Pan Marek i Pan Piotr są sąsiadami. Na nieruchomości Pana Marka rosną dorodne jabłonie, a ich gałęzie są tak rozległe, że zwieszają się na sąsiednią nieruchomość, należącą do pana Piotra. Sąsiad pana Marka nie jest z tego zadowolony, bowiem gałęzie jabłoni naruszają jego przestrzeń nad działką, a dodatkowo zacieniają jego nieruchomość. Czy Pan Piotr może w takiej sytuacji samowolnie usunąć gałęzie drzew Pana Marka?

Article article zrzut ekranu 2017 06 30 o 15.59.09

Oczywiście, że tak. Musi jednak wcześniej zachować odpowiednie warunki. Zgodnie z zasadą ogólną wyrażoną w art. 143 k.c., w granicach określonych przez społeczno-gospodarcze przeznaczenie gruntu własność gruntu rozciąga się na przestrzeń nad i pod jego powierzchnią. Dlatego Pan Piotr ma prawo do obcięcia gałęzi drzew rosnących na nieruchomości Pana Marka, które zwieszają się na jego działkę. Pan Piotr ma takie uprawnienie również w zakresie owoców drzewa jak i jego korzeni, które przechodzą na jego działkę z gruntu sąsiada. Aby tego dokonać musi jednak wcześniej wyznaczyć Panu Markowi odpowiedzi termin do ich usunięcia. Termin ten musi odpowiadać porze roku, właściwej do przeprowadzenia żądanych czynności, np. Pan Piotr nie może żądać od sąsiada aby ten usunął owoce jeszcze niedojrzałe. Nasz bohater musi też pamiętać o tym, aby usunąć korzenie czy gałęzie w taki sposób, by nie doprowadziło to do uszkodzenia lub zniszczenia całego drzewa. Po bezskutecznym upływie wyznaczonego sąsiadowi terminu do przeprowadzenia żądanych czynności, Pan Piotr może samowolnie je przeprowadzić, tj. może usunąć korzenie, gałęzie i owoce ze wspomnianych drzew i zachować je dla siebie.

W powyższej sytuacji określone uprawnienia ma również Pan Marek. Jeśli jego drzewa owocowe zwieszają się na działkę Pana Piotra, również on sam może wejść na działkę sąsiada w celu usunięcia gałęzi czy owoców. Pan Piotr może jednak żądać od Pana Marka naprawienia wynikłej stąd szkody, nawet jeśli szkoda taka powstała bez winy pana Marka.

Jeśli jabłka z drzew będących własnością pana Marka spadną na grunt Pana Piotra, to stanowią już własność tego drugiego. Owoce jednak musza spaść na grunt Pana Piotra w sposób samoistny.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Zobacz także
Thumb czo%c5%82o 2
Politycy „grają” zwierzętami ze schroniska? „Kie...
Thumb czo%c5%82o
Wyprowadź psa z kaliskiego schroniska w sobotę
Thumb img 8861
2 lata parkrun w Kaliszu! [Dużo zdjęć]
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb obrazek 62
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
Thumb dominos
Msm icon 30
Domino's - doskonali w smaku, szybcy w dostawie!
Thumb galeria kalisz
Msm icon 30
Galeria Kalisz
Thumb zrzut ekranu 2014 02 03  godz. 23.54.31
Msm icon 30
NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE "ZIELONE ŁĄKI"
Thumb music store black
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
więcej»
Bico australia 20131216 146n120