Bracia Kurkowi świętowali w Trzech Króli

2018-01-08 22:25:00 CKiW OHP Pleszew

Blisko 120 braci kurkowych z 23 bractw strzeleckich z całej Diecezji Kaliskiej, a wśród nich reprezentanci Ostrowa Wlkp., Kalisza, Kępna, Ostrzeszowa, Krotoszyna, Koźmina Wlkp. i Jarocina spotkali się 6 stycznia w Pleszewie by obchodzić tradycyjnie święto Trzech Króli. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. św. Zbawiciela, którą celebrował ks. biskup kaliski Edward Janiak.

fot. Tadeusz Szmidel
fot. Tadeusz Szmidel

Już od 2000 roku bracia kurkowi z całej diecezji kaliskiej spotykają się 6 stycznia po to, aby wspólnie się pomodlić, prosić o łaskę i błogosławieństwo oraz złożyć sobie życzenia i skonkretyzować plany na nowy rok. Za każdym razem takie spotkania odbywają się w innym mieście. Dwa lata temu było to Kępno, w 2017 roku – Kalisz a w tym roku to Pleszew był gospodarzem.

- Nasze spotkania mają wielowymiarowy charakter. Oprócz tradycyjnej oprawy związanej z obrządkiem kościelnym składamy sobie życzenia, łamiemy się opłatkiem i biesiadujemy. Jest to też okazja do tego, aby bracia kurkowi z całego regionu mieli się możliwość spotkać w jednym miejscu – wyjaśnia Teofil Fengier, sekretarz Bractwa Kurkowego w Pleszewie.

Noworoczne spotkanie rozpoczęło się od mszy św. w kościele pw. św. Zbawiciela, której przewodniczył biskup kaliski Stanisław Napierała. W swojej homilii mówił m.in. o pięknej tradycji Orszaku Trzech Króli, która w tym roku przeszła przez ulice blisko 650 polskich miast pod hasłem “Bóg jest dla wszystkich”.

Po mszy wszyscy uczestnicy udali się pod tablicę Jana Pawła II umieszczoną na budynku pobliskiego Domu Pomocy Społecznej, gdzie złożono wiązanki kwiatów. Potem barwny korowód przeszedł ulicami Pleszewa wprost do Ośrodka Szkoleniowego Kasyno. Tam stery gospodarza przejęło Centrum Kształcenia i Wychowania OHP reprezentowane przez dyrektora placówki Krystiana Piaseckiego i jego zastępcę – Wiesławę Wawroską.

- Bardzo nas cieszy, że mogliśmy gościć przedstawicieli Bractw Kurkowych z całej diecezji. To też szansa dla naszej młodzieży, aby poznać historię organizacji i dowiedzieć jak najwięcej o jej tradycji. Z tej też okazji podopieczni z naszego Centrum wspólnie z dziećmi z przedszkola z ZSP nr 3 Pleszew im. Powstańców Wielkopolskich i uczniów z zaprzyjaźnionej Szkoły Muzycznej przygotowali specjalny program artystyczny, który spotkał się z gorącym przyjęciem wśród uczestników spotkania – podkreślał Krystian Piasecki, dyrektor CKiW.

Historia bractw kurkowych w Polsce zaczęła się w średniowieczu. Wiele z nich miało burzliwe losy, jednak po reaktywacji zaczęły działać na rzecz lokalnych społeczności i przywracać dawne polskie tradycje.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować