Z Odyseuszem w podróż przyjaźni [Wideo]

2017-03-24 08:54:00 red za WKST

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka oraz Wydział Pedagogiczno–Artystyczny UAM, jako nieliczne w naszym kraju, włączyły się w światową akcję czytania „Odysei” Homera. Z tej okazji w odnowionej niedawno Filii nr 9, zorganizowane zostanie nietypowe studio skąd w naszym rodzimym języku oraz w 10 innych zabrzmią wiersze 23. księgi eposu. Pasjonaci podróży Odyseusza, będą mogli na żywo oglądać relację z niecodziennej audycji.

Uczestnicy czytania mają zapewnione trzyminutowe bezpośrednie połączenie ze studiem, aby przedstawić się i pozdrowić widzów zarówno w krajach uczestniczących w festiwalu, jak i śledzących on-line przebieg światowej akcji. Tego samego dnia w godzinach popołudniowych, na telebimie w centralnym punkcie Lyonu emitowany będzie dokumentalny materiał prezentujący przebieg czytania w uczestniczących miastach.

Transmisja na żywo rozpocznie się o godz.10.00.


Stolica Festiwalu – miasto Lyon, pod hasłem Międzynarodowego Festiwalu Łaciny i Greki, co dwa lata organizuje cykl wydarzeń nawiązujących do literatury starożytnej. Wykłady, wystawy i spotkania otwarte są dla publiczności i zachęcać mają do dialogu międzykulturowego. W tym roku, 24 marca 2017 odbędzie się 11. edycja festiwalu, podczas której nastąpi wspólne międzynarodowe czytanie i słuchanie „Odysei” Homera. Poemat grecki, przypisywany Homerowi, spisany przypuszczalnie w VIII wieku p.n.e. składa się z 24 pieśni. Oprócz Lyonu czytany będzie jednocześnie w dziesiątkach miast w Europie. Co ciekawe, w tym roku do projektu przyłączyły się obie Ameryki, Australia, Bliski Wschód i Afryka. Ogółem 26 krajów w 46 językach 160 grup. Opowieści będą mogły wysłuchać tysiące słuchaczy w różnych w miejscach oraz w wielu językach.

W naszym kraju, udział w czytaniu zgłosili ponadto: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Łódzki, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Centrum Kultury w Lublinie, Liceum Ogólnokształcące w Grodzisku Wielkopolskim oraz Liceum Sióstr Zmartwychwstanek w Poznaniu.

Patronat nad kaliskim czytaniem objął prezydent Grzegorz Sapiński, który nie tylko przedstawi podczas imprezy fragment 23. księgi eposu, lecz również w imieniu kaliszan przekaże pozdrowienia pozostałym uczestnikom i widzom. Czytający wystąpią w następującej kolejności: dr Juliusz Grzybowski (GREKA); prof. Paweł Sawiński (ŁACINA); Grzegorz Sapiński, prezydent miasta Kalisza (POLSKI); Dace Sawińska (ŁOTEWSKI); Anna Bryłowska (ANGIELSKI); Artur Kijewski, wiceprezydent miasta Kalisza (POLSKI); dr Agnieszka Gołębiak (NIEMIECKI); Jarosław Magryś (POLSKI); Merve Avci (TURECKI); Karolina Pawliczak, wiceprezydent miasta Kalisza (POLSKI); Guli Handamovna (UZBECKI); dr Ewelina Poniedziałek (HISZPAŃSKI); dr Artur Skweres (FRANCUSKI); Grażyna Dziedziak, naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego (POLSKI); dr Beata Michalak (WŁOSKI); prof. Piotr Łuszczykiewicz, dziekan Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM (POLSKI).

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować