Asnyk pokonał Kopernika!

2017-12-18 09:10:00 Kaliska Fundacja im. Kazimierza Paszyna

15 grudnia rozegrany został jubileuszowy XXX Mecz Koszykówki o Puchar im. Kazimierza Paszyna. Przed głównymi meczami absolwentów i uczniów, odbył się po raz pierwszy w historii pojedynek żeńskich reprezentacji.

Kaliska Fundacja im. Kazimierza Paszyna/red.

Początek meczu należał do Kopernika, który starał się powiększać przewagę. Jednak w drugiej połowie, dzięki celnym rzutom za trzy Adrianny Kisieli, I LO zaczęło sukcesywnie odrabiać straty i na 2 minuty przed końcem kopernikanki prowadziły już tylko 12:11, ostatecznie udało im się utrzymać przewagę, wygrywając całe spotkanie 16:14. Zespół I LO prowadził p. Łukasz Zając, III LO – p. Anna Michalska.

Gratulacje zawodniczkom złożyli: wnuk Kazimierza Paszyna – Marcin Paszyn, Dyrektor I LO – Urszula Janczar, Dyrektor III LO – Anna Narewska, Wicedyrektor III LO – Zbigniew Miśkiewicz, Prezes Stowarzyszenia „Asnykowców” – Piotr Kościelny, a upominki dla dziewcząt ufundowane przez Kaliską Fundację im. Kazimierza Paszyna oraz firmę Colian SA wręczyły: synowa Kazimierza Paszyna – Małgorzata Paszyn oraz wnuczka – Joanna Paszyn.

I LO – III LO 14:16
I LO – Adrianna Kisiela, Dorota Jędrzejewska, Martyna Grzesiak, Wiktoria Balcerzak, Katarzyna Kurek, Agata Kulisiak, Eliza Brzezińska, Karolina Wiśniewska.
III LO – Wiktoria Szulc, Ewa Przepiórka, Marta Durska, Natalia Jarantowska, Maja Korniłowicz, Aleksandra Generowicz, Aleksandra Chabierska, Kamila Grzybek, Julia Śmigielska, Oliwia Holenc.

Po meczu dziewcząt wystąpili absolwenci, którzy grali 4×8 minut bez czasu zatrzymywanego. Tutaj od samego początku dominowali koszykarze z Asnyka. Pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 11:4 dla I LO. Kolejne minuty to sukcesywne powiększanie przewagi, po połowie meczu asnykowcy prowadzili już różnicą 13 punktów (27:14). W trzeciej i czwartej kwarcie obraz gry nie uległ zmianie, kopernikanie nawet na chwilę nie zagrozili Asnykowi, który ostatecznie zwyciężył 47:26. Najlepszym strzelcem został Grzegorz Gmyrek z I LO – 17 pkt. Drużynę Asnyka prowadził prof. Wiesław Łukasiewicz, a Jagiellonek/Kopernika prof. Grzegorz Kulawinek. Po trzydziestu spotkaniach Asnykowcy mają na koncie 21 zwycięstw, a Jagiellonowie/Kopernikanie 8, w jednym meczu padł remis.

Puchar im. Kazimierza Paszyna ufundowany przez Prezydenta Miasta Kalisza Grzegorza Sapińskiego, wręczyli Przewodniczący Rady Fundacji – syn Kazimierza Paszyna, Jarosław wraz z wnukiem Marcinem – obecnym Prezesem Fundacji, pamiątkowe medale ufundowane przez Kaliską Fundację im. Kazimierza Paszyna, wręczały: p. Dyrektor I LO – Urszula Janczar oraz p. Dyrektor III LO – Anna Narewska, Puchar dla najlepszego strzelca ufundowany przez Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka, wręczył Prezes Stowarzyszenia „Asnykowców” – Piotr Kościelny.

Upominki od Fundacji wręczyła synowa Małgorzata Paszyn wraz z Joanną Paszyn – wnuczką Kazimierza Paszyna.

Asnyk – Jagiellonowie/Kopernik 47:26
Asnyk – Dariusz Kamzelewski, Bartosz Nowak, Grzegorz Gmyrek, Piotr Wzgarda, Piotr Latosiński, Bartosz Walaszczyk, Marcin Kornacki, Michał Kornacki, Mateusz Widmański, Tomasz Nowak.
Jagiellonowie/Kopernik – Janusz Zalewski, Adam Gądziak, Bartek Kuczyński, Wojciech Dziedzic, Jakub Wieczorek, Szymon Sobczak, Miłosz Pijański, Rafał Orłowski, Mateusz Kostecki, Oliwier Michalak, Aleks Kropiński.

Ostatni mecz rozegrali uczniowie, grany 4×7 minut, bez czasu zatrzymywanego. Przed spotkaniem, uczciliśmy minutą ciszy tragicznie zmarłego Wojciecha Gierosza, tegorocznego absolwenta I LO który trzykrotnie jako uczeń reprezentował barwy szkoły w naszym meczu, jak również w zawodach międzyszkolnych. Mecz rozpoczął się od mocnego uderzenia kopernikan, którzy schodzili na przerwę po pierwszej kwarcie z przewagą 9 punktów (10:1). Druga i trzecia kwarta to dalsza przewaga koszykarzy III LO, którzy przed ostatnią częścią meczu prowadzili 24:15. Emocje zaczęły się w ostatniej kwarcie, gdy już wydawało się że Kopernik gładko wygra to spotkanie, uczniowie Asnyka dzięki skutecznej grze Jakuba Gołębiaka oraz Dawida Pietrzaka, zaczęli odrabiać straty i na niecałe 2 minuty przed końcem na tablicy widniał wynik 28:25 dla III LO. Ostatecznie jednak Kopernik utrzymał przewagę wygrywając 30:27, tym samym odnosząc 11 zwycięstwo w meczu uczniów, przy 9 Asnyka. Najlepszym strzelcem został Jakub Skurjat – 12 pkt. z III LO. Drużynę Asnyka prowadził p. Łukasz Zając, a Kopernika – p. Anna Michalska.

Puchar ufundowany przez Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka wręczył syn Kazimierza Paszyna – Jarosław wraz z wnukiem – Marcinem oraz Prezesem Stowarzyszenia „Asnykowców” – Piotrem Kościelnym, który także wręczył statuetkę dla najlepszego strzelca ufundowaną przez Stowarzyszenie „Asnykowców”, pamiątkowe medale, których fundatorem była Fundacja, podarowały: p. Dyrektor I LO – Urszula Janczar oraz p. Dyrektor III LO – Anna Narewska, a tradycyjne upominki synowa Małgorzata Paszyn wraz z Joanną Paszyn – wnuczką Kazimierza Paszyna.

I LO – III LO 30:27
I LO – Dawid Pietrzak, Igor Pawlak, Kacper Sobański, Michał Latosiński, Grzegorz Wrzuszczak, Jakub Gołębiak, Nikodem Wahidi, Adam Chlebowski.
III LO – Marcel Lipczyński, Aleksander Duliba, Jakub Wypych, Janusz Tyc, Jarosław Andrzejewski, Jakub Skurjat, Filip Szczot, Mateusz Gruszka, Maciej Franikowski, Michał Krawczyk, Mikołaj Rak, Mikołaj Nowak.

Wszystkie mecze sędziował Radosław Nowaczyk. Przy mikrofonie w spotkaniach dziewcząt i absolwentów był niezastąpiony Zbigniew Kościelak, natomiast mecz uczniów komentował absolwent Asnyka Marcin Maj.

W przerwach meczu mogliśmy podziwiać występy zespołu tanecznego z I LO pod przewodnictwem prof. Żanety Balcerzak i prof. Małgorzaty Mencel oraz zespołu z III LO – „Jagiellonki Dance” prowadzonego przez prof. Violettę Wacowską. Upominki dla uczestników części artystycznej ufundowała Kaliska Fundacja im. Kazimierza Paszyna.

Jak co roku licznie zgromadzona na trybunach publiczność, której mogłyby pozazdrościć najznakomitsze imprezy sportowe, nie szczędziła sił, pomysłów i gardeł, aby zagrzewać swoje drużyny do walki. Emocji było dużo: zarówno na boisku jak i na widowni.

Głównym organizatorem meczu była Kaliska Fundacja im. Kazimierza Paszyna, współorganizatorami: Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka w Kaliszu, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Dwojga Imion Anny Jagiellonki i Mikołaja Kopernika, a także Dyrekcje szkół – I i III Liceum Ogólnokształcącego. Na sali gościliśmy m.in.: Prezesa Stowarzyszenia „Asnykowców” – Piotra Kościelnego, Dyrektor I LO – Urszulę Janczar oraz Wicedyrektor – Weronikę Zalewską, Dyrektor III LO – Annę Narewską oraz Wicedyrektora – Zbigniewa Miśkiewicza, Przewodniczącego Rady Fundacji – Jarosława Paszyna oraz Prezesa Fundacji, piszącego te słowa – Marcina Paszyna. Obecni byli także przedstawiciele władz miasta: Naczelnik Wydziału Edukacji Mariusz Witczak, a także radny Jakub Gołębiak.