Cała prawda o żywności typu light…

2017-03-01 20:32:00 Daria

Każdy z nas marzy o tym, aby jeść i nie tyć. Dla osób, które dbają o linię, wymyślono produkty light, które charakteryzują się mniejszą ilością kalorii w wyniku redukcji zawartości tłuszczu i/lub cukru.

Niestety, zarówno prawo polskie jak i europejskie nie definiuje w żaden sposób, czym jest żywność typu light. W ten sposób producenci żywności mogą nazwać swój produkt light, jeśli jego wartość kaloryczna nie przekracza 40 kcal na każde 100 g w przypadku produktów stałych, oraz 20 kcal/ 100 g w przypadku płynów. Bardzo często słowo light zastępowane jest określeniami „slim”, „fit”, „fitness”. Przykładowo: zwykły jogurt truskawkowy zawiera około 60 kcal w 100 g, natomiast jego odpowiednik w wersji light „jedynie” 50 kcal! W serku waniliowym light jednej z bardzo znanych firm, znajduje się bardzo dużo cukru i taka sama ilość kilokalorii, jaka jest w tradycyjnym serku.

Wiele osób żyje w przekonaniu, że produkty w wersji light są pewnego rodzaju żywnością dietetyczną, czyli idealną dla naszego organizmu. Nic bardziej mylnego! Niskokaloryczne, odtłuszczone jogurty czy kefiry posiadają w swoim składzie niezdrowe mleko w proszku. W majonezie light tłuszcz zastępuje się chemicznymi zagęstnikami. Praktycznie w większości przypadków mniej cukru i/lub tłuszczu jest równoznaczne z większą ilością składników chemicznych.

Musimy pamiętać, że pewna ilość tłuszczu w diecie jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, w szczególności wątroby, skóry, serca czy układu odpornościowego.

Produkty typu light mogą być traktowane jedynie jako chwilowa pomoc w redukcji masy ciała, a nie jako sposób żywienia na całe życie. Podstawą szczupłej sylwetki nie są produkty „fit”, lecz odpowiednia dieta i aktywność fizyczna!

Kilka istotnych faktów:
• produkty typu light są zazwyczaj droższe od tradycyjnych,
• bardzo często zamiast tłuszczu producenci dodają cukier!
• produkty light są w większości przypadków mniej smaczne,
• nie istnieje prawdziwy żółty ser light! dostępny asortyment tego typu to wyroby seropodobne z dużą zawartością olejów utwardzanych;
• jedyny produkt w wersji light, który można spożywać codziennie to mleko (osoby dorosłe nie muszą pić pełnotłustego, wystarczy 1,5- lub 2-procentowe),
• kobiety w ciąży, karmiące oraz dzieci powinny unikać żywności typu light (większość z nich zawiera sztuczne słodziki, których spożywanie w nadmiernej ilości prowadzi do wystąpienia niepożądanych objawów ze strony układu pokarmowego).

Badania naukowe z ostatnich kilku lat:
• Produkty light, takie jak mleko, kefir, ser czy jogurt, nie są korzystne dla naszego organizmu. Nie dość, że powstrzymują wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K), to dodatkowo mogą prowadzić do wzmożonej fermentacji w jelitach i prowadzić w ostateczności do niestrawności.
• Naukowcy z Uniwersytetu Purdue w Stanach Zjednoczonych przeprowadzili badania na szczurach. Zwierzęta były karmione jogurtem słodzonym zwykłym cukrem oraz słodzikiem (w tym przypadku sacharyną). Gryzonie, którym podawano słodzik, spożywały więcej kalorii w ciągu dnia w porównaniu do pierwszej grupy, dodatkowo – szybciej tyły i wolniej chudły.
• Warzywa należy spożywać z dodatkiem tłuszczu, ponieważ pomaga w przyswajaniu przez organizm wartościowych karotenoidów (beta-karoten i likopen), które zapobiegają chorobom układu sercowo-naczyniowego oraz nowotworom.

Zapraszamy do Cafe.Calisia.pl, gdzie nie korzystamy z produktów typu light! :)
Lokal czynny jest codziennie w następujących godzinach:
poniedziałek – piątek: 9:00 – 21:00
sobota: 10:00-20:00
niedziela: 11:00-19:00.

Cafe.Calisia.pl
Aleja Wolności 6 (budynek Empik)
(62) 767 67 00

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować