XCV Kaliszobranie

2018-06-12 11:00:00 Piotr Sobolewski

Dokuczliwy skwar oraz nietypowa pora realizacji 95 edycji Kaliszobrania (bezprecedensowy piątek miast soboty) nie przeszkodziły licznej grupie zwolenników tej imprezy stawić się na kolejny spacer krajoznawczy.

fot. Piotr Sobolewski
fot. Piotr Sobolewski

Wiódł on ulicą Kordeckiego, a prowadzący go tradycyjnie dr Piotr Sobolewski opowiadał nieco o mijanych obiektach: szkole podstawowej – tzw. „zerówce”, do której uczęszczali tuż po wojnie uczniowie próbujący nadrobić – niezawinione wszak przez nich – edukacyjne zaległości z okresu okupacji, pierwszym obiekcie przedszkola sióstr Felicjanek znanym później jako siedziba m.in. LOK-u, ciekawym pod względem architektonicznym budynku plebanii i o kolejnych obiektach o oświatowym głównie przeznaczeniu. W jednym z nich, w „pachnącej nowością” Szkole Podstawowej nr 13 (a właściwie Zespole Szkolno-Przedszkolnym), ugościł uczestników Pan Dyrektor Radosław Szczap, który opowiedział nieco o budowie obiektu i bieżącej działalności placówki oprowadzając przy okazji po – robiących wrażenie na kaliszobrańcach – niektórych pomieszczeniach swego „królestwa”. Zaraz potem uczestnicy spaceru złożyli kolejną wizytę – w leżącej nieopodal Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego. Tam pracowniczka tej instytucji: Pani Henryka Karolewska opowiedziała z kolei o samej bibliotece, o jej patronie i niektórych innych kaliskich społecznikach, m.in. o : Melanii Parczewskiej, Felicji Łączkowskiej, Ignacji Piątkowskiej i Walentym Stanczukowskim. Zaprosiła także do „wystawowej” części Książnicy. Następnie kaliszobrańcy weszli w uliczkę o adekwatnej do tej pory roku nazwie Zielona i, oceniwszy postępy w budowie kaliskiej (największej w kraju) komendy policji oraz wysłuchawszy gawędy o początkach policji w Kaliszu, popatrzyli sobie jeszcze na zieloną – a jakże – okolicę: staw pozostały po funkcjonującej tu onegdaj cegielni Erharda Peda i – w tle – budynki po tejże. Rozgorzał mały spór – czy kuszący w czasie upalnego popołudnia zakazaną kąpielą staw zwany jest „Jaś” czy „Małgosia”, a może jednak Trójka, Zośka czy Małe Jeziorko?

Imprezę zorganizowano przy współpracy z kaliskim oddziałem TOnZ dzięki wsparciu Miasta Kalisza udzielonego w ramach mecenatu nad kulturą, a w tym miesiącu kaliscy przewodnicy zapraszają jeszcze na wycieczkę do Lądu, Ciążenia, Pyzdr i Winnej Góry (23 VI). Szczegóły i zapisy w siedzibie Oddziału PTTK przy ulicy Targowej.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować