Spotkanie z Joanną Ostrowską, atorką “Przemilczanych”, z powodów niezależnych zostało przełożone na najbliższą sobotę 8 grudnia godz. 11 w Bibliotece Głównej.

Co łączy z Kaliszem Joannę Ostrowską, autorkę książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej”, i dlaczego dedykowała ona swoją książkę trzem kobietom z naszego miasta?

W pierwszej połowie sierpnia 1941 roku, w miasteczku Grabów, powiat Kępno, niemiecka żandarmeria aresztowała dwoje ludzi – volksdeutscha Roberta Dietricha i Polkę Helenę. (…) Policja z Kępna domyślała się, że „pielęgnował on intymną relację ze swoją polską służącą – tak zaczyna się książka Joanny Ostrowskiej poświęconej tematowi nietkniętemu do tej pory przez polską historiografię – przymusowej pracy seksualnej tysięcy Polek w czasie II wojny światowej.

Doświadczenie seksualnej pracy przymusowej w nazistowskim burdelu nadal więc pozostaje w sferze tabu – pisze autorka. – Przemilczany pozostaje sam fakt istnienia sprawnego systemu kontrolowanego nierządu, przemilczane są jego ofiary. Powód tego tabu jest prosty: historycy (zarówno mężczyźni jak i kobiety powielające tradycyjną „męską” wizję historii) nie wiedzą w jakiej szufladce umieścić zmuszone do pracy seksualnej Polski: czy były kolaboracjonistkami czy ofiarami? A jeśli ofiarami, takimi samymi jak cywile zabici w powstaniu warszawskim, to może również bohaterkami? Opinia publiczna wolała zatem tę część polskich dziejów przemilczeć. Milczenie to symptom trwałej hierarchii cierpienia, opartej na przekonaniu o tym, że nie wszystkim wolno należeć do doborowego towarzystwa ofiar i bohaterów – czytamy we wstępie do książki. Dopiero kilka lat temu do świadomości publicznej Polaków przebił się fakt, że w obozie koncentracyjnym Auschwitz funkcjonował dom publiczny dla więźniów.

Joanna Ostrowska jako pierwsza badaczka postanowiła to tabu przełamać. Spotkanie z autorką „Przemilczanych” odbędzie się w sobotę 8 grudnia o godz. 11 w Bibliotece Głównej na ul. Legionów 66. Ci, którzy się na nim zjawią, poznają też odpowiedź na pytanie, co łączy autorkę z Kaliszem i dlaczego dedykowała swoją książkę trzem kaliszankom.

Książkę można zamówić w księgarni Staromiejskiej na Śródmiejskiej 12 lub w wydawnictwie Marginesy. Imprezę finansuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Biblioteka Głowna - Kalisz ul. Legionów 66

Zdjęcia
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
Thumb elena logo big
Msm icon 30
ELENA - Kolagenum i naturalne dodatki do żywności
Thumb cafe logo
Msm icon 30
CAFE CALISIA.PL - Kawiarnia i Internet
Thumb borowiak nieruchomos%cc%81ci kalisz logo
Msm icon 30
Borowiak Nieruchomości
Thumb zrzut ekranu 2014 02 03  godz. 23.54.31
Msm icon 30
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE "ZIELONE ŁĄKI"
więcej»
Bico australia 20131216 146n120