Trudne i bardzo aktualne tematy oraz pozycja kobiety we współczesnym świecie to główne motywy tegorocznych 59. Kaliskich Spotkań Teatralnych.

Article jns 190514 195240 3020
fot. Jakub Seydak

Mocnym uderzeniem na 59. KST była „Śmierć Białej Pończochy”. To wnikliwe studium młodej polskiej królowej, która dostaje się w tryby wielkiej historii, a jej ciało staje się narzędziem sprawowania polityki. To historia widziana oczami dwunastoletniego dziecka i szybko dojrzewającej kobiety, dla której korona jest tyleż błogosławieństwem, co i udręczeniem. A co jeszcze ciekawsze, Marian Pankowski nie zmyśla historii, on ją wnikliwie i boleśnie dla nas interpretuje. Na uwagę zasługuje odważna rola Magdaleny Gorzelańczyk, która wcieliła się w królową Jadwigę.

Na KST nie ma łatwych spektakli o czym można było się przekonać we wtorek. „Miłość od ostatniego wejrzenia” jest adaptacją bestsellerowej książki Vedrany Rudan, znanej w Polsce chorwackiej pisarki, która, z właściwą sobie bezkompromisowością i wyłaniającym się z najciemniejszych zakamarków poczuciem humoru, opowiada o miłości i nienawiści, poniżaniu i zemście. Jest to historia kobiety, której „wcisnęli, że polowanie na księcia to jedyny sens życia, a strach przed samotnością to koń, na którym ma pędzić, dopóki nie złowi jedynego prawdziwego szczęścia.”

Wątpliwości obecności na KST nie budzi za to „Wątpliwość”, która jakby została uszyta wczoraj. Porusza jakże aktualny w ostatnim tygodniu problem pedofilii w kościele. Jednak nie jest to sztuka prosta, nie jest „czarno-biała”. Widz sam musi zdecydować, komu wierzy, po której stronie leży prawda. Czy Ksiądz Flynn jest niewinny? Czy naprawdę chciał jedynie chronić chłopca, a Siostra Alojza niesłusznie oskarża go o popełnienie strasznych czynów? Są tu pragnienia i lęki, które dobrze znasz. Są myśli, nad którymi nie możesz zapanować i słowa, które nieodwracalnie mogą zniszczyć czyjeś życie… ale cały czas masz wątpliwość…

Na ogromne wyróżnienie zasługuje „Pod presją” i brawurowa rola Sandry Korzeniak. Spektakl jest realizacją filmu w teatrze na oczach widza. Jakie są normy społeczne? Co jest akceptowalne, a co nie? Kto o tym decyduje? Co oznacza normalność? Kim w społeczeństwie jest kobieta i jakie wobec niej stawia się normy i wymagania? Norma jest wzorcem, według którego normalność się stwierdza lub ocenia. Odstąpienie od normy wyklucza i stygmatyzuje.

Co nas czeka jeszcze na KST?

16 maja, czwartek
19.00
Pascal Rambert “Koniec miłości”, reż. Dorota Androsz, Teatr Polski im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy (Scena Kameralna)

17 maja, piątek
17.00
Sabina Baral “Zapiski z wygnania”, reż. Magda Umer, Teatr Polonia z Warszawy (CKiS)
19.00 Paweł Demirski “Rok z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej”, reż. Monika Strzępka, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie (Duża Scena)

18 maja, sobota
16.00
John Maxwell Coetzee “Hańba”, reż. Marcin Wierzchowski, Teatr Ludowy w Krakowie (Scena Kameralna)
20.00 Simon Stephens “Dziwny przypadek psa nocną porą” wg powieści Marka Haddona, reż. Bartosz Zaczykiewicz, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (Duża Scena)
ok. 23.15 uroczyste zakończenie 59. KST, ogłoszenie werdyktu Jury

Zobacz także
Thumb 28 fot.jeszcze nie wiem
Druga edycja warsztatów dla mieszkańców „Kalisz ...
Thumb large dsc00023
Skończył jazdę w rowie. Miał 2 promile
Thumb article przechwytywanie w trybie pe%c5%82noekranowym 06.03.2019 131325.bmp
Jest dofinansowanie na remont Alei Wojska Polski...

Komentarze

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Kiedy ktoś wreszcie krzyknie :król jest nagi ? Tego się nie da oglądać. Standing ovations wymuszony przez wstające osoby z teatru i wolontariuszy, zachwyt w recenzjach, wciąż pisanych przez tych samych ludzi Spółdzielnia ma się dobrze

 • P?s=64&d=identicon&r=pg
  Pod presją i wrażenie ? Chyba byliśmy na innym przedstawieniu. Pani Korzeniak GRAŁA osobę chorą, przynajmniej usiłowała ją grać. Opania w Ojcu BYŁ chory i nie trzeba się było modlić, by spektakl się skończył.
 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Teraz są artystki -teraz są rukwy nie artystki, przed wojną były artystki to dopiero były rukwy 😁

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  ”Ch…j, **** i kamieni kupa” , dywagacje o poziomie tych żałosnych spotkanek są czynnością zbędną, tak jak oglądanie tych trzecioligowych przedstawionek. Chodzą słuchy, że repertuar, to współdzieło starej grzybni. OJ, wstyd …. i kamieni kupa, a na scenie ****.
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb dentical logo
Msm icon 30
NZOZ Dentical
Thumb logo haft140 lecie
Msm icon 30
Haft - firanki i zasłony ze 140-letnią tradycją
Thumb asen 3
Msm icon 30
USŁUGI ASENIZACYJNE - wywóz nieczystości płynnych, transport materiałów budow...
Thumb music store sluchawki
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
Thumb es logo
Msm icon 30
Empik - Szkoła Języków Obcych
więcej»