12-19 maja odbędzie się w Kaliszu kolejna już edycja Festiwalu Sztuki Aktorskiej. Zobaczymy 12 spektakli, w tym 11 konkursowych. Bilety będą do kupienia już od 17 kwietnia. Jak zapowiada dyrektor kaliskiego teatru Bartosz Zaczykiewicz – repertuar ułożył się bardzo różnorodnie.

Kaliskie Spotkania Teatralne to wydarzenie, które może pochwalić się aż 58-letnią tradycją, co czyni je najstarszym festiwalem teatralnym w Polsce. W Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego i w innych lokalizacjach na terenie Kalisza przez 8 dni odbywać się będą wydarzenia prezentujące najnowsze osiągnięcia rodzimej sztuki scenicznej. Najważniejszym elementem festiwalu jest program konkursowy, obejmujący tym razem 11 spektakli w wykonaniu zespołów z całego kraju.

- Idea jaka towarzyszyła mi przy próbie budowania repertuaru to była kwestia możliwie silnego zwrotu do tematu festiwali wymyślonego w 85 roku przez dyrektora Macieja Grzybowskiego, a mianowicie, żeby aktor był na pierwszym planie – wyjaśnia Bartosz Zaczykiewicz, dyrektor Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. - Wszystkie przedstawienia są zupełnie inne. Nie ma dwóch takich, które mogłyby być sobie szczególnie pokrewne, czy bardzo mocno korespondowałyby ze sobą w sensie estetycznym. Repertuar ułożył się bardzo różnorodnie.

58. KST otworzy 12 maja, o godzinie 18:00 na Dużej Scenie Narodowy Stary Teatr z Krakowa ze spektaklem “Triumf woli” autorstwa Pawła Demirskiego, w reżyserii Moniki Strzępki. - Bardzo afirmatywne i pogodne oraz długie przedstawienie, trwające z przerwą 3,5 godziny. Biorą w nim udział znane gwiazdy m. in. Dorota Segda, Anna Radwan czy Michał Majnicz, który przed laty dostał Grand Prix za rolę Makbeta na KST – mówi Bartosz Zaczykiewicz.

13 maja zobaczymy dwa spektakle na Dużej Scenie – “Rejkjavik 74” Marty Sokołowskiej w wykonaniu Teartu im. Wiliama Horzycy z Torunia oraz “Murzyni we Florencji” w wykonaniu Tetru Nowy Proxima w Krakowie. - Przedstawienie “Rejkjavik 74” odwołuje się do autentycznych wydarzeń, które miały miejsce w 74 roku na Islandi. Do jest sprawa sądowa, która ciągnie się do dziś. Zaginęło dwóch ludzi. W skutek długie śledztwa oskarżono osoby i wydano wyrok. Wiele wskazuje na to, że były one niewinne – mówi dyrektor kaliskiego teatru. - Spektakl ma nieco kryminalny posmak. Odwołuje się do naszej pamięci, tego jak może być przesterowana, bo sami oskarżeni przedstawili szczegóły zbrodni, której prawdopodobnie nie popełnili.

Następnego dnia na Dużej Scenie zagrają świeżo upieczeni absolwenci Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w spektaklu Ewy Kaim „Do DNA”; zaraz potem na sali CKiS zobaczymy „Ojca” w reżyserii Iwony Kempy z Teatru im. Stefana Jaracza „Ateneum” w Warszawie, w którym tytułową rolę kreuje Marian Opania. We wtorek 15 maja zagości w Kaliszu Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach z przedstawieniem „Słowo o Jakóbie Szeli” w reżyserii Michała Kmiecika. Kolejny dzień to spotkanie z Teatrem Nowym im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu i spektakl Agaty Dudy-Gracz „Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk”. W czwartkowy wieczór Wrocławski Teatr Współczesny pokaże „Genialną przyjaciółkę” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej – adaptację przebojowej powieści Ellany Ferrante. W przedostatni dzień 58. KST ponownie zobaczymy dwa spektakle: przedstawienie gospodarzy Festiwalu, czyli „Noce i dnie. Tom VI: nie wiem, o czym jest jutro” w reżyserii Seba Majewskiego oraz „Historię Jakuba” słowackiego reżysera Ondreja Spišáka z Teatru Dramatycznego m. st. Warszawy. Ostatnim spektaklem konkursowym będzie „Z miłości” w reżyserii Waldemara Zawodzińskiego z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi.

W oczekiwaniu na werdykt jury przeniesiemy się do „Leningradu” w reżyserii Łukasza Czuja. Pełny czarnego humoru muzyczny spektakl z Teatru Piosenki – Strefa Kultury Wrocław od dziewięciu lat cieszy się niesłabnącą popularnością wśród publiczności.

Budżet tegorocznych 58. KST wyniesie blisko 800 tys. zł. Dofinansowanie z Ministerstwa Kultury to 300 tys. zł, Miasto dołoży 200 tys. zł, a Urząd Marszałkowski przeznaczy na ten cel 100 tys. zł. Na nagrody wyznaczone zostało 40 tys. zł.

W tym roku zrezygnowano z formuły jury społecznego, a zamiast tego przyznana zostanie nagroda publiczności.

Sprzedaż biletów w kasie Teatru i ONLINE rozpocznie się 17 kwietnia o godzinie 10.00. Ceny biletów na poszczególne spektakle wahają się od 30 do 110 zł. Więcej informacji na temat KST wraz ze szczegółowym programem znajduje się na stronie: teatr.kalisz.pl.

Repertuar:

sobota (12.05)

18:00 – Paweł Demirski „Triumf woli”, reż. Monika Strzępka, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie, Duża Scena

niedziela (13.05)

16:00 – Marta Sokołowska „Reykjavík ’74”, reż. Katarzyna Kalwat, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Scena Kameralna

18:00 – „Murzyni we Florencji” wg Vedrany Rudan, reż. Iwona Kempa, Teatr Nowy Proxima w Krakowie, Duża Scena

poniedziałek (14.05)

18:00 – „Do DNA”, reż. Ewa Kaim, Akademia Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Duża Scena

20:00 – Florian Zeller „Ojciec”, reż. Iwona Kempa, Teatr im. Stefana Jaracza „Ateneum” w Warszawie, Scena CKiS

wtorek (15.05)

19:00 – Bruno Jasieński „Słowo o Jakóbie Szeli”, reż. Michał Kmiecik, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Scena Kameralna

środa (16.05)

18:00 – Agata Duda-Gracz „Będzie pani zadowolona, czyli rzecz o ostatnim weselu we wsi Kamyk”, reż. Agata Duda-Gracz, Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu, Duża Scena

czwartek (17.05)

18:00 – „Genialna przyjaciółka” wg Eleny Ferrante, reż. Weronika Szczawińska, Wrocławski Teatr Współczesny im. Edmunda Wiercińskiego, Scena Kameralna

piątek (18.05)

17:00 – „Noce i dnie. Tom VI: Nie wiem, o czym jest jutro” wg Marii Dąbrowskiej, reż. Seb Majewski, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Scena Kameralna

19:00 – Tadeusz Słobodzianek „Historia Jakuba”, reż. Ondrej Spišák, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Duża Scena
sobota (19.05)

17:00 – Peter Turrini „Z miłości”, reż. Waldemar Zawodziński, Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi, Scena Kameralna

20:00 – „Leningrad”, reż. Łukasz Czuj, Strefa Kultury Wrocław – Teatr Piosenki, Duża Scena (poza konkursem)

Teatr im. Wojciech Bogusławskiego w Kaliszu

Zdjęcia
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb v1
Msm icon 30
Suknie Ślubne - Pracownia Krawiecka Emilia Elżbieta Błaszczyk
Thumb sieraszewski
Msm icon 30
SIERASZEWSKI DANCE-STUDIO - Szkoła Tańca
Thumb img 7400
Msm icon 30
SzkolaNarciarstwa.pl - szkoła sportów wodnych i zimowych
Thumb zrzut ekranu 2015 08 14  godz. 15.34.08
Msm icon 30
Galeria Tęcza - prawdziwe centrum handlowo - rozrywkowe
Thumb empik
Msm icon 30
Empik - Szkoła Języków Obcych
więcej»
Bico australia 20131216 146n120