Wystawa Dominiki Krechowicz „Antropocen” w Galerii Pulsar

2017-07-21 09:12:00 red za Galeria Sztuki im. Jana Tarasina

W Galerii Sztuki im. Jana Tarasina w Kaliszu od 4 sierpnia do 1 września dostępna będzie wystawa Dominiki Krechowicz „Antropocen”. - W przygotowanej przeze mnie wystawie chcę zwrócić uwagę na dwa aspekty. Pierwszy problem jest widoczny na pierwszy rzut oka. To problem zanieczyszczenia środowiska – mówi autorka. Finisaż zaplanowany jest na ostatni dzień jej trwania o godz. 19:00.

fot. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina
fot. Galeria Sztuki im. Jana Tarasina

Jak sama o swoich dziełach mówi autorka:

Wysypisko w Szadółkach to gigantyczna hałda. Co pewien czas przyjeżdżają ciężarówki i dodają kolejne tony śmieci. W powietrzu unoszą się tumany kurzu. Pojawiają się ptaki, które fruwają w poszukiwaniu pożywienia. Kilka lat temu byli także ludzie – zbieracze, którzy przeszukiwali śmieci. Na wysypisku wieje silny wiatr. Góra śmieci jest wysoka. Stanowi dobry punkt widokowy na Gdańsk. Fascynująca hałda złożona jest z różnobarwnych elementów, które jeszcze niedawno były potrzebnymi rzeczami. Spośród śmieci widać większe przedmioty: fotele, kanapy, książki, naczynia, kołdry i resztki jedzenia. Wszystkie te obiekty właśnie straciły swój dotychczasowy status i stały się odpadami. Mieszanina śmieci i ziemi tworzy niejednorodną szarość.

W przygotowanej przeze mnie wystawie chcę zwrócić uwagę na dwa aspekty. Pierwszy problem jest widoczny na pierwszy rzut oka. To problem zanieczyszczenia środowiska. Wszyscy ponosimy za to odpowiedzialność. Oczywiście trzeba zdawać sobie z tego sprawę i walczyć z tym na różne sposoby. Drugi aspekt wystawy jest czysto artystyczny. Odnosi się do fenomenu wysypiska, które jest po prostu wielką formą o określonym kształcie i wymiarach…

Kuratorem wystawy jest Joanna Dudek.

Dominika Krechowicz – Studiowała na Wydziale Malarstwa i Grafiki PWSSP w Gdańsku. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Kazimierza Ostrowskiego w 1988 r. Od 1996 pracuje w Katedrze Sztuk Wizualnych na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, od 2000 roku na stanowisku adiunkta. W latach 1995-2003 współtworzyła galerię Koło w Gdańsku. Jest autorką prac malarskich: Flagi, Alians znaków oraz fotograficznych: Działki, Double time, Błękit Szadółek. Brała udział w wielu wystawach w Polsce i za granicą. W 1997 roku otrzymała brązowy medal w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa „Bielska Jesień 1997”.
W 1999 brała udział w międzynarodowym projekcie „Interim”, Schloss Plüschow w Niemczech. W 2002 roku otrzymała Stypendium Marszałka Województwa Pomorskiego.
W 2006 roku otrzymała stypendium The Pollock-Krasner Foundation za realizację cyklu malarskiego Flagi. W 2014 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury.

Informacja organizatorów:

Jak twierdzą naukowcy mamy coraz więcej dowodów na to, że wkroczyliśmy w nową epokę geologiczną – antropocen. Najprawdopodobniej rozpoczęła się ona w 1950 roku, gdy odnotowano znaczny wzrost radioaktywnych odpadów, pozostałych po testach broni nuklearnej na początku zimnej wojny.

Do powstania nowej epoki przyczyniła się ludzka aktywność, która ma widoczny wpływ na zmiany w składzie ziemskiej atmosfery czy hydrosfery. Ma być to efektem gwałtownej urbanizacji, emisji gazów cieplarnianych, zanieczyszczenia środowiska czy szybkiego wyczerpywania przez człowieka paliw kopalnych gromadzonych w naturze przez setki milionów lat.

Odpady, które produkujemy – kawałki plastiku czy betonu, sadza ze spalania węgla, ropy i gazu, środki owadobójcze i środki promieniotwórcze – będą naturalną częścią składową tworzących się dziś skał.

Nazwa antropocen jaką zaproponowali naukowcy, po holocenie i plejstocenie, wskazuje na udział i odpowiedzialność człowieka za zmiany geologiczne ziemi.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować