Dramatycznie wysokie przekroczenie wartości PM 2,5 oraz PM 10, po raz kolejny w naszym mieście. To brzmi, jak zacinająca się płyta. Jednak problem jest poważny, ponieważ po raz kolejny czujnik poziomu smogu na ul. Hanki Sawickiej wskazuje przekroczenie dopuszczalnych norm. Wdychanie takiego powietrza może w przyszłości doprowadzić do wielu chorób układu oddechowego i krwionośnego.

Article p1150790
fot. Bartosz Moch

Dziś (tj.15 lutego) o godzinie 7.00 według pomiarów na stacji znajdującej się przy ul. Hanki Sawickiej odnotowano ponad czterokrotne przekroczenie poziomu pyłu PM 10 oraz ośmiokrotne przekroczenie pyłu PM 2,5.

Jeszcze gorsze statystyki wartości pyłów zawieszonych wskazywała prywatna stacja na ul. Asnyka. W tym przypadku około godz. 8.30 przekroczenie PM10 wynosiło ponad 900 proc., a PM 2,5 ponad 1500 proc.

PM 2,5 to pył zawieszony o średnicy nie większej niż 2,5 μm, który jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród innych zanieczyszczeń atmosferycznych. Długotrwałe narażenie na działanie tego pyłu skutkuje skróceniem średniej długości życia, a krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost liczby zgonów z powodu chorób układu oddechowego i krążenia oraz wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji (nasilenie astmy, ostra reakcja układu oddechowego, osłabienie czynności płuc, itp.), gdyż tak drobny pył dostaje się bezpośrednio przez płuca do krwi.

PM10 zawiera cząstki o średnicy mniejszej niż 10 mikrometrów, które mogą docierać do górnych dróg oddechowych i płuc. Pył składa się z mieszaniny cząstek stałych i ciekłych zawieszonych w powietrzu i będących mieszaniną substancji organicznych i nieorganicznych.

Zalecenia dla ludności po przekroczeniu dopuszczalnych stężeń pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu:

1) śledzenie informacji podawanych w środkach masowego przekazu o występujących przekroczeniach wartości substancji w powietrzu oraz o ryzyku wystąpienia takich przekroczeń,
2) unikanie palenia w piecach na paliwo stałe w przypadku posiadania alternatywnego źródła ogrzewania,
3) ograniczenie ruchu samochodowego poprzez korzystanie z np. komunikacji publicznej.

Osoby podatne na zanieczyszczenia (kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze oraz osoby cierpiące na astmę, choroby płuc, alergiczne choroby skóry i oczu oraz choroby krążenia) powinny ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu.

Zobacz także
Thumb 5ca2edd1b0de874c314790e6af4075fa
Mistrzyni w Michałkowie
Thumb 315 207958
„Krew dla życia”
Thumb czo%c5%82o
Strażacy z Kalisza pomagają w gaszeniu lasów w S...

Nie ma możliwości komentowania tego artykułuThumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
Thumb logo wozimy sie
Msm icon 30
Sklep Wozimysie.pl - wózki do biegania, foteliki rowerowe i akcesoria
Thumb obrazek 255
Msm icon 30
Destino Nieruchomości
Thumb galeria kalisz
Msm icon 30
Galeria Kalisz
Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
więcej»
Bico australia 20131216 146n120