OKP Wieża Ciśnień im. Bogdana Jareckiego w Kaliszu zaprasza na wernisaż wystawy „Kantor, Lupa, Jarocki – rysunki i prace teatralne Lidii Wilk”. Wernisaż odbędzie się 26 kwietnia, o godz. 18:00.

- Wystawa niezwykła, bo przedstawiająca prace artystki nieznanej, niezwykle cenionej przez Krystiana Lupę, wybitnego polskiego reżysera. Z Lidią Wilk łączyły go więzy przyjaźni. Zagrała w jego spektaklu “Miasto Snu”. Robiła pracę na podstawie jego spektakli – mówi Piotr Bigora, dyrektor OKP Wieża Ciśnień. - Myślę, że będzie to wystawa kontrowersyjna. Lidia była amatorką, malowała z potrzeby duszy. To było jej życie, czuła się wówczas wolna i była równie szalona jak reżyserzy, z których spektakli czerpała inspiracje.

Artystka tworzyła swoje rysunki zainspirowana spektaklami wybitnych polskich reżyserów teatralnych. Zobaczymy prace do „Wielopolola” i „Umarłej klasy” Tadeusza Kantora. Na wystawie znajdzie się również twórczość poświęcona spektaklom Krystiana Lupy, („Kalkwerk”, „Pragmatyści”), Jerzego Jarockiego („Ślub”) oraz Piotra Bogusława Jędrzejczaka („Droga do Mekki”). Lidia Wilk bywała również aktorką. Grała w „Mieście snów” w reż. Krystiana Lupy, z którym się przyjaźniła i który jest wielkim miłośnikiem jej twórczości. Również Tadeusz Kantor darzył niezwykłym uznaniem prace Lidii Wilk: „Oglądam te rysunki i wiedzę “Wielopole” po raz drugi. Ani film, ani fotografia, wiernie zatrzymujące w kadrze elementy przedstawień Cricotu, nie potrafią przedłużyć ich życia. Potrafi to właśnie tylko rysunek i tak właśnie dzieje się w tym przypadku. Rysunki Lidii Wilk świadczą o ogromnej intuicji i wrażliwości, ocierają się o genialność”.

Podczas trwania ekspozycji, 8 maja, godz. 18:30, zaprezentujemy spektakl „Umarła klasa” Tadeusza Kantora w realizacji telewizyjnej kolejnego znakomitego twórcy teatru, Andrzej Wajdy.

Wernisaż odbędzie się 26 kwietnia, o godz. 18:00.

Wystawa będzie towarzyszyła 59. Kaliskim Spotkaniom Teatralnym. Zostanie zorganizowana pod honorowym patronatem Towarzystwa Przyjaciół Miłośników Sztuki w Krakowie oraz Fundacji im. Tadeusza Kantora.

OKP Wieża Ciśnień

Zdjęcia
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb es logo
Msm icon 30
Empik - Szkoła Języków Obcych
Thumb zrzut ekranu 2017 11 14 o 13.36.07
Msm icon 30
SHADE Studio Fryzjersko – Trychologiczne
Thumb mika
Msm icon 30
Mika-Stal
Thumb logo
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
Thumb dermiss logo
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
więcej»