Aktywni seniorzy AKO

2018-12-12 07:20:00 red. za kalisz.pl

11 grudnia odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu dla seniorów z terenu Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej.

fot. kalisz.pl
fot. kalisz.pl

Projekt „Aktywni Seniorzy w Metropolii Poznań i w Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej” został zrealizowany w ramach rządowego programu na rzecz aktywności społecznej osób starszych na lata 2014 – 2020.

Gości powitała Ewa Milewska, dyrektor biura AKO.

Spotkanie uroczyście otworzył Krystian Kinastowski, prezydent Kalisza, prezes zarządu Stowarzyszenia AKO: - Nie wyobrażam sobie społeczeństwa bez seniorów – grupy niezwykle aktywnej, zaangażowanej w codzienne sprawy. Dziś podsumowujemy projekt, dzięki któremu możliwe jest jeszcze pełniejsze wykorzystanie potencjału seniorów. Będę dążył do tego, aby w Kaliszu i na terenie aglomeracji powstawało coraz więcej tego typu programów.

W programie konferencji znalazły się wykłady: prof. dra hab. Józefa Orczyka, rektora Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu pt. „Idea uczenia się przez całe życie jako element utrzymania więzi społecznych” oraz Damiana Dubiny, prezesa zarządu Instytutu Rozwoju Aktywności pt. „Popstawy obywatelskie i społeczne seniorów na przykładzie klubów seniora”.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną m.in. dobre praktyki wypracowane podczas realizacji projektu. Uczestnicy porozmawiają o prawach obywatelskich seniorów, ich społecznej aktywność, zagwarantowanej przez czynne i bierne prawo wyborcze. Będzie to także okazja do bezpośredniego spotkania z seniorami oraz urzędującymi przedstawicielami samorządu z terenu Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. - To program, który przyczynia się do pełniejszego korzystania z potencjału osób starszych, aby mogły one pełnić różne role społeczne w życiu publicznym, np. tworzyły kluby seniora – wyjaśnia Ewa Milewska, dyrektor biura AKO. - Podstawą przygotowania założeń do projektu była ewaluacja podczas spotkań na terenie Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej z przedstawicielami klubów seniora oraz środowiskami senioralnymi – m.in. Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Zrealizowanych zostało 19 dwudniowych warsztatów. W każdym wzięło udział co najmniej 20 osób, tj. seniorzy z danej gminy, urzędnicy – w tym radni – odpowiedzialni za realizację polityki senioralnej w danej gminie, organizacje pozarządowe czy kluby seniora. Warsztaty miały charakter spersonalizowany i dostosowany do potrzeb danej gminy. Ich program był adekwatny do priorytetów gminy, które zostały wskazane w ankiecie, był moderowany przez specjalistów rozumiejących potrzeby seniorów oraz mających doświadczenie w procesie partycypacji senioralnej.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować