Błąd lekarski. Co robić aby uzyskać odszkodowanie.

2018-07-17 09:09:00 prawnik@calisia.pl

Właściwa diagnoza a następnie prawidłowe leczenie mają fundamentalne znaczenie dla naszego zdrowia a błędy w tym zakresie mogą mieć dramatyczne skutki. Przekonała się o tym pani Jadwiga, która zwróciła się do kancelarii po pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Przeszła dramatyczną historię związaną z nowotworem, który został przez lekarza zbyt późno zdiagnozowany. Przedstawiona dokumentacja lekarska jednoznacznie wskazywała na to, że choroba mogła być wykryta znacznie wcześnie, tj. w czasie kiedy nowotwór był możliwy do wyleczenia. Klientka chciałaby uzyskać odszkodowanie za straty materialne jakie poniosła w związku z leczeniem oraz zadośćuczynienie za krzywdę, jakiej doznała w wyniku błędu lekarskiego.

W pierwszej kolejności pani Jadwiga powinna wystąpić do placówki medycznej, w której się leczyła z pismem informującym szpital, że doszło do błędu lekarza w wyniku czego poniosła szkodę. Jednocześnie w piśmie tym należy wezwać placówkę do zapłaty odpowiedniego świadczenia.

Jeżeli szpital nie zareaguje na pismo, odmówi zapłaty lub wypłaci świadczenie zaniżone, pani Jadwiga powinna wystąpić do sądu z powództwem o zapłatę przeciwko zakładowi ubezpieczeń, w którym ubezpieczony jest szpital. Do pozwu należy dołączyć kompletną dokumentację lekarską związaną z leczeniem. W postępowaniu sądowym pani Jadwiga zostanie przebadana przez biegłego sądowego, o specjalizacji odpowiedniej do rodzaju schorzenia naszej bohaterki, który mi.in. w oparciu o jej badanie oraz dokumentację lekarską oceni czy doszło do popełnienia przez lekarza błędu w wyniku którego pani Jadwiga poniosła szkodę.

Pani Jadwiga może ubiegać się od zakładu ubezpieczeń nie tylko zadośćuczynienia za krzywdę i odszkodowania z tytułu poniesionych kosztów m.in. leczenia i rehabilitacji. Może wystąpić też z żądaniem zapłaty renty z tytułu zwiększonych potrzeb, jeżeli jej stan zdrowia w wyniku błędu lekarskiego wymaga dalszego leczenia, rehabilitacji a ona sama potrzebuje opieki. Może również żądać zapłaty renty z tytułu utraconych zarobków, jeżeli jej stan zdrowia spowodowany błędną diagnozą czy leczeniem spowodował, że jest częściowo lub całkowicie niezdolna do pracy.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować