Wielkimi krokami zbliża się unijne rozporządzenie ogólne o ochronie danych, które bezpośrednio zacznie obowiązywać od 25 maja 2018 r. Patrząc realnie na nowe obowiązki jakie niesie ze sobą RODO, czasu dla administratorów danych osobowych na dostosowanie systemów bezpieczeństwa, a niejednokrotnie zbudowanie ich od podstaw nie zostało już dużo.

Jedną z kluczowych zmian będzie obowiązkowe powołanie Inspektora Ochrony Danych – Data Protection Officer (dzisiejszego Administratora Bezpieczeństwa Informacji) przez określoną grupę administratorów danych oraz podmiotów przetwarzających.

Article dpo External article
Inspektor Ochrony Danych / Data Protection Officer

Inspektor Ochrony Danych (DPO) jako ekspert ma podejmować działania zapewniające bezpieczeństwo danych osobowych, stając się gwarantem zgodnego z prawem i właściwego przetwarzania danych.

Dzisiaj powołanie Administratora Bezpieczeństwa Informacji jest udogodnieniem dla administratorów danych osobowych, z którego mogą skorzystać jeśli uznają to za stosowne lub nie.

Kto zatem będzie obowiązany powołać DPO?
W myśl artykułu 37(1) rozporządzenia ogólnego obowiązek ten spoczywa na administratorach i podmiotach przetwarzających:
a) z sektora publicznego (z wyjątkiem sądów w zakresie sprawowania przez nie wymiaru sprawiedliwości)

b) których główna działalność polega na operacjach przetwarzania, które ze względu na swój charakter, zakres lub cele wymagają regularnego i systematycznego monitorowania osób, których dane dotyczą, na dużą skalę

c) których główna działalność polega na przetwarzaniu na dużą skalę szczególnych kategorii danych osobowych albo danych osobowych dotyczących wyroków skazujących i naruszeń prawa

RODO nie wyklucza dobrowolnego powołania Inspektora Ochrony Danych przez podmioty, których ten obowiązek nie dotyczy, jednakże wymagania dotyczące wyznaczenia, statusu i zadań DPO wynikające z artykułów 37 i 39 należy stosować tak, jakby wyznaczenie było obowiązkowe.

Z biznesowego punktu widzenia, skuteczny system bezpieczeństwa danych osobowych, którego istotną częścią jest powołanie Administratora Bezpieczeństwa Informacji (w przyszłości Inspektora Ochrony Danych) ma już dzisiaj wymierny wpływ na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa.

Zobacz także
Thumb article policja
Wjechał na obwodnicę pod prąd. Doszło do kolizji...
Thumb boisko karpacka 5
Zmodernizowane boiska przy Zespole Szkół Nr 7
Thumb zrzut ekranu 2019 06 20 o 14.59.19
Tęczowy Jarmark na Rozmarku

Komentarze

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    UNIA EUROPEJSKA TO TYLKO INNA WERSJA SOCJALIZMU. BZDURNE PRZEPISY I TYSIĄCE URZĘDNIKÓW UTRZYMYWANYCH ZA NASZE PODATKI….ABSURD GONI ABSURD.
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb raster   biale full  czarne tlo
Msm icon 30
Akademia Zdrowej Skóry
Thumb pobrane
Msm icon 30
Materace Koło - M&K Foam Koło
Thumb borowiak nieruchomos%cc%81ci kalisz logo
Msm icon 30
Borowiak Nieruchomości
Thumb img 7400
Msm icon 30
SzkolaNarciarstwa.pl - szkoła sportów wodnych i zimowych
Thumb img 7818
Msm icon 30
Magic Garden Hostel
więcej»