Zbliża się weekend z Kulturą Indyjską - zapraszamy!

2015-07-01 08:45:00 redakcja

Tradycyjna muzyka indyjska, sztuka malowania ciała Mehendi, otwarte warsztaty jogi dla dorosłych i dla dzieci, warsztaty podróżnicze, spotkania z podróżnikami, spotkania z hinduską medycyną Ajurveda, teatr tańca zainspirowany kulturą indyjską, wieczór Bollywood, stoiska z kolorowymi towarami prosto z Indii, tradycyjny taniec, kuchnia indyjska – to wszystko czeka na kaliszan już w ten weekend. W dniach od 4 do 5 lipca, w godzinach od 10:00 do 17:00 odbędą się w Kaliszu Dni Kultury Indyjskiej.

fot. Facebook za Organizatorzy
fot. Facebook za Organizatorzy

Wydarzenie organizowane jest za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Inicjatyw Kreatywnych.

Organizatorami są kaliscy podróżnicy, Marcin Mierzejewski i Karolina Bazan-Marcinczak.

Projekt realizowany jest ze środków finansowych budżetu Miasta Kalisza – w ramach mecenatu nad kulturą oraz współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.

Indie to kraj, który można pokochać albo znienawidzić. Tak, i tutaj nie ma żadnych szarości, jest czarne lub białe. Polecieliśmy tam po raz drugi w 2013 roku. W tym roku był Nepal. Wcześniej Marcin eksplorował Azję sam. Postanowiliśmy połączyć nasze siły i pasje. Od momentu naszej wspólnej podróży do Indii wydarza się lawina okoliczności, które na każdym kroku przypominają nam o silnych związkach z tamtymi stronami. Jesteśmy przekonani, że Dni Kultury Indyjskiej, których organizacji podejmujemy się w Kaliszu za pośrednictwem Fundacji Rozwoju Inicjatyw Kreatywnych będzie dla Kaliszan doskonałą okazją do poznania barwnej i niezwykłej kultury tak odległego kraju jakim są Indie.
Przewidujemy całe mnóstwo atrakcji: tradycyjna muzyka indyjska na żywo, sztuka malowania ciała Mehendi, otwarte warsztaty jogi dla dorosłych i dla dzieci, warsztaty podróżnicze, spotkania z podróżnikami, spotkania z hinduską medycyną Ajurveda, teatr tańca zainspirowany kulturą indyjską, wieczór Bollywood, stragany z kolorowymi towarami prosto z Indii, tradycyjny taniec z Indii, kuchnia indyjska
– mówi Karolina Bazan-Marcinczak.

Czy w takim razie warto 4 i 5 lipca pozostać w domu? My odpowiemy na to pytanie jednoznacznie: Oczywiście, że nie! Warto być wtedy z nami pod Ratuszem, bo to miejsce stanie się sercem tegorocznych Dni Kultury Indyjskiej.

Śledź na bieżąco organizację imprezy Facebook
Bliżej historii projektu Indyjskie klimaty w Kaliszu

DNI KULTURY INDYJSKIEJ W KALISZU 4-5 LIPCA 2015
Program Imprezy i Atrakcje

Pod Ratuszem, Kaliska Starówka

SOBOTA  4 LIPCA 10:00-17:00

1.    Otwarte warsztaty jogi dla dorosłych i dla dzieci – kaliskie szkoły jogi, gościnnie Emilia Burkiewcz, nauczycielka jogi dla dzieci z Poznania
2.    Stoisko Ajurveda – tradycyjna medycyna indyjska – Monika Grzegorczyk (Łódź)
3.    Stoisko z towarami z Indii – Radhashop – (Warszawa)
  m.in : biżuteria, ubrania, kosmetyki, przyprawy, indyjska żywność pakowana, wyroby rękodzieła indyjskiego
4.    Stoisko organizatora wyjazdów do Indii – Glob Net – Wycieczki w Świat Orientu - Alicja Kokot i Jatinder Singh (Częstochowa)
5.   Kreatywne warsztaty artystyczne dla dzieci – Dobre Wrażenia (Kalisz)
6.    Kuchnia Indyjska – Food for Life (Wrocław) – Pierogatka (Kalisz)
7.    Warsztaty stylizacji – Pokoloruj się – Marta Kaczmarek (Kalisz)
8.    Mehendi – sztuka zdobienia ciała henną 
        – Mehendi Masala – Agata Wójt (Warszawa)
9.    12:00 namiot Food For Life – Wykład o historii cywilizacji indyjskiej Iskcon (Wrocław)
       
Na scenie:
9.       12:00 Zabawa taneczna w stylu Bollywood ,pokaz tańca Kathak. Ola Reimann (Wrocław)
10.    13:00 Spektakl teatru tańca – Szafa – Jakbu Zakrzewski (Kalisz)
11.    14:30 Pokaz tańców Kathak i Nataraya.
       Magdalena Niernsee, Zuzanna Kann i Jarek Kaczmarek (Warszawa)
12.    Występy artystyczne – Hare Kryszna (Wrocław)
13.   16:00 Koncert zespołu INDIALUCIA – Miguel Czachowski
14.    Rozmowy oraz konkursy z nagrodami

Konferansjer : Karolina Bazan-Marcinczak, Marcin Mierzejewski

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE:

SOBOTA 4 LIPCA

17:00 Pokaz slajdów podróżniczych z wypraw do Indii GLOB NET- Wycieczki w Świat Orientu - Alicja Kokot i Jatinder Singh (Częstochowa)
PUB Urwany Film  ul. Narutowicza 2a/1 , Kalisz

19:00   Spektakl “Kathak – tańczące słowa,opowieści z Indii” 
Magdalena Niernsee, Zauzanna Kann, Jarek Kaczmarek (Warszawa)
Stara Malarnia – Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu
Pl. Bogusławskiego 1
Uwaga! Ograniczona liczba miejsc.

20:00   Afterparty  Bollywood Beats
PUB Urwany Film  ul. Narutowicza 2a/1 , Kalisz
wstęp 5 zł / osoby przebrane w klimatach bollywood wchodzą za darmo.

NIEDZIELA 5 LIPCA

16:00   Projekcja filmu dokumentalnego “Płomienie Mahasiddhy” oraz wystawa zdjęć z podróży do Indii, spotkanie z twórcami.
Cafe Calisia al. Wolności 6 , Kalisz

19:00    Prelekcja na temat indyjskiego kina Bollywood. Wieczór z filmem. 
 PUB Urwany Film  ul. Narutowicza 2a/1 , Kalisz

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny!!!

Kontakt do Organizatora: Marcin Mierzejewski 507 959 108

GŁÓWNA ATRAKCJA DNI KULTURY INDYJSKIEJ

KONCERT ZESPOŁU INDIALUCIA - Fascynująca fuzja muzyki Indyjskiej i Flamenco.
to projekt muzyczny łączący dwa fascynujące style muzyczne: muzykę indyjską oraz flamenco. Projekt ten powstał w roku 1999 w Indiach wśród nauczycieli i uczniów Akademii Muzycznej w Nagpur. Wzięło w nich udział wielu znakomitych muzyków z obu kontynentów. Pomysłodawcą, producentem oraz szefem artystycznym jest gitarzysta Michał Czachowski. Owocem tego muzycznego spotkania była płyta wydana w 2005 roku, która zdobyła uznanie w Polsce i na świecie. Album został laureatem nagród Wirtualne Gęśle oraz Folkowy Fonogram Roku przyznawane przez Polskie Radio za najlepszą płytę 2005 roku oraz nominowany do nagrody Fryderyki 2006 w kategorii Album Roku – Folk/Etno. W roku 2007 płyta doszła do drugiego miejsca najlepszych płyt World Music wydanych w USA. Muzyka z płyty była wykorzystana jako ścieżka dźwiękowa do hollywoodzkiego filmu “Święci z Bostonu II”.

Ponadto:
Wykład o historii cywilizacji Indyjskiej.
Food For Life jest akcją charytatywną prowadzoną przez Świątynię Międzynarodowego Towarzystwa Świadomości Kryszny * – we Wrocławiu. 
W Polsce ‘’Food For Life’’ cieszy się wzrastającą popularnością nie tylko wśród ludzi najbardziej potrzebujących i lokalnych władz, lecz także wśród ludzi dobrej woli. Program ‘’ Food For Life ’’ na dużą skalą prowadzony jest we Wrocławiu . 
Aktualna edycja akcji Food For Life we wrocławskiej świątyni rozpoczęliśmy w 2008 roku. Pomysłodawcą i inicjatorem był Bhaktavasa Govinda Praphu. Wraz z Rasa Tattvą Prabhu rozpoczęli regularną dystrybucje posiłków wegetariańskich.
Mehendi sztuka zdobienia ciała (malowanie henną).
Mehendi, czyli indyjskie zdobienie ciała naturalną henną w wykonaniu Mehendi Masala.
Mehendi Masala, czyli Agata Wójt jest indolożką i osobą zakochaną w Indiach. Wielokrotnie była w Indiach, gdzie podpatrzyła przepiękną sztukę malowania ciała henną, czyli mehendi. Jako Mehendi Masala od blisko trzech lat przenosi tę indyjską sztukę na polskie ciała. Agata prowadzi także warsztaty mehendi oraz pokazy slajdów na temat Indii. Uwielbia dzielić się swoją indyjską pasją z innymi. Agata oprócz malowania henną wraz z Mateuszem gotuje indyjskie pyszności jako Masalka, a za kilka miesięcy wybierają się w 5-miesięczną kulinarno-przygodową podróż do Indii. Mehendi Masala wykorzystuje naturalną, zdrową dla skóry hennę indyjską. Henna naturalna nie uczula, nie powoduje podrażnień. Zabarwia skórę na kolor brązowy na czas ok. tygodnia.

Stoisko AJURVEDA –Tradycyjna medycyna indyjska

Spektakl teatru tradycyjnego tańca z Indii KATHAK
Zapraszamy na niezwykły spektakl – spotkanie i żywą interakcję sztuki opowiadania i tańca w wykonaniu mistrzyni stylu Kathak Magdaleny Niernsee, Zuzanny Kann i opowiadacza z „Grupy Studnia O.” Jarka Kaczmarka.
Kathak – to klasyczny hinduski taniec, którego tradycja wywodzona jest od mitycznego wędrownego barda Kathaksa, który 2000 lat temu rozsławił swe imię opowiadając, wyśpiewując i wyrażając tańcem teksty legend i świętych ksiąg. Do dzisiaj słowem kathak nazywa się na północy Indii ulicznych opowiadaczy bajek. Taniec kathak jest niezwykłym przykładem przełożenia słowa pisanego i mówionego na skodyfikowany język gestów i tanecznych póz, w którym opowiadane są wątki z wielkich epopei hinduizmu: Mahabharaty, Bhagawadgity, Ramajany a także baśnie i legendy.

Spektakl teatru tańca SZAFA inspirowany kulturą Indii
Teatr Tańca SZAFA podczas festiwalu Dni Kultury Indyjskiej zaprezentuje spektakl pod tytułem : „Koloryt” inspirowany barwami natury , emocjami śpiącymi w człowieku i relacjami między człowiekiem a otoczeniem. Dodatkową inspiracją jest technika tańca indyjskiego NATYA – w tłumaczeniu oznacza dramat, sztukę teatralną i może być uznana, za najpełniejszą formę wypowiedzi scenicznej, gdyż zawiera cztery sposoby ekspresji. NRITTA – elementy nieopowiadające tańca, aspekt techniczny układów całego ciała, bazujący w całości na tempie i rytmie, ukazujący wyłącznie czyste piękno ruchu, za którym nie kryje się żadne znaczenie. NRITYA jest to część opowiadająca tańca.

Kreatywne warsztaty artystyczne dla dzieci

Otwarte warsztaty jogi.

Zabawa taneczna w stylu Bollywood

Projekcja filmu dokumentalnego o Indiach
1. Projekcja filmu dokumentalnego „Płomienie Mahasiddhy”, prezentującego praktykę szamanów z Doliny Pin (Spiti) w indyjskich Himalajach.

Film „Płomienie Mahasiddhy” prezentuje niezwykłą kulturę himalajskich szamanów i wędrownych aktorów religijnych, zwanych „Lamami Buchen”. Zamieszkują oni trudno dostępną Dolinę Pin w indyjskich Himalajach. Mieszkańcy Doliny wierzą, że Lamowie Buchen posiadają niezwykłą moc ujarzmiania demonów. Fragmenty ich spektakularnej „Ceremonii Rozbicia Głazu” przeplatają się w filmie z codziennym życiem himalajskich chłopów. Przewodnikiem po tej niezwykłej krainie jest Padme Dorje – asystent Buchen, który na co dzień pracuje w Dolinie Pin jako listonosz.

2. Prezentacja krótkich materiałów filmowych z wyprawy do plemion Orissy w Zatoce Bengalskiej. Przedstawienie problemów, związanych z próbą asymilacji wojowniczego plemienia Bondów. Prezentacja elementów broni i biżuterii plemienia Bondów.
Stragan z indyjskimi towarami
Stoisko organizatora wyjazdów do Indii i pokaz slajdów z podróży do Indii
Prelekcja na temat indyjskiego kina Bollywood. Wieczór Bollywood
Warsztaty stylizacji – pokoloruj się

Kuchnia Indyjska
200 porcji jedzenia indyjskiego degustacja nieodpłatna

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować