Wystawa poświęcona Adamowi Asnykowi na kaliskim rynku

2018-06-06 17:30:00 red. za kalisz.pl

Zapraszamy przed kaliski ratusz, gdzie można oglądać wystawę poświęconą Adamowi Asnykowi – „Co nieśmiertelne, musi żyć!”. Uroczystego otwarcia ekspozycji dokonał dziś prezydent Grzegorz Sapiński.

fot. kalisz.pl
fot. kalisz.pl

Z okazji 180. rocznicy urodzin poety, Rada Miasta Kalisza zdecydowała o ustanowieniu roku 2018 rokiem Adama Asnyka. Wystawa wpisuje się w kalendarz wydarzeń organizowanych w naszym mieście dla upamiętnienia twórcy.

Wystawę przed ratuszem można oglądać do końca czerwca. W wakacje zostanie przeniesiona w okolice pomnika Adama Asnyka, później umieszczona zostanie na WPA.

Bogata merytorycznie, pełna ciekawostek i atrakcyjna graficznie plenerowa wystawa „Co nieśmiertelne, musi żyć!” jest oddaniem hołdu wybitnemu kaliszaninowi i patronowi biblioteki – Adamowi Asnykowi. Przygotowali ją pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu, pod kierunkiem Kareny Łuszczykiewicz, zastępcy dyrektora kaliskiej biblioteki. Wystawa powstała z wykorzystaniem materiałów, wielu dotąd niepublikowanych, pochodzących od najważniejszych instytucji muzealnych i archiwalnych w Polsce. Przedstawia ciekawą, wszechstronną osobowość, talenty i zainteresowania Adama Asnyka: poety, dziennikarza, patrioty, filozofa, miłośnika Tatr, podróżnika. Składa się z 40 plansz i obejmuje najważniejsze momenty życia – od narodzin, poprzez kontakty rodzinne, miłości, pasje, pracę, aż po ostatnie chwile.

Wystawa „Co nieśmiertelne, musi żyć!” jest pierwszym elementem zadania „Młodzi Asnykowi” realizowanego w ramach programu operacyjnego „Kultura – Interwencje 2018”, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury. Miejska Biblioteka Publiczna w Kaliszu podjęła się w 2018 roku realizacji szeregu wydarzeń związanych z Adamem Asnykiem, by w ten sposób oddać hołd wybitnemu kaliszaninowi i patronowi biblioteki w Roku Adama Asnyka w Kaliszu.

Wsparcie ikonograficzne i dokumentacyjne zapewniły: Archiwum Narodowe w Krakowie, Archiwum Państwowe w Poznaniu, Archiwum Artystyczne i Biblioteka Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Muzeum Tatrzańskie im. dra Tytusa Chałubińskiego, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Parafia Katedralna św. Mikołaja w Kaliszu, Polskie Towarzystwo Tatrzańskie, Towarzystwo Strzeleckie Bractwo Kurkowe w Krakowie.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować