Od 26 kwietnia do 3 maja uczennice Szkoły Podstawowej w Opatówku z klasy 6c- Maja Kępa i Julia Witczak oraz uczennica klasy 6b – Alicja Bąkowska wraz z opiekunami wycieczki, Arturem Szkudlarkiem, Izabelą Dubanowicz oraz Kingą Kobyłką wzięły udział w zagranicznej wycieczce szkolnej na Sardynię do miasta Cagliari.

Article czo o
fot. Urząd Miejski Gminy Opatówek

Wycieczka na włoską wyspę była podsumowaniem międzynarodowego projektu międzyszkolnego o nazwie “Most kulturowy z Cagliari do Opatówka” założonego i prowadzonego przez Artura Szkudlarka i Valerię Mameli, nauczycielkę języka angielskiego we włoskiej szkole.

Wszyscy uczestnicy wycieczki zostali zakwaterowani u włoskich rodzin, które dołożyły wszelkich starań, aby pobyt polskich gości obfitował w niezapomniane przeżycia i możliwości obcowania z jakże odmienną od polskiej kulturą, zwyczajami oraz tradycjami innego kraju. Podczas tygodniowego pobytu uczestnicy odwiedzili szkołę Instituto Comparativo w mieście Quartu San’t Elena oraz mieli okazję porozmawiać z włoskimi rówieśnikami. Nauczyciele mieli również okazję do wymiany doświadczeń zawodowych z innymi nauczycielami i zapoznania się z zasadami funkcjonowania włoskiej placówki oświatowej.

W trakcie pobytu polscy goście uczestniczyli między innymi w uroczystych obchodach patrona wyspy Sardynii, Sant’Effisio, podczas których odbywa się procesja trwająca aż 4 dni wraz z 30 – 40 tradycyjnymi wozami ludowymi zaciągniętymi w woły.

Kilkudziesięciotysięczna procesja to niezwykła reprezentacja mieszkańców wszystkich regionów Sardynii, ubranych w bajecznie kolorowe stroje regionalne. Jeźdźcy w ludowych i historycznych kostiumach na pięknie przybranych koniach, ukwiecone wozy i udekorowane woły, tony płatków kwiatów sypane przed rydwan wiozący figurę Świętego tworzą niezwykłe widowisko.

Polscy goście odbyli również spotkanie z burmistrzem dzielnicy miasta Monserrato, Thomasem Locci, który pogratulował ogromnego sukcesu projektu międzynarodowego. Uczennice odwiedziły również rezerwat przyrody Montelargius, w którym cały rok żyją i rozmnażają się flamingi. Uczennice wraz z nauczycielami odwiedzili także wiele innych ciekawych miejsc i zabytków – Katedrę Santa Maria di Castello, bibliotekę mediów i kulturoznawstwa MEM, plaże Poetto oraz formację skalną Siodło Diabła.

Zobacz także
Thumb helios sport 1360x768px v01
Liga Mistrzów na dużym ekranie! Zgarnij bilety!
Thumb plakat x bieg z flaga druk 2018 czo%c5%82o
X Bieg z Flagą
Thumb skm
Jedni sprzątają, a inni zapominają... Trwa akcja...

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb att00250
Msm icon 30
Hotel Kristoff
Thumb  mg 7002
Msm icon 30
CAROK - detailing Twojego samochodu
Thumb img 7818
Msm icon 30
Magic Garden Hostel
Thumb obrazek 255
Msm icon 30
Destino Nieruchomości
Thumb towers
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
więcej»
Bico australia 20131216 146n120