Wybór prezesa Polskiego Radia pod koniec marca. Skarżyński i Ziąbka w Radach Programowych wielkopolskich mediów.

2017-02-20 15:34:00 red

W zeszyły tygodniu, w czwartek zakończono postępowanie konkursowe na prezesa Polskiego Radia. Rada Mediów Narodowych w której zasiada m.in. posłanka Joanna Lichocka wybrała na to stanowisko Barbarę Stanisławczyk – Żyłę. Nowo wybrana prezes jednak po jednym dniu sprawowania powierzonej funkcji złożyła rezygnację i konieczny jest wybór nowego prezesa. Podczas briefingu posłanka PiS poinformowała także o wyborze Tadeusz Skarżyńskiego do Rady Programowej Telewizji Poznań oraz Leszka Ziąbki do Rady Programowej Radia Merkury.

fot. MW
fot. MW

- Barbara Stanisławczyk zadeklarowała chęć pracy z Jerzym Kłosińskim w zarządzie dwuosobowym, zaakceptowała to, że Mariusz Staniszewski został powołany przez RMN jako członek zarządu. Nic nie wskazywało, że pani prezes zrezygnuje ze swojego stanowiska – mówi posłanka PiS i członkini RMN Joanna Lichocka – Z tego co się dowiadywałam w piątek od początku dnia wszystko toczyło się normalnie. Pani prezes pożegnała Jerzego Kłosińskiego, poznała Mariusza Staniszewskiego z dyrektorami anten. Deklarowała na antenie PR swoje plany ma czteroletnią kadencję oraz ciężką pracę. Dopiero późnym popołudniem pojawiła się informacja, że pani prezes rezygnuje ze swojego stanowiska. Było to dla nas – członków Rady Mediów Narodowych duże i przykre zaskoczenie – dodaje.

Barbara Stanisławczyk pełniła funkcję prezesa zarządu Polskiego Radia od 8 stycznia 2016 roku. Jak mówi posłanka Lichocka – Dobrze radziła sobie przez ostatni rok w mojej ocenie. Bardzo dobrze opanowała np. finanse radia, to nie jest łatwe w momencie, kiedy nie ma stabilnego i wysokiego finansowania mediów publicznych. Potrafiła wyprowadzić radio na plus, nie rezygnując z inwestycji i zmian programowych. Wprowadziła na antenę analogową Polskie Radio 24, kanał publicystyczno-informacyjny, który jest zupełnie nową jakością w PR.

Prezes Barbara Stanisławczyk nie podała żadnych powodów swojej rezygnacji – W piśmie złożonym na ręce przewodniczącego Rady Mediów Narodowych Krzysztofa Czabańskiego prezes Stanisławczyk poinformowała, iż rezygnację składa ze skutkiem na dzień 31 marca 2017 roku. Jednocześnie pani prezes napisała, iż zapewnia RMN o pełnym osobistym zaangażowaniu w prowadzenie bieżących spraw Polskiego Radia oraz gotowości dalszej współpracy z RMN – mówi posłanka Lichocka.

Nie ma przewidzianych procedur związanych z taką sytuacją lecz decyzja o rezygnacji zostanie przyjęta. 2 marca RMN na zebraniu podejmie decyzje o dalszym postępowaniu w tej sprawie.

- Większość członków rady jak mówi pan Czabański nie chce rozpisywać konkursu. Rada Mediów Narodowych może powołać prezesa spółki Polskie Radio bez konkursu, jest to w uprawnieniach rady – mówi Joanna Lichocka – Ja rozumiem zniechęcenie moich kolegów do tej formuły wyłaniania prezesa PR, ale wydaje mi się, że konkurs jest momentem, gdzie można poważnie rozmawiać o tym, czym powinno być radio publiczne, czym powinny być media publiczne.

Jak zapewniła posłanka Lichocka do końca marca znany będzie nowy prezes polskiego radia.

Rada Mediów Narodowych wybrała również Rady Programowe ośrodków regionalnych telewizji i radia. W Wielkopolsce funkcjonuje Rada Programowa Telewizji Poznań oraz Rada Programowa Radia Merkury, w których Kalisz ma swoich przedstawicieli. Do Rady Programowej Telewizji Poznań został powołany Tadeusz Skarżyński, którego zarekomendowało Bractwo Rycerskie, a w Radzie Programowej Radia Merkury zasiada Leszek Ziąbka zarekomendowany przez Kaliskie Towarzystwo Historyczne.

- Mam nadzieję, że te osoby będą wsparciem dla dziennikarzy pracujących na tym terenie, żeby więcej informacji, więcej reportaży, więcej materiałów pojawiało się w mediach publicznych z regionu południowej wielkopolski. Kalisz na to zasługuje, ponieważ dzieję się tutaj bardzo dużo wydarzeń kulturalnych, politycznych i gospodarczych – mówi posłanka PiS – To jest też rodzaj zastosowania w praktyce postulatu żeby organizacje społeczne miały rzeczywiście wpływ na to co robią instytucje, które mają służyć wszystkim polakom. Tadeusz Skarżyński i Leszek Ziąbka wiedzą, że nie mają tam pilnować interesów politycznych tylko po prostu dbać o interesy Kalisza i tego żeby mieszkańcy południowej wielkopolski byli dobrze poinformowani – podkreśla.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować