Od 26 kwietnia do 3 maja uczennice Szkoły Podstawowej w Opatówku z klasy 6c- Maja Kępa i Julia Witczak oraz uczennica klasy 6b – Alicja Bąkowska wraz z opiekunami wycieczki, Arturem Szkudlarkiem, Izabelą Dubanowicz oraz Kingą Kobyłką wzięły udział w zagranicznej wycieczce szkolnej na Sardynię do miasta Cagliari.

Article czo o
fot. Urząd Miejski Gminy Opatówek

Wycieczka na włoską wyspę była podsumowaniem międzynarodowego projektu międzyszkolnego o nazwie “Most kulturowy z Cagliari do Opatówka” założonego i prowadzonego przez Artura Szkudlarka i Valerię Mameli, nauczycielkę języka angielskiego we włoskiej szkole.

Wszyscy uczestnicy wycieczki zostali zakwaterowani u włoskich rodzin, które dołożyły wszelkich starań, aby pobyt polskich gości obfitował w niezapomniane przeżycia i możliwości obcowania z jakże odmienną od polskiej kulturą, zwyczajami oraz tradycjami innego kraju. Podczas tygodniowego pobytu uczestnicy odwiedzili szkołę Instituto Comparativo w mieście Quartu San’t Elena oraz mieli okazję porozmawiać z włoskimi rówieśnikami. Nauczyciele mieli również okazję do wymiany doświadczeń zawodowych z innymi nauczycielami i zapoznania się z zasadami funkcjonowania włoskiej placówki oświatowej.

W trakcie pobytu polscy goście uczestniczyli między innymi w uroczystych obchodach patrona wyspy Sardynii, Sant’Effisio, podczas których odbywa się procesja trwająca aż 4 dni wraz z 30 – 40 tradycyjnymi wozami ludowymi zaciągniętymi w woły.

Kilkudziesięciotysięczna procesja to niezwykła reprezentacja mieszkańców wszystkich regionów Sardynii, ubranych w bajecznie kolorowe stroje regionalne. Jeźdźcy w ludowych i historycznych kostiumach na pięknie przybranych koniach, ukwiecone wozy i udekorowane woły, tony płatków kwiatów sypane przed rydwan wiozący figurę Świętego tworzą niezwykłe widowisko.

Polscy goście odbyli również spotkanie z burmistrzem dzielnicy miasta Monserrato, Thomasem Locci, który pogratulował ogromnego sukcesu projektu międzynarodowego. Uczennice odwiedziły również rezerwat przyrody Montelargius, w którym cały rok żyją i rozmnażają się flamingi. Uczennice wraz z nauczycielami odwiedzili także wiele innych ciekawych miejsc i zabytków – Katedrę Santa Maria di Castello, bibliotekę mediów i kulturoznawstwa MEM, plaże Poetto oraz formację skalną Siodło Diabła.

Zobacz także
Thumb p1170662
"Kalisz nie ma prezydenta". PO o inwestycjach w ...
Thumb mp par i druzyn pary 0880
Mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym
Thumb spa spektakl017
Spora dawka humoru i zakręcona fabuła! Spektakl ...

KomentarzeDrogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb calisia   osiedle 90x 300 panorama park

Zamieszkaj na nowym Osiedlu Panorama Park

Article 18920271 1683771841651283 4113255388620708878 n

FGP, czyli Festiwal Gaszenia Pragnienia
Thumb obrazek 62
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
Thumb zrzut ekranu 2010 11 28  godz. 19.57.34  article
Msm icon 30
Restauracja Nastrojowa
Thumb desmiss
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
Thumb zrzut ekranu 2015 08 14  godz. 15.34.08
Msm icon 30
Galeria Tęcza - prawdziwe centrum handlowo - rozrywkowe
Thumb mika
Msm icon 30
Mika-Stal
więcej»
Bico australia 20131216 146n120