Zmiany w strukturze Polskiej Spółki Gazownictwa – czy zostanie zlikwidowana jednostka w Kaliszu?

2016-08-06 12:21:00 redakcja

Niemal bez echa w ogólnopolskich mediach przeszła informacja z początku czerwca br. o planach przekształceń w polskich spółkach gazowych. W sejmie wiceminister skarbu Paweł Gruza odpowiadał na pytania posłów, którzy obawiają się likwidacji 6 oddziałów i 19 zakładów wchodzących w skład Polskiej Spółki Gazownictwa, w tym kaliskiej jednostki.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński
Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński

- W lipcu 2013 roku nastąpiła konsolidacja sześciu Spółek Gazownictwa w jeden podmiot, który obecnie funkcjonuje pod nazwą Polska Spółka Gazownictwa z siedzibą w Warszawie – mówi Jan Mosiński poseł Prawa i Sprawiedliwości – Obecnie proponuje się zmniejszenie liczby jednostek organizacyjnych Spółki PSG. Przewiduje się tylko jeden Zakład w każdym województwie, co w konsekwencji spowoduje likwidację jednostek organizacyjnych w Kaliszu, Tarnowie, Rzeszowie, Wałbrzychu, Zgorzelcu, Mińsku Mazowieckim, Sandomierzu, Radomiu i Ciechanowie – dodaje poseł.

Minister Gruza zapewniał, że nie można dopuścić do redukcji zatrudnienia, a zakłady przekształcone będą w gazownie – Nowa struktura ma przede wszystkim odpowiadać podziałowi administracyjnemu kraju – przekonywał Paweł Gruza – Uprości też współpracę z władzami samorządowymi, ułatwi absorpcję środków unijnych, a klientom dostęp do usług spółki – zapewnia.

Mimo zapewnień Wiceministra Skarbu Państwa Pawła Gruzy, do Krzysztofa Tchórzewskiego, Ministra Energii, czworo posłów Prawa i Sprawiedliwości (Anna Czech z Tarnowa, Krystyna Wróblewska i Zbigniew Chmielowiec z Rzeszowa oraz Jan Mosiński z Kalisza) wystąpiło z interpelacją w sprawie zmian w strukturze Polskiej Spółki Gazownictwa. Jak zaznaczają parlamentarzyści, w miejsce likwidowanych jednostek mają powstawać od podstaw zakłady, gdzie dotychczas w ogóle ich nie było i gdzie nie istnieje żadna infrastruktura i doświadczona kadra.

- Wszystkie dotychczasowe jednostki PSG są jednymi z najważniejszych pracodawców na swym terenie działania – podają posłowie PiS w interpelacji – Wszystkie posiadają bardzo dobrze wykształconą i doświadczoną kadrę menadżerską, kierowniczą i techniczną. Część z nich ma w swoich zasobach zaawansowane zaplecze techniczne i administracyjne, nowoczesną infrastrukturę i systemy informatyczne niezbędne do realizacji celów biznesowych, które często są rozwiązaniami innowacyjnymi w skali całego kraju – podkreślają.

Jan Mosiński podkreśla wagę zrównoważonego rozwoju mniejszych ośrodków – Dla nas, parlamentarzystów związanych z tymi regionami jest to bardzo niepokojący sygnał – komentuje poseł Mosiński – Tym bardziej, że wielokrotnie deklarowaliśmy, że należy postawić na zrównoważony rozwój naszego kraju i nie promować tylko i wyłącznie dużych ośrodków kosztem mniejszych miast i miejscowości.

Sytuacja związana z planowanymi zmianami stała się podstawą do złożenia w przedmiotowej sprawie interpelacji adresowanej do pani premier i ministra energetyki.

W interpelacji posłowie zadali kilka pytań, m.in.
- Czy zmiana struktury organizacyjnej nie jest działaniem przedwczesnym?
- Czy Zarząd Polskiej Spółki Gazownictwa sp. z o.o. wykonał i jakie są wyniki niezbędnych analiz ekonomicznych i biznesowych (w szczególności w odniesieniu do działalności operacyjnej w obszarach obsługi klienta, rozwoju i eksploatacji sieci) związanych z planowaną zmianą struktury organizacyjnej z czteropoziomowej na trzypoziomową?
- Jakie są koszty i efektywność planowanych do wprowadzenia zmian organizacyjnych?

Parlamentarzyści podkreślają, że wszystkie 25 zakładów powinno zostać w dotychczasowym kształcie – Są one w pełni zorganizowane i przygotowane do pełnienia roli oddziałów – przekonuje Jan Mosiński – Pozwoli to uniknąć chaosu związanego z reorganizacją i pozytywnie wpłynie na utrzymanie bezpieczeństwa eksploatowanej sieci – dodaje.

Posłowie przypominają również deklaracje o promowaniu rozwoju Polski regionalnej – Obecni decydenci wielokrotnie apelowali o to, by postawić na zrównoważony rozwój naszego kraju i nie promować tylko dużych ośrodków kosztem mniejszych miast i miejscowości – mówią wnioskodawcy – Dla wszystkich tych miast utrata siedziby zakładu jest olbrzymią stratą również dla kształcących się młodych ludzi, którzy nie mają możliwości pracy w rodzinnym mieście, zmuszani są do przeprowadzania się masowo do innych miast – dodają kończąc.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować