Zaćma daje się leczyć

2018-06-15 07:22:00 reklama@calisia.pl

Pani Janina od kilku dni ( a może tygodni) widzi coraz gorzej. W zasadzie trudno było jej uchwycić moment, kiedy zaczęła widzieć niewyraźnie. Dopiero przy badaniu wzroku usłyszała budzące przerażenie słowo: ZAĆMA

Zaćma, albo KATARAKTA to postępujące mętnienie soczewki, które wpływa na pogorszenie widzenia, a w konsekwencji, rzeczywiście może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Kiedyś zabieg ten oznaczał skomplikowaną operację chirurgiczną, obarczoną dużym ryzykiem i długą rehabilitacją. Dlatego pani Janina, przejęta zadzwoniła do córki. „Mam ZAĆMĘ. Chyba stracę wzrok! Jak ja teraz będę żyć?” wykrzyczała do słuchawki.

Zaniepokojona córka sprawdziła opcje i mogła uspokoić panią Janinę: Na szczęście obecnie zabieg usunięcia zaćmy przeprowadzany jest metodą fakoemulsyfikacji, która jest jedną z najbezpieczniejszych i najszerzej stosowanych technik chirurgicznych w okulistyce.

Na czym ten zabieg polega?

Fakoemulsyfikacja ultradźwiękowa – wykorzystuje siłę fal ultradźwiękowych do bezbolesnego, bezkrwawego rozdrobnienia zmętniałej soczewki ocznej. Następnie jej fragmenty są usuwane z oka przez mały otwór. Po dokładnym oczyszczeniu, do wnętrza torebki wewnątrzgałkowej, zostaje wszczepiona sztuczna soczewka, której zadaniem jest zastąpienie tej naturalnej – usuniętej w trakcie zabiegu.

Sprawdziliśmy jakie soczewki są dostępne na rynku. Okazuje się, że wybór soczewek jest bardzo szeroki. Mogą one wszystkie być wszczepiane w czasie zabiegu usunięcia zaćmy. Pozwalają nie tylko pozbyć się zaćmy, ale również dyskomfortu związanego z koniecznością noszenia okularów.

Można sobie wybrać soczewki które nam odpowiadają. Do wyboru mamy: soczewki trójogniskowe: zapewniają jakość widzenia najbliższą tej, jaką posiada zdrowe oko młodego człowieka. Soczewki tego rodzaju zapewniają:
– ostre widzenie nie tylko w dal (jazda samochodem, oglądanie telewizji)
– z bliska (czytanie, robótki ręczne)
– dystanse pośrednie (praca przy komputerze, gotowanie, majsterkowanie)

Soczewki dwuogniskowe : takie soczewki dają możliwość cieszenia się wyraźnym widzeniem na dużym dystansie i z bliska.

Soczewki jednoogniskowe: są to podstawowe sztuczne implanty, którymi można zastąpić usuniętą podczas zabiegu, zmętniałą naturalną soczewkę. Zapewniają dobre widzenie na dużych dystansach. Ale wykonując codzienne czynności patrząc z bliska i na odległość trzeba używać okularów.

Należy wspomnieć o soczewkach asferycznych i sferycznych oraz torycznych, i wieloogniskowe, do korekcji astygmatyzmu.

Soczewki asferyczne: konstrukcja asferyczna zapewnia użytkownikowi najwyższą jakość widzenia. Niezależnie od natężenia światła, ostrość wzroku jest doskonała, gwarantując komfort sprawnego funkcjonowania w każdych warunkach. Użytkownik uzyskuje ponadto idealną ostrość wzroku na dużych dystansach.

Soczewki sferyczne: prosta konstrukcja zapewniająca powrót do normalnego funkcjonowania. Soczewki sferyczne są wrażliwe na zmienność natężenia światła – przy słabym oświetleniu nie dają tak precyzyjnego obrazu, jak ich odpowiedniki o budowie asferycznej.

Soczewki toryczne: posiadaja one specjalną konstrukcje cylindryczną implantów które zapewniają korekcję astygmatyzmu, gwarantując ostrość widzenia bez okularów, której pacjenci nigdy wcześniej nie znali
wybór soczewki

Działanie ochronne

Soczewka, która zostaje wszczepiona do oka, pozostaje tam dożywotnio. To bardzo ważne, aby mądrze wybrać soczewkę, której działanie będzie chronić oko przez całe życie.

Możliwy jest wybór soczewek posiadajacych filtr uv całkowicie chroniących przed promieniowaniem ultrafioletowym albo takich z dodatkowymi filtrami żółtymi, chroniącymi wnętrze oka przed degeneracją i poprawiającymi ostrość widzenia w słabym oświetleniu np. (nocna jazda samochodem, długotrwała praca w sztucznym świetle).

Zaćma potrafi bardzo obniżyć komfort życia. Głównym powodem jest stres związany ze stopniowym pogarszaniem się wzroku. Ale jak widać, choroba, dawniej bardzo źle rokująca, teraz może być usunięta jednym zabiegiem, w ciągu jednego dnia. Pani Janina może zatem spać spokojnie.

Informacje użyte w powyższym tekście pozyskaliśmy z kaliskiej Kliniki Kalmedica która oferuje szeroki zakres usług, obejmujący m.in. profilaktykę prozdrowotną, rożne specjalizacje medyczne, rehabilitację, a także dziedziny zabiegowe. Kalmedica , Jako jedyny ośrodek w naszym regionie usuwa trzeci migdałek w znieczuleniu ogólnym.

Kalmedica zapewnia indywidualne podejście do każdego Pacjenta oraz szybkie terminy realizacji procedur medycznych.

Klinika Kalmedica mieści się przy ul. Częstochowskiej 71-75.

Numer telefonu do rejestracji do Poradni/Pracowni Specjalistycznych:
tel.: (62) 502 46 61
email: rejestracja@kalmedica.com.pl
www.kalmedica.pl
www.okulus.com.pl

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować