Bohaterki mojej książki wciąż są traktowane jak kryminalistki – mówi Joanna Ostrowska, autorka „Przemilczanych”, w rozmowie z Arkadiuszem Pacholskim.

Article 1
fot. autor

Arkadiusz Pacholski: Czy był jakiś szczególny powód, dla którego zainteresowała się Pani seksualną pracą przymusową w czasie drugiej wojny?

Joanna Ostrowska: “Przemilczane” to książka, która powstała na kanwie mojego doktoratu napisanego na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Wcześniej była praca magisterska opisująca system domów publicznych w obozach koncentracyjnych. Od początku interesowało mnie, dlaczego w tak bogatej literaturze historycznej dotyczącej II wojny światowej w Polsce ta tematyka jest przemilczana. W Niemczech, w Austrii wojenna seksualna praca przymusowa to bardzo dobrze opisane zjawisko. Postanowiłam wypełnić tę lukę na polskim obszarze badawczym.

AP: Co sprawiło Pani największą trudność w czasie pracy nad książką?

JO: Tabu związane z tym tematem i proces naznaczania świadków. Krótko mówiąc nadal bohaterki mojej książki są traktowane jak kryminalistki, o których nie warto wspominać. Szerzej – wszystkie zjawiska związane z seksualnością i II wojną światową są w Polsce raczej “zamiatane pod dywan”. Lepiej o tym nie mówić.

AP: Czy szukała Pani materiałów również w Kaliszu? Jeśli tak, czy udało się coś znaleźć?

JO: Robiłam kwerendę m.in. w Archiwum Państwowym w Kaliszu. Przede wszystkim interesował mnie zespół Więzienie Karno-Śledcze w Kaliszu oraz akta sądownicze i prokuratorskie. Dodatkowo historie Heleny i Marii to opowieści mieszkanek powiatu Kępno. Jedna z nich mieszkała w Grabowie, druga – w Mroczeniu. Jeśli chodzi o temat kontaktów seksualnych między Niemcami i Polakami w czasie II wojny światowej korzystałam ze zbioru Instytutu Pamięci Narodowej.

AP: Kim były (są?) trzy kaliszanki, Władysława, Zofia i Grażyna, którym dedykowała Pani swoją książkę?

JO: “Przemilczane” to także bardzo osobista książka. Chciałabym odpowiedzieć na to pytanie już w trakcie spotkania 6 grudnia.


Joanna Ostrowska, autorka książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej”, będzie gościem Salonu Literackiego w czwartek 6 grudnia o godzinie 18. Zapraszamy do Biblioteki Głównej na ul. Legionów 66. Imprezę finansuje Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Zobacz także
Thumb po koncu drogi wernisaz 063
Po końcu drogi i 31 m2 u Tarasina [zdjęcia]
Thumb czolo
Kaliskie kajakarki nagrodzone przez marszałka
Thumb czo%c5%82o
Kobiety w Niepodległej - konferencja naukowa w r...

Komentarze

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    Pacholski a dlaczego uprawiasz prywatę w czasie pracy w bibliotece ? Nie powinieneś zajmować się teraz czytelnikami ? Proszę to wyjaśnić.
    Niech zgadnę ile osób przyjdzie na ten saloon pseudoliteracki 5? 6?. Proszę o informację.
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb zrzut ekranu 2014 09 07  godz. 21.17.24
Msm icon 30
USŁUGI ASENIZACYJNE - wywóz nieczystości płynnych - Kalisz i okolice
Thumb marysienka
Msm icon 30
Marysieńka
Thumb img 7818
Msm icon 30
Magic Garden Hostel
Thumb zrzut ekranu 2010 11 28  godz. 19.57.34  article
Msm icon 30
Restauracja Nastrojowa
Thumb desmiss
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
więcej»
Bico australia 20131216 146n120