Wielkopolskie Centrum Onkologii stawia na pacjentów

2017-12-11 18:00:00 Wielkopolskie Centrum Onkologii

„Co Kobieta i Mężczyzna powinni wiedzieć o onkologii: od profilaktyki do radioterapii” – pod tym hasłem odbyła się w poniedziałek konferencja w Ośrodku Radioterapii w Kaliszu – filii Wielkopolskiego Centrum Onkologii. To właśnie tu, od kilku lat, pacjenci mają szansę na otrzymanie najlepszego leczenia oraz kontakt z wykwalifikowaną kadrą specjalistów. Rozwijający się Ośrodek to najlepszy przykład rozwoju onkologii na terenie województwa wielkopolskiego.

fot. Wielkopolskie Centrum Onkologii
fot. Wielkopolskie Centrum Onkologii

- Powstały Ośrodek pokazał nam, że nasza wspólna walka bardzo się opłaciła. Kaliska radioterapia w końcu dała pacjentom nadzieję na to, że mamy miejsce, w którym dba się o skuteczne leczenie choroby onkologicznej – zaznaczyła Barbara Wrzesińska z kaliskich Amazonek.

Rak piersi to nowotwór wymagający szczególnego zaangażowania. Kompleksowa opieka nad pacjentkami, opierająca się na współpracy wielu specjalistów, a także dostęp do nowoczesnych i skutecznych terapii lekowych – to czynniki, których zapewnienie stanowi podstawę odpowiedniego leczenia.

- Wielkopolskie Centrum Onkologii oraz nasza Filia w Kaliszu nieustannie poszerzają możliwości w zakresie leczenia nowotworu piersi. Zajmujemy się leczeniem ok. 75 procent kobiet z nowotworem piersi z całego województwa. Planujemy ciągły rozwój i udoskonalanie leczenia – podkreślił Prof. Julian Malicki, dyrektor Wielkopolskiego Centrum Onkologii.

- Ośrodek Radioterapii w Kaliszu ma być najbardziej dogodnym i bezpiecznym miejscem, w którym lokalni pacjenci otrzymają terapię na najwyższym poziomie, bez potrzeby szukania pomocy poza granicami województwa, czy nawet kraju – dodał Prof. Dariusz Kowalczyk, kierownik Ośrodka Radioterapii w Kaliszu.

Historia Ośrodka Radioterapii rozpoczęła się od funkcjonowania poradni, a następnie stopniowo rozwijała się pełna działalność. Placówka ma już ponad 400 pacjentów, którzy zakończyli leczenie radioterapią. Obecnie, pod opieką samej poradni, jest ponad 2600 pacjentów. - Liczba chorych leczonych w Kaliszu wciąż wzrasta. A to dlatego, że pacjenci wiedzą, że otrzymają tu wysokiej jakości leczenie onkologiczne i zajmą się nimi bardzo dobrzy specjaliści – zaznaczył Prof. Kowalczyk.

Rak piersi, rak prostaty, nowotwory ginekologiczne oraz nowotwory głowy i szyi – to niektóre z głównych grup nowotworów, w ramach których prowadzi się pełną sukcesów terapię w kaliskim Ośrodku. Lokalni pacjenci nie muszą pokonywać ogromnego dystansu, by dostać się do ośrodka onkologicznego i uzyskać odpowiednie leczenie.

- Stopniowo i sukcesywnie otwieramy kolejne drzwi w zakresie dostępności pacjentów do leczenia. Pragniemy zapewniać jak najlepsze jakościowo leczenie w jak najszerszej gamie nowotworów – podkreślił Prof. Piotr Milecki, konsultant wojewódzki w dziedzinie radioterapii onkologicznej.

Ważnym elementem spotkania było również podkreślenie perspektyw rozwoju najbardziej innowacyjnych metod leczenia radioterapią, do której zaliczamy protonoterapię. Chcemy, by każdy pacjent otrzymał jak najlepiej dobraną do siebie terapię, gdyż właśnie to odpowiada za sukces leczenia. Protonoterapia stanowi prawdziwą oręż w walce z rakiem przy trudno dostępnych lokalizacjach nowotworu. Staramy się o powstanie ośrodka protonoterapii w Poznaniu. To droga inwestycja, o której finansowanie staramy się ze wszystkich sił. Mamy nadzieję, że decyzja dotycząca wsparcia i finansowania Projektu INPRONKO, czyli projektu odpowiadającego właśnie za rozwój protonoterapii, zapadnie w przyszłym roku – wyjaśnił Prof. Malicki.

Do kluczowych światowych trendów zaliczamy również metodę CyberKnife. Dostępność pacjentów do leczenia tą metodą wymaga w naszym kraju znacznej poprawy. Obecnie, istnieją zaledwie trzy ośrodki, w których pacjenci mogą otrzymać świadczenie z zakresu mikroradiochirurgii, w ramach której CyberKnife stanowi wiodący system leczenia – jednym z nich jest Wielkopolskie Centrum onkologii. Eksperci podkreślają, że jest to zbyt mała liczba w odniesieniu do zapotrzebowania pacjentów na leczenie.

- Jako środowisko pacjentów z nadzieją patrzymy na rozwój placówek świadczących usługi radioterapii. Bez tego, walczące z nowotworem osoby, nie będą miały należnej opieki oraz perspektyw leczenia. Z nadzieją patrzymy na wszelkie działania, które mają na celu zwiększenie dostępu do najnowocześniejszych metod leczenia radioterapią. Rozwój protonoterapii, o który stara się Wielkopolskie Centrum Onkologii, stanowić będzie prawdziwa pomoc dla pacjentów – powiedziała Barbara Ulatowska, prezes Stowarzyszenia Pacjentów Leczonych Radioterapią.

  • Zachorowalność na nowotwory, w czasie ostatnich 30 lat, zwiększyła się blisko dwukrotnie. To narastający problem, który znajduje się na drugiej pozycji w zakresie najczęstszej przyczyny zgonów w naszym kraju, zaraz po chorobach układu krążenia. Niepokojące dane wskazują na pilną potrzebę zmian mających na celu poprawę sytuacji pacjentów onkologicznych, a tym samym – placówek świadczących usługi z zakresu onkologii. Na równi z wyzwaniami systemowymi, pojawia się również potrzeba wzrostu świadomości społecznej w zakresie chorób nowotworowych.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować