje się głównie uprawą kukurydzy.

Przygotowanie Dożynek Wojewódzko – Diecezjalnych dla tak małej gminy jak Lisków to wielkie wyróżnienie, ale też wytężona praca aby jak najlepiej zaprezentować całej Wielkopolsce atuty gminy – Pracujemy od kilku miesięcy, aby te Dożynki przygotować w jak najlepszy sposób, myślę że mimo, iż jesteśmy małą gminą podołamy temu wyzwaniu. Przeznaczyliśmy na Dożynki około 3 ha gruntu, gdzie zlokalizowane są instytucje tj. hala sportowa, strażnica, gimnazjum, szkoła – będą one stanowiły zaplecze techniczne do organizacji tego przedsięwzięcia. To ogromna radość i zaszczyt dla naszej gminy aby te dożynki organizować, 28 sierpnia będziemy gościć rolników z całej Wielkopolski, wiele instytucji, przedsiębiorców, będzie to okazja aby podziękować Bogu i rolnikom za trud i za chleb, który z plonów jest wypiekany. Jesteśmy wyjątkową gminą Powiatu Kaliskiego i myślę, że Pan Marszałek nie będzie żałował, że właśnie Lisków wytypował do organizacji tego przedsięwzięcia – mówiła wójt Gminy Lisków Maria Krawiec.

Zgodnie z tradycją dożynek odbędzie się wystawa rolnicza, na której zaprezentowane zostaną nowoczesne maszyny i urządzenia zwiększające wydajność pracy i komfort rolników. Nie zabraknie także nawiązania do historii – Tradycyjnie podczas każdych Dożynek Wojewódzkich otwierana jest wystawa rolnicza. W Liskowie otwarcie wystawy odbędzie się o godz. 11.30, chcemy nawiązać do tradycji związanych z pierwszą wystawą rolniczą, która odbyła się w Liskowie w 1925 r. i drugą w 1937 r. Będzie się prezentowało ok. 30 podmiotów, będzie sprzęt nowoczesny, powszechnie spotykany a także tradycyjny, nawiązujący do tego jak wyglądało rolnictwo kiedyś, będą Lokalne Grupy Działania, będą lokalni producenci, przedsiębiorcy – powiedział wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski.

Takie dożynki to dla powiatu kaliskiego, który rozwija się pod względem rolnictwa oraz innowacyjności, świetna promocja. Rolnicy i producenci z naszego powiatu będą mieli okazję nawiązać kontakty i przedstawić swoje wyroby szerszej grupie kontrahentów nie tylko z Wielkopolski – Zapraszamy wszystkich Wielkopolan, ale nie tylko. Lisków położony jest na skraju naszego województwa, sąsiaduje z województwem łódzkim, będziemy mogli promować się dzięki temu również poza granicami Wielkopolski, a także poza Diecezją Kaliską – mówił starosta kaliski Krzysztof Nosal.

Jak sama nazwa wskazuje są to połączone dożynki wojewódzkie oraz diecezjalne. Bóg w tradycji i pracy rolników jest istotny i to właśnie podczas dożynek dziękuje się za zebrane plony, co podkreślał ks. Biskup Pomocniczy Łukasz Buzun – Dożynki to przede wszystkim dziękczynienie za plony, rolnik, który pracuje na ziemi ma najbardziej świadomość, że nie wszystko od niego zależy, jest wiele czynników, które nie są w zakresie jego możliwości. Przesłanie księdza Blizińskiego ma wymiar współczesny – ważne jest odniesienie do Boga w życiu każdego człowieka. Cieszę się, że w tym roku Dożynki odbędą się na terenie Diecezji Kaliskiej.

Również marszałek województwa podkreślił połączenie rolnictwa i religii na terenie gospodarza dożynek – Miejscowość Lisków związana jest z historią polskiej wsi, Ks. Wacław Bliziński to postać niewątpliwie wybitna, kapłan, działacz społeczny, działacz gospodarczy. Postać warta wspominania, stworzył On na tej ziemi wiele instytucji, wiele organizacji, pokazał tą wieś w sposób na tyle atrakcyjny, że było to godne pokazania najwyższym władzom II RP.

Program XVIII Dożynek Wojewódzko – Diecezjalnych:

11.30 – Otwarcie wystawy rolniczej

13.00 – Msza Święta pod przewodnictwem J.E. Księdza Biskupa Edwarda Janiaka

Po mszy świętej obrzęd dożynkowy, który zaprezentuje Zespół Pieśni i Tańca „Łany” Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu

16.30 – Program artystyczny – Na scenie pojawią się: Kapela i Zespół Ludowy „Liskowianie”, Zespół Kabaretowo – Ludowy „Niechcice”, Kapela DYSONANS ze Szczytnik oraz Kamil Pyrek BAND-finalista programu „Super dzieciak”

20.30 – Występ zespołu BAJM

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować