Spotkanie z Joanną Ostrowską, atorką “Przemilczanych”, z powodów niezależnych zostało przełożone na najbliższą sobotę 8 grudnia godz. 11 w Bibliotece Głównej.

Co łączy z Kaliszem Joannę Ostrowską, autorkę książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej”, i dlaczego dedykowała ona swoją książkę trzem kobietom z naszego miasta?

W pierwszej połowie sierpnia 1941 roku, w miasteczku Grabów, powiat Kępno, niemiecka żandarmeria aresztowała dwoje ludzi – volksdeutscha Roberta Dietricha i Polkę Helenę. (…) Policja z Kępna domyślała się, że „pielęgnował on intymną relację ze swoją polską służącą – tak zaczyna się książka Joanny Ostrowskiej poświęconej tematowi nietkniętemu do tej pory przez polską historiografię – przymusowej pracy seksualnej tysięcy Polek w czasie II wojny światowej.

Doświadczenie seksualnej pracy przymusowej w nazistowskim burdelu nadal więc pozostaje w sferze tabu – pisze autorka. – Przemilczany pozostaje sam fakt istnienia sprawnego systemu kontrolowanego nierządu, przemilczane są jego ofiary. Powód tego tabu jest prosty: historycy (zarówno mężczyźni jak i kobiety powielające tradycyjną „męską” wizję historii) nie wiedzą w jakiej szufladce umieścić zmuszone do pracy seksualnej Polski: czy były kolaboracjonistkami czy ofiarami? A jeśli ofiarami, takimi samymi jak cywile zabici w powstaniu warszawskim, to może również bohaterkami? Opinia publiczna wolała zatem tę część polskich dziejów przemilczeć. Milczenie to symptom trwałej hierarchii cierpienia, opartej na przekonaniu o tym, że nie wszystkim wolno należeć do doborowego towarzystwa ofiar i bohaterów – czytamy we wstępie do książki. Dopiero kilka lat temu do świadomości publicznej Polaków przebił się fakt, że w obozie koncentracyjnym Auschwitz funkcjonował dom publiczny dla więźniów.

Joanna Ostrowska jako pierwsza badaczka postanowiła to tabu przełamać. Spotkanie z autorką „Przemilczanych” odbędzie się w sobotę 8 grudnia o godz. 11 w Bibliotece Głównej na ul. Legionów 66. Ci, którzy się na nim zjawią, poznają też odpowiedź na pytanie, co łączy autorkę z Kaliszem i dlaczego dedykowała swoją książkę trzem kaliszankom.

Książkę można zamówić w księgarni Staromiejskiej na Śródmiejskiej 12 lub w wydawnictwie Marginesy. Imprezę finansuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Biblioteka Głowna - Kalisz ul. Legionów 66

Zdjęcia
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb v1
Msm icon 30
Suknie Ślubne - Pracownia Krawiecka Emilia Elżbieta Błaszczyk
Thumb logo wizytowka
Msm icon 30
UAM Filologia Polska
Thumb marysienka
Msm icon 30
Marysieńka
Thumb galeria kalisz
Msm icon 30
Galeria Kalisz
Thumb obrazek 62
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
więcej»
Bico australia 20131216 146n120