Zamieszanie wokół uchwały proekologicznej. PO: "Jest to martwa uchwała". Wydział Środowiska dementuje

2017-11-13 17:10:00 BK

6 października została ogłoszona nowa uchwała proekologiczna zgłoszona przez PO, która zapewnia dofinansowanie na wymianę ogrzewania we wszystkich mieszkaniach w kamienicach i blokach mieszkalnych. Jak poinformowało PO, minął już ponad miesiąc, a informacji o samej uchwale jak również wnioskach, które należy złożyć brak. Według radnych pojawiły też inne problemy i znaki zapytania.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Nową uchwałę ws. dofinansowania kosztów inwestycji proekologicznych, radni przegłosowali podczas Sesji Rady Miejskiej 28 września. Dokument został wpisany do Dziennika Urzędowego Województwa Wielkopolskiego 6 października 2017 roku.

Jak zaznacza radny Eskan Darwich, Wydział Środowiska ma problem z interpretacją tej uchwały. - Osoby pracujące w Wydziale Środowiska nie do końca potrafią odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób będzie przyznawane dofinansowanie – mówi radny Eskan Darwich.

Jak wskazuje radny, nie ma informacji o tym, co stanie się z wnioskami, które pozostaną bez pokrycia finansowego. W budżecie miasta może zabraknąć pieniędzy na dofinansowania w br. - Czy te wnioski przechodzą z automatu na kolejny rok, czy będzie trzeba składać je ponownie? – pyta Eskan Darwich.

Niejasna jest też procedura wnioskowania. - Czy to będzie na zasadzie, że inwestor przychodzi i oświadcza, że zlikwidował 3 stanowiska i na bazie oświadczenia dopłacamy doi kosztów inwestycji, czy to będzie tak, że Wydział Środowiska najpierw dokonuje weryfikacji tych stanowisk, a następnie dochodzi do likwidacji? – mówi radny.

- Wydział Środowiska nie przygotował na ten temat żadnych informacji, nie ma konkretnych wniosków do wypełnienia i znowu nie ma w tym wszystkim Pana prezydenta. Mam podejrzenia, że jest to robione celowo – mówi radny Sławomir Chrzanowski.

Eskan Darwich apeluje o zorganizowanie spotkania informacyjnego dla mieszkańców w tej sprawie, by wiedzieli jak korzystać w pełni z nowej uchwały.

Miasto dementuje wszystkie informacje podane przez radnych Platformy Obywatelskiej. - Nowa uchwała została ogłoszona 6 października. Następnie mamy 14 dni w Dzienniku Urzędowym aby ta uchwała się uprawomocniła i weszła w życie. Przegłosowana zmiana obowiązuje więc od 21 października br. – mówi Kamila Czyżak-Kościelak, Naczelnik Wydziału Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Komunalnej. - Wnioski na dofinansowanie zmiany ogrzewania przyjmowane były do 30 października br. Obecnie według kolejności realizujemy wnioski wrześniowe, natomiast październikowe dopiero czekają na realizację. Niemniej, od 21 października, czy obowiązywania nowej ustawy, wpłynęło 40 wniosków – wyjaśnia.

Podsumowując – do 21 października 2017 roku obowiązywała stara ustawa, z 2016 roku. Według niej rozpatrywane będą wszystkie wnioski. Dopiero po 21 października wszystkie nowe wnioski będą rozpatrywane zgodnie z nową uchwałą, z 28 września 2017 roku, złożoną przez PO. Od 21 października wpłynęło blisko 40 wniosków, z których 6 dotyczy likwidacji większej ilości pieców w jednym lokalu.

- Jeżeli ktoś zlikwiduje więcej pieców w budynku wielolokalowym to wówczas, jeżeli przedstawi dowód, czyli fakturę lub rachunek za zlikwidowanie źródeł emisji, to zostanie zwrócony 80 procent wydanej kwoty – wyjaśnia Naczelnik.

Proces składania wniosków na zmianę ogrzewania na bardziej ekologiczne trwa od marca do końca października. W tym roku wpłynęło 250 wniosków. Jak informuje również Wydział Środowiska, wszelkie informacje o uchwale, jak również wzory wniosków dostępne są na stronie internetowej Miasta Kalisza: www.kalisz.pl/pl/q/ochrona-powietrza

Jak działa mechanizm nowej uchwały?

- Mechanizm ten nie jest taki straszny jak go malują. Jeżeli w całej kamienicy zamontuje się ogrzewanie ekologiczne, likwidując wszystkie paleniska w każdym z lokali, to wtedy otrzymuje się dofinansowanie w wysokości 80 procent poniesionych kosztów – wyjaśniał Dariusz Grodziński. - Jeżeli kamienica ma 3 piętra, a na każdym z nich po 2 mieszkania, w każdym po dwa piecie kaflowe lub kaflowy i żeliwny, a koszt instalacji wyniósłby 100 tys. zł, to dofinansowanie będzie wynosiło 80 procent kosztów inwestycji, czyli 80 tys. zł ale nie więcej niż 5 × 12 mieszkań.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować