Wszystko o słońcu

2016-04-12 12:25:00 Radosław Pior

W czwartek, 14 kwietnia, w Auli Błękitnej PWSZ o godz. 18.00, wykład popularno-naukowy pt. “Słońce jakiego nie znamy” wygłosi dr Urszula Bąk-Stęślicka z Instytutu Astronomicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Wraz z mężem, dr Markiem Stęślickim naukowcy opowiedzą młodszym i starszym jak zbudowane jest Słońce i jak wygląda.

“Gdy obserwujemy Słońce na różnych długościach fali wygląda ono inaczej niż przywykliśmy. Pole magnetyczne Słońca powoduje szereg bardzo ciekawych zjawisk, do nich należą między innymi plamy słoneczne, protuberancje, rozbłyski oraz koronalne wyrzuty materii.” – mówi dr Bąk-Stęślicka. Na wykładzie z pewnością dowiemy się jak często zjawiska te obserwujemy na Słońcu oraz czy mają one wpływ na mieszkańców Ziemi.

Tematyka Słońca jest bliska każdemu. Atrakcyjną formą wykładu pragniemy zaprosić wszystkich: młodszych i starszych zainteresowanych astronomią! Chcemy, aby wszyscy byli pod wrażeniem Słońca: gwiazdy, która daje nam światło, ciepło i… życie.

Kalisz ma bardzo bogate tradycje obserwacyjne Słońca. Już w 1. połowie XVII wieku jezuita Karol Malapert obserwował Słońce z wieży dzisiejszego kościoła garnizonowego. Obserwacje czynił z pomocą pierwszych na ziemiach polskich lunetek, a godnym uwagi jest fakt, że montaż paralaktyczny, który stworzył Malapert w Kaliszu, jest po dziś dzień podstawowym systemem montażu amatorskich teleskopów wśród miłośników astronomii na całym świecie.

Na wykład zapraszamy każdego (bez ograniczeń wieku) do Auli Błękitnej PWSZ w Kaliszu, przy ul. Nowy Świat, w czwartek 14 kwietnia, o godz. 18:00.

W piątek, 15 kwietnia zapraszamy natomiast na wspólne obserwacje nieba. Od godz. 20:00 na Polach Marsowych Koło Astronomiczne przy SM Dobrzec prezentować będzie księżycowe kratery, księżyce Jowisza i sztuczne satelity Ziemi. Dla wytrwałych: nocne obserwacje Marsa i Saturna.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować