Zamierzają uzdrowić gospodarkę mieszkaniową Kalisza (zdjęcia)

2015-03-24 13:31:00 redakcja

Ponad 15 milionów złotych długu najemców wobec MZBM, 1300 rodzin oczekujących na mieszkania, ulotnienie się środków na rewitalizację mieszkań, które rzekomo miały zostać ze sprzedaży ciepła – tak (w skrócie) przedstawiły stan gospodarki mieszkaniowej przedstawiciele władz Kalisza.

fot. Kinga
fot. Kinga

Nie jest to sytuacja dobra. Przez wiele lat nie podjęto próby naprawienia polityki gospodarki mieszkaniowej w mieście. Nie ma takiego dokumentu, który pokazywałby kierunki w jakich miasto powinno zmierzać, jeśli chcielibyśmy uzdrowić tę sytuację, bo ta jest po prostu chora – powiedziała Karolina Pawliczak, wiceprezydent Miasta Kalisza. Dzisiaj jesteśmy w stanie dać państwu obiektywną ocenę tego, co dzieje się w mieście .

17 marca br. Wojciech Bachor, który pełnił funkcję dyrektora kaliskiego Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę. O czym pisaliśmy TUTAJ. Powodem odwołania są nieprawidłowości, jakie zostały ujawnione podczas ostatnich kontroli – wyjaśniają władze Miasta.

Obowiązki dyrektora MZBM-u przejęła Marzena Wojterska.
Powołaliśmy Marzenę Wojterską, żeby zachować ciągłość jednostki – powiedziała wiceprezydent Karolina Pawliczak.

Marzena Wojterska z wykształcenia jest prawnikiem, z wieloletnim stażem w Urzędzie Miasta w zakresie gospodarki mieszkaniowej.

Sprawy mieszkaniowe oraz zadania, które są realizowane przez MZBM nie są mi obce, tym bardziej, że przez wszystkie lata pracy w Urzędzie Miejskim ściśle współpracowałam z MZBM. Pełniąc obowiązki dyrektora MZBM-u pragnę poprawić efektywność zarządzania zasobem mieszkaniowym gminy. Zamierzam poprawić ściągalność należności, bo zaległości czynszowe są w tej chwili największym problemem, a także chcę zająć się odzyskiwaniem lokali mieszkalnych i zwiększeniem ilości remontów – zapowiedziała Wojterska.

Z dniem 26 stycznia zmienił się również przewodniczący Komisji Mieszkaniowej. Został nim Tomasz Grudnicki.

W ciągu dwóch miesięcy, dzięki intensywnej pracy Komisja Mieszkaniowa rozpatrzyła ponad 330 wniosków osób uprawnionych do otrzymania mieszkania na rok 2015 – powiedział Grudnicki. Mamy nadzieję, iż do końca roku nastąpi pełne sprawdzenie pełnej listy osób oczekujących na mieszkania. Komisja w procesie kwalifikacji ma uwzględnić warunki mieszkaniowe, społeczne i socjalne wnioskodawców.

Lista do końca marca ma zostać opublikowana. Osoby, które się nie zakwalifikują mają prawo się odwołać. Nie skreśla ich to również z możliwości ponownego ubiegania się o mieszkanie, jeśli warunki osobiste czy socjalne ulegną zmianie – mówił Grudnicki.

Komunalny zasób mieszkaniowy Miasta Kalisza stanowi 4 657 lokali usytuowanych w budynkach w 100% komunalnych i w budynkach we wspólnotach mieszkaniowych.

Po zapoznaniu się z obecnym stanem gospodarki mieszkaniowej władze miasta określiły zobowiązania najemców wobec MZBM (bez odsetek) z tytułu niezapłaconego czynszu na koniec grudnia:

ponad 4 896 tys. zł. ( w budynkach w 100% komunalnych)
ponad 11 000 tys. zł. (w budynkach wspólnotowych.)

Ponad 1300 rodzin oczekuje na mieszkanie.

Priorytetem ma być przekazanie mieszkań rodzinom mieszkającym w budynkach przeznaczonych do rozkwaterowania w wyniku decyzji PPINB, a także sprawdzenie całej listy oczekujących.

Miasto będzie proponowało mieszkania do remontu we własnym zakresie i na własny koszt.

Chcemy, aby osoby, które będą miały uprawnienie do otrzymania mieszkania komunalnego wzięły na siebie ciężar związany z remontem mieszkania. Nie jest to łatwe, ale z drugiej strony miasto przygotowuje do zamieszkania lokale socjalne, natomiast najemcy mieszkań komunalnych mogliby zostać w określonym czasie zwolnieni z czynszu w zamian za remont – powiedziała Pawliczak.

Zaoszczędzone środki będą kierowane na remonty części wspólnych – klatki schodowe, korytarze, montaż domofonów, likwidację zewnętrznych toalet, czy zagospodarowanie podwórek.

Władze miasta chcę promować zasadę odrabiania długów, która ma polegać na podaniu pomocnej ręki zadłużonym.

Powstanie program polityki mieszkaniowej z elementami rewitalizacji, skierowany do młodych mieszkańców Kalisza, seniorów i osób związanych zawodowo z Kaliszem, a chcących tu zamieszkać.

Środki, które miały być przeznaczone na rewitalizację ze sprzedaży ciepła, zostały rozłożone w tegorocznym budżecie i w poprzednich budżetach i mimo tego, że było zobowiązanie, że połowa tych środków będzie na lokacie to ja mówię z pełną odpowiedzialnością, że tych środków dzisiaj już nie ma. Zostały 4 miliony, które nie wystarczą na konkretne działania – powiedziała Pawliczak.

Władze stworzą nowy projekt uchwały dotyczący najmu lokali mieszkalnych. Będzie ona elastyczna, dająca miastu narzędzia w swobodnym dysponowaniu swoim zasobem. Mieszkania będą zamieniane według potrzeb i możliwości finansowych najemców – powiedziała Pawliczak.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować