700 tysięcy złotych rozdysponowane w 7,5 godziny!

2016-02-10 10:03:00 redakcja

Ponad 700 tysięcy złotych – taką kwotę ma Powiatowy Urząd Pracy do rozdysponowania z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy w 2016 roku. Informacja o tym została opublikowana na stronie PUP wczoraj, a przyjmowanie wniosków zakończy się dzisiaj o godzinie 14:00. Tymczasem przedsiębiorcy “sami się zorganizowali” i zawiązali Komitet Kolejkowy…

Komitet kolejkowy, nocne czekanie i zdziwienie “spóźnionych” interesantów. Tak w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kaliszu wyglądało przyjmowanie wniosków o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego na kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy w 2016 roku.

Czy wpisanie się na listę tzw. Komitetu Kolejkowego będzie miało wpływ na decyzję o przyjęciu wniosku?

Lista Komitetu Kolejkowego mnie nie interesuje. Dla nas znaczenie ma data wpłynięcia wniosku do kancelarii – powiedział portalowi Calisia.pl Artur Szymczak, dyrektor PUP w Kaliszu.

O Komitecie Kolejkowym dowiedzieliśmy się od naszych Czytelników. Zapytaliśmy dyrektora PUP-u, czy placówka wie o takiej inicjatywie. Są to osoby, które ustawiają się dzień wcześniej, jeżeli komuś zależy na jakimś dofinansowaniu. W tym roku po raz pierwszy spotkaliśmy się z tak dużym zainteresowaniem. Niektóre osoby czekały od wczoraj. Interesanci robią sobie taką listę wewnętrznie i pilnują porządku. My w to nie wnikamy.

Weszliśmy do wnętrza budynku PUP-u i okazało się, że wewnątrz jest już mnóstwo ludzi, bo kilka dni wcześniej zapisali się na jakąś listę i w takiej kolejności będą wchodzić do kancelarii. Nigdzie nie było żadnej oficjalnej informacji, że taka lista jest sporządzana – tłumaczy Czytelnik pragnący zachować anonimowość.

To jest nieoficjalna lista, ale ułatwiająca życie – wyjaśnia inny przedsiębiorca. Nie wiemy z czyjej inicjatywy. Ktoś przyszedł, stanął i zaczął robić listę. Ja o niej nie wiedziałem. Dowiedziałem się o godzinie 2 w nocy, że coś takiego funkcjonuje. Pierwsze osoby stoją od wtorku, od godziny 10:00 rano.

Wnioski przyjmowane są dziś od godziny 7:30. My przyjmujemy wnioski tak jak Państwo wchodzą do kancelarii. Nas lista, którą Państwo tworzą na zewnątrz nie interesuje – wyjaśniają urzędnicy.

Czy sposób organizowania zapisów jest przygotowany prawidłowo? Sądząc po doświadczeniach z poprzednich lat tworzenie takiej listy to jest dobry pomysł. Dziwne jest to, że ona powstaje kilka dni wcześniej. Najgorsze jest to, że ludzie sami się organizują – twierdzi jeden z interesantów.

Do dnia składania wniosków “komitet kolejkowy” zebrał blisko 40 osób na liście. Urzędnicy wyjaśniają, że lista nie jest żadnym oficjalnym dokumentem i nie respektują jej, a ludzie przyjmowani są w kolejności w jakiej wchodzą do kancelarii.

Jeśli chcemy złożyć wniosek i nie chcemy czekać w kolejce, czy zapisywać się na liście tzw. Komitetu Kolejkowego, warto się zarejestrować w portalu www.epuap.gov.pl i tam złożyć wniosek o utworzenie profilu zaufanego. Za jego pomocą możemy podpisywać wnioski składane drogą elektroniczną do różnych jednostek administracyjnych, m.in. do Powiatowego Urzędu Pracy. Dzięki podpisowi profilem zaufanym ePUAP można załatwić wiele spraw urzędowych nie wychodząc z domu.

Dyrektor kaliskiego pośredniaka podkreśla, że „w przyjętych przez urząd zasadach dotyczących naboru wniosków nie istnieje zapis o kryterium kolejności zgłoszeń. Wnioski zgodnie z zasadami, należy składać na dzienniku podawczym PUP. Urząd przyjmuje wnioski zgodnie z instrukcją kancelaryjną i nadaje im kolejny numer sprawy. Wnioskodawcy sami decydują kiedy złożą wniosek. Złożenie wniosku jako pierwszego nie stanowi gwarancji przyznania środków. Przedsiębiorca musi spełnić kryteria określone w przepisach i zasadach, które decydują o tym, czy wparcie w postaci doposażenia, stażu lub innej formy zostanie przyznane_.

To też nie jest tak, że przedsiębiorca dostanie tyle pieniędzy, o ile wnioskował. Na przykład, nie będzie tak, że pierwsza firma się zgłosi z wnioskiem na 30 tysięcy na rozwinięcie działalności i tyle dostanie – wyjaśnia Szymczak. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób firma będzie chciała podnosić kwalifikacje pracownikom, czy na przykład będzie to wniosek o środki na dodatkowe kwalifikacje związane z obsługą wózka widłowego, a nie na tak zwane “szkolenia miękkie”, na przykład mające odstresować pracownika.

Na szkolenia z Krajowego Funduszu Szkoleniowego PUP ma do rozdysponowania ponad 700 tysięcy. Do dyspozycji pracodawców są również w tym roku środki na miejsca odbywania staży ze środków europejskich oraz na podjęcie działalności gospodarczej, program do 30 roku życia refundacja wynagrodzenia, roboty publiczne, prace interwencyjne, dofinansowanie dla osób bezrobotnych powyżej 50 roku życia, utworzenie dodatkowych stanowisk pracy.

Jak dowiedzieliśmy dziś około godziny 13 – w PUP-ie przyjęto około 40 wniosków na kwoty – w sumie – znacznie przewyższające pulę 700 tysięcy złotych.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować