W programie tegorocznej NOCY KULTURY proponujemy Państwu koncerty i dokumentalny Tryptyk Filmowy. W sali studio wystąpią SARA TOMCZAKFRIENDS & MUSIC oraz goście z Krakowa – KIRSZENBAUM. Do sali kinowej zapraszamy na projekcje filmów o twórczości Tadeusza Kulisiewicza.

Bilety: wstęp wolny (wejściówki na koncert KIRSZENBAUM do odbioru w kasie CKiS od 13 maja)

godz. 18.00 sala widowiskowa – koncert
SARA TOMCZAKFRIENDS & MUSIC „Something Beatiful”
wstęp wolny
Debiutancki projekt Friends&Music obejmuje utwory gospel, soul oraz R&B.
Podczas koncertu prezentowane będą utwory jednego z największych artystów muzyki gospel – Kirka Franklina. Jest amerykańskim muzykiem gospel, autorem tekstów jak i dyrektorem chóru. Znany jest z wiodących miejskich współczesnych chórów gospel, takich jak The Family, God’s Property i One Nation Crew. Zdobył wiele nagród, w tym trzynaście nagród Grammy.
W programie będą, również utwory amerykańskiej artystki Tori Kelly, która zdobyła nagrodę Grammy Awards 2019 za najlepszy album – „ Hiding Place”.
Zespół zaprezentuje, także część twórczości młodego artysty gospel – Jonathana McReynoldsa. Jego drugi album, Life Music: Stage Two, osiągnął najwyższy wynik na wszystkich trzech listach przebojów w 2015 roku.

Sara Tomczak – studiowała na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym w Zakresie Sztuki Muzycznej UAM Poznań oraz Wydziale Wokalistyki Jazzowej Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku. Wokalistka, czynnie działająca w projektach muzycznych Studia Edukacji Wokalnej Happy Singers m.in. : „ Adele” , „Nowaydays Song” „ Christmas Joy” „Christmas Songs” „ Norah Jones Songs” . Inicjatorka Friends&Music i wydarzeń kulturalnych w lokalu Trzecie Piętro w Kaliszu m.in. : koncerty takich artystów jak : bitu, Dorota Wróblewska, The Sunday Singers, Misha & Michał Szczęsny, Michal Atkins, Kinga Głyk, 12 kamieni i wielu innych.
Sara wierzy, że muzyka jest główną inspiracją oraz motywacją , która łączy ludzi bez względu na różnice między nimi.

W muzyczną podróż przeniosą Państwa:
Sara Tomczak – wokal
Dorota Wróblewska – piano
Marcin Mańka – gitara
Kuba Kogut – gitara basowa
Adam Tomczak – instrumenty perkusyjne
-—————————————————————————————————————————————

godz. 20.00 sala studio – koncert KIRSZENBAUM
wstęp wolny – wejściówki dostępne w kasie CKiS od 13 maja
Kirszenbaum jest jak Wyspiański na mefedronie. Krakowski duet ożywia postfolkowe zgliszcza, wyznacza im świeże kierunki i wrzuca prosto na loopery, ze słowiańskim przytupem zderzając Toma Waitsa i Junip. Zola krzyczy na klezmerów, Henry Miller tańczy z Muminkami, a efektem jest melancholijna intertekstualna karuzela. Kierkegaard pisał o nich: „To chyba jazz”. Nic bardziej mylnego.
Od 2017 roku, zwlekający z debiutem fonograficznym artyści wielokrotnie pojawiali się na antenach Radia Kraków oraz Dwójki, Czwórki i Trójki Polskiego Radia, wzięli udział w Festiwalu Folkowisko, Letniej Akademii Filmowej i Green Zoo Festival, zwyciężyli w konkursach Festiwalu Synestezje 2017 i Dragon Folk Festu 2018, zostali laureatami Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia „Nowa Tradycja” 2018 oraz Festiwalu FAMA 2018, nagrali klipy z Vintage Sessions, Backyard Music i SoFar Sounds Kraków, wystąpili na scenie Studia Koncertowego Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, otwierali koncerty takich artystów jak Fisz Emade Tworzywo, Fifidroki, Wadada, Żywiołak, kanadyjski projekt Yamantaka//Sonic Titan czy Kapela Ze Wsi Warszawa oraz zagrali kilkadziesiąt koncertów w całej Polsce, w Czechach, w Niemczech i na Słowacji.
W warstwie muzycznej, mocno eklektyczny styl projektu oparty jest na bliskiej współpracy gitar, post-rockowych skrzypiec i nagrywanych na żywo loopów. Wszystko to składa się na współczesną i bardzo specyficzną interpretację słowiańskich, klezmerskich i anglosaskich folków, podlaną dynamicznym, szepcząco-krzyczącym duetem wokalnym. Wprawne ucho wychwyci wpływy takich artystów jak Fink, Andrew Bird, Warren Ellis, późny Tom Waits czy wczesny Nick Cave, wprawne oko dostrzeże zabawę mniej lub bardziej klasycznymi pozycjami kina niemego, wczesnego kina SF i innych, a wprawny czytelnik dopatrzy się intertekstualnej żonglerki nawiązaniami literackimi w warstwie tekstualnej, od Alberta Camusa i Franza Kafki, przez Tove Jansson i Gombrowicza, po samego Terry’ego Pratchetta.
Kirszenbaum to wspólne przedsięwzięcie Kacpra Szpyrki (filozofa, księgarza i skrzypka, który nagrywał m.in. z HellHaven) oraz Jakuba Wiśniewskiego (anglisty, muzyka i techwritera), których uprzednia współpraca w zespole Pora Wiatru zaowocowała ponad 150 koncertami, występem w finale programu Must Be the Music, główną nagrodą polskiej edycji Festiwalu Emergenza, serią crowd-fundingowych koncertów w tramwajach czy występem na niemieckim Taubertal Festival.
Obaj artyści prowadzą również intensywną działalność literacką. Kacper Szpyrka przygotowuje polskie przekłady poezji i tekstów filozoficznych z języka angielskiego i hiszpańskiego (efekty jego pracy ukazywały się w magazynach „Wizje” i „Inter”), a polsko- i anglojęzyczna proza Jakuba Wiśniewskiego publikowana była przez „Kontent”, „Wizje”, „Helikopter”, „Zupełnie Inny Świat”, „Inter” czy „Ha!art”.
W marcu 2019 nakładem Karrot Kommando ukazał się debiut płytowy zespołu: „Stypa komedianta” – dwubiegunowa maszynka do mielenia folku.
Debiut fonograficzny duetu Kirszenbaum ujarzmia całe zoo na wpół świadomych folkowych inspiracji, zamyka je w poetyckim pokeballu, rzuca nim o ściany dźwięku i wkłada wprost do gniazdka z shoegaze’owymi pejzażami, prowokując autentyczne, postfolkowe zwarcie.
Nieskrępowane gatunkowo, ale zamknięte w przemyślanych formach utwory kipią od intertekstualnych opowieści, w których Zola krzyczy na klezmerów, Pratchett pije z Muminkami, a Nietzsche tańczy polkę z Kafką. Efektem jest chimeryczna, melancholijna karuzela, za podsumowanie której wystarczy sześć słów: Kirszenbaum jest jak Wyspiański na mefedronie.
-—————————————————————————————————————————————-

godz. 22.00 sala widowiskowa – filmy dokumentalne
TRYPTYK FILMOWY „KULISIEWICZ”
wstęp wolny

Zapraszamy na projekcję trzech filmów dokumentalnych, obejmujących różne lata twórczości Tadeusza Kulisiewicza, – jednego z najbardziej znanych artystów kaliskich, wybitnego grafika i rysownika, Honorowego Obywatela Miasta Kalisza.
I
„TADEUSZ KULISIEWICZ” – film dokumentalny, rok produkcji 1957, reżyseria Jarosław Brzozowski, 17 min.
Wyróżnienie na MFF o Sztuce w Wenecji w 1958 r.
II
„TATRZAŃSKI ŚWIAT TADEUSZA KULISIEWICZA” – Film dokumentalny, rok produkcji 1981, reżyseria Zbigniew Rebzda, 10 min.
Szkic do twórczości Tadeusza Kulisiewicza. Refleksje artysty dotyczą lat życia spędzonych w Tatrach, pasji, z jaką traktuje góry oraz wpływu tatrzańskiego świata na całą jego działalność artystyczną.
III
„BIAŁE I CZARNE” – Film dokumentalny, rok produkcji 2000, reżyseria Stanisław Szymański, 44 min.
Dokument poświęcony sylwetce żyjącego w latach 1899 – 1988 jednego z najwybitniejszych polskich dwudziestowiecznych plastyków – Tadeusza Kulisiewicza. Studiował on w latach 1922 – 1929 w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni Mieczysława Kotarbińskiego. Od 1946 do śmierci był Kulisiewicz profesorem tej uczelni. Odbył liczne artystyczne podróże. Już za życia artysty jego sztuka cieszyła się wielkim uznaniem. Był mistrzem drzeworytu. Na szczególną uwagę w jego twórczości zasługuje cykl poświęcony wiosce góralskiej Szlembark. Kulisiewicz jest autorem cykli niezwykle subtelnych rysunków. Mistrz rysunkowego skrótu i syntetycznej formy, kilkoma kreskami potrafił oddać istotę malowanego modela. Ulubionym motywem jego prac jest kobieta. Był znakomitym pedagogiem. Film przypomina życie tego wybitnego artysty, wprowadza widza w jego twórczość. O Tadeuszu Kulisiewiczu opowiadają jego przyjaciele, między innymi: artyści plastycy, Jerzy Mierzejewski, Szymon Kobyliński, oraz aktorzy i kolekcjonerzy sztuki Wojciech Siemion i Leonard Pietraszak. [TVP]

CKiS w Kaliszu

Zdjęcia
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb 92d2e5e3 cd7c 42f2 b964 1ab8ceac5055
Msm icon 30
SIERASZEWSKI DANCE-STUDIO - Szkoła Tańca
Thumb music store sluchawki
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
Thumb logo  1
Msm icon 30
CAFE CALISIA.PL - Kawiarnia i Internet
Thumb logo wozimy sie
Msm icon 30
Sklep Wozimysie.pl - wózki do biegania, foteliki rowerowe i akcesoria
Thumb 39400681 2076890515677692 4664888534237184000 n
Msm icon 30
Marysieńka
więcej»