Złota Kamera dla Edukatora

2017-06-17 09:39:00 redakcja

Za najlepszy film XI Miejskiego Festiwalu Filmów Obcojęzycznych w Kaliszu uznano film „Cinis” stworzony przez grupę uczniów z Niepublicznego Gimnazjum Edukator. Młodzież z Edukatora zdobyła nie tylko główną nagrodę czyli “Złotą Kamerę”, ale uhonorowano ją także za najlepszą grę aktorską, najlepsze kompetencje językowe oraz najlepszy plakat filmowy. W sumie w festiwalu wzięło udział 10 filmów z różnych szkół z Kalisza i regionu. Gala Finałowa odbyła się w środę w Centrum Kultury i Sztuki.

fot. Edmund Symanowicz i Aleksandra Wojciechowska
fot. Edmund Symanowicz i Aleksandra Wojciechowska

Gala XI Miejskiego Festiwalu Filmów Obcojęzycznych miała po raz kolejny profesjonalną oprawę. Poza pokazem tegorocznych, najlepszych produkcji filmowych została także uświetniona występami młodych talentów z Gimnazjum nr 7, którzy zaśpiewali na scenie kilka piosenek oraz wyrecytowali wiersz Boba Dylana „Blowin’ in the Wind ” w czterech językach.

Niekwestionowanym zwycięzcą tegorocznej edycji Festiwalu został film „Cinis” zrealizowany przez uczniów Niepublicznego Gimnazjum Kaliskiego Stowarzyszenia Oświatowego “Edukator”. Film przedstawia zmagania emocjonalne głównej bohaterki Ellen po stracie bliskiej jej osoby.

Złotą kamerę i nagrodę z najlepsze kompetencje językowe odbierali przedstawiciele ekipy filmowej z Edukatora.

Nagrodę za najlepszą grę aktorską oraz plakat filmowy stworzony przez Emilię Madejkę również z Edukatora – odebrała Zuzanna Olszanowska – odtwórczyni głównej roli w filmie “Cinis”.

Autorką scenariusza i reżyserem filmu „Cinis” jest Liwia Wojciechowska, od której udało nam się uzyskać krótką wypowiedź zaraz po odebraniu nagrody: „Chcieliśmy pokazać, że nie należy się poddawać, mimo tylu przeszkód i łez. Presja czasu nie pozwoliła nam na spełnienie się we wszystkich kwestiach. Wiele technicznych rzeczy byśmy zmienili. Mimo wszystko jesteśmy bardzo zadowoleni z filmu, głównie ze względu na przekaz i walory artystyczne – co zostało docenione przez jury. Choć wciąż jesteśmy zaskoczeni, cieszymy się z sukcesu.”

Ekipa filmowa Niepublicznego Gimnazjum Edukator składa się z 12 osób.

Autorka scenariusza i reżyser – Liwia Wojciechowska wcieliła się dodatkowo w rolę Nieznajomej/ Anioła Stróża. Tłumaczeniem scenariusza zajęła się Julia Tylak. Autorami zdjęć do filmu są Aleksandra Skarupa i Igor Wawrzyniak.

Główną rolę Ellen zgrała Zuzanna Olszanowska, która dostała nagrodę za najlepszą grę aktorską festiwalu. Zuzia dodatkowo zajęła się także montażem całego filmu. W pozostałych rolach można było zobaczyć Aleksandrę Olszanowską – jako matkę Ellen, Emilię Madejkę jako Siostrę Ellen, Aleksandrę Łuczak jako Ritę oraz statystów: Michała Sztanderę-Kolanka, Anitę Szychowską i Michalinę Krakus. Opiekunem artystycznym całej grupy filmowej i projektu – jest Edmund Symanowicz – nauczyciel języka niemieckiego z Edukatora.

Twórcy filmu „Cinis” otrzymali w sumie cztery nagrody XI Miejskiego Festiwalu Filmów Obcojęzycznych:
- nagrodę za najlepszą grę aktorską otrzymała Zuzanna Olszanowska odtwórczyni roli Ellen
- nagrodę za najlepsze kompetencje językowe
- Złotą kamerę – nagrodę główną za najlepszy film
- nagrodę za najlepszy plakat filmowy autorstwa Emilii Madejki.

Dyrektor Niepublicznego Gimnazjum Edukator – Małgorzata Górska – jest bardzo dumna z osiągnięć swojej młodzieży i podkreśla, że Edukator od początku swojego istnienia – czyli od 11 lat – bardzo dużą uwagę przywiązuje do nauki języków obcych. Młodzież – obok języka angielskiego – ma do wyboru drugi język obcy spośród: hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego lub włoskiego. Nawet dzieci, które po wakacjach będą uczyć się w IV klasie Niepublicznej Szkoły Podstawowej Edukator (bo tak będzie nazywać się po reformie KSO Edukator) – będą uczyć się dwóch języków obcych. Umiejętność swobodnego porozumiewania się w obcych językach jest obecnie jedną z kluczowych kompetencji ludzi sukcesu"- dodaje Pani dyrektor.

Wszystkie filmy konkursowe oceniało jury w składzie:
1) Anna Linkowska – absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej, wykładowca Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, specjalista w dziedzinie animacji i produkcji filmowych
2) Wielisława Dankiewicz – Czajka – instruktor teatralny, germanista, specjalista w zakresie języka niemieckiego
3) Bożena Remelska – aktorka kaliskiego teatru im. Wojciecha Bogusławskiego
4) Kama Kowalewska – Kulawinek – aktorka kaliskiego teatru im. Wojciecha Bogusławskiego
5) Maciej Grzybowski – aktor kaliskiego teatru im. Wojciecha Bogusławskiego
6) Krzysztof Kwiatkowski – specjalista w zakresie języka angielskiego

Ponadto jury nagrodziło filmy:
- Srebrna kamera dla “The Bet” z Gimnazjum w Chełmcach
- Srebrna kamera dla “Liked It?” z Gimnazjum nr 3 w Pleszewie
- Złota kamera dla “Nicht nur morgen” z Gimnazjum nr 3 w Pleszewie
- Nagroda publiczności dla “Imperfections” z Gimnazjum nr 7 w Kaliszu
- nagroda za najlepszy plakat filmowy dla “Shadow” z Gimnazjum nr 7 w Kaliszu.

“Imperfections” z Gimnazjum nr 7 w Kaliszu – poza nagrodą publiczności – otrzymało również od jury wyróżnienie za kreację zespołową.

Warto dodać, że podczas zeszłorocznej edycji festiwalu młodzi twórcy filmowi z Gimnazjum Edukator otrzymali wyróżnienie za film “One Day”, a Zuzanna Olszanowska otrzymała nagrodę za najlepszy język angielski festiwalu.

Miejski Festiwal Filmów Obcojęzycznych odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Kalisza od 2007 roku. Organizatorami wszystkich edycji jest Zespół Szkół Nr 7 w Kaliszu.

Pierwsza Gala z finałowym pokazem filmów odbyła się w sali gimnastycznej Zespołu Szkół nr 7, ale od 2008 roku gale festiwalowe odbywają się już w sali kinowej Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu.

Konkurs skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Kalisza i okolic i jest podzielony na dwa etapy – szkolny i miejski. Z założenia Konkurs pozwala uczniom pochwalić się umiejętnościami językowymi i daje możliwość kreatywnej współpracy w grupie.

Szkolna Komisja Konkursowa, w skład której wchodzą nauczyciele języków obcych kwalifikuje do etapu miejskiego filmy spełniające warunki określone w regulaminie.

Na miejskim etapie konkursu zgłoszone filmy są oceniane przez niezależne jury, a najlepsze filmy, wybrane przez jury, prezentowane są podczas gali finałowej. Organizatorzy festiwalu określają szczegółowe wytyczne, którymi należy kierować się podczas produkcji filmów oraz kryteria według których filmy są oceniane. Ocenie podlegają bogactwo językowe, poprawność językowa, gra aktorska, wartości edukacyjne i wychowawcze, walory artystyczne (scenografia, oprawa muzyczna, efekty specjalne, montaż itp.).

Do organizacji tegorocznej edycji Festiwalu przyczynili się także: Szkoła Językowa Kids Club, Rada Osiedla Zagorzynek, Rada Rodziców Zespołu Szkół nr 7, Szkoła Języków Obcych Empik School, Wydawnictwo Oxford University Press oraz Firma FOTON z Kalisza.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Aleksandry Wojciechowskiej i Edmunda Symanowicza.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować