Co trzecia kamera monitoringu miejskiego nie działa

2019-02-16 12:00:00 red

11 na 33 kamery monitoringu miejskiego nie działa. Większość z nich ma ponad 15 lat. Konserwacje oraz naprawy kosztowały mieszkańców 26 000,00 zł w 2018 roku. Problem jest poważny ponieważ wykonawcy napraw nie są zainteresowani współpracą z powodu wykorzystywanej przestarzałej technologii kamer, a przecież nagrania z monitoringu często wykorzystywane są przez policję w spornych sytuacjach.

źródło: pixabay.com
źródło: pixabay.com

Monitoring miejski w chwili obecnej składa się z 33 kamer – 29 szt. to kamery obrotowe typu PTZ, a pozostałe 4 szt. to kamery stacjonarne. Obraz z kamer przesyłany jest przestarzałą technologią radiową, poprzez punkty przekaźnikowe do Centrum Monitoringu Wizyjnego Miasta Kalisza znajdującego się w Straży Miejskiej Kalisza. Tylko 8 punktów kamerowych działa w technologii światłowodowej. Wszystkie kamery, to kamery analogowe.

Jak przyznaje wiceprezydent Grzegorz Kulawinek – Technologie wykorzystywane w systemie monitoringu miejskiego, są znacznie przestarzałe i wiekowe, jest on bardzo podatny na usterki i wszelkiego typu awarie, a większość pracujących kamer ma ponad 15 lat – Należy jasno stwierdzić, że monitoring miejski Miasta Kalisza wymaga gruntownej przebudowy. Wydawane przez nas środki, przeznaczane są tylko na utrzymanie systemu i na naprawę niedziałających punktów kamerowych a nie na jego modernizację.

Obecnie stosuje się systemy cyfrowe, wysokiej rozdzielczości, przekazujące obraz łączami światłowodowymi, zapewniającymi praktycznie nieograniczony transfer obrazu i który jest odporny na warunki atmosferyczne i wszelkiego rodzaju zakłócenia, które występują przy transmisji radiowej na publicznym paśmie. Tyczy się to nie tylko samych kamer i transmisji obrazu ale i urządzeń przetwarzających obraz, videoserwerów, multiplekserów oraz macierzy dyskowych.

Problem przestarzałego systemu jest duży ponieważ co trzecia kamera nie działa – Na chwilę obecną, nie działa 11 punktów kamerowych, w tym 7 kamer jest uszkodzonych, a 4 kamery nie działają z powodu remontu poddasza, gdzie umieszczony jest przekaźnik radiowy – podaje wiceprezydent Grzegorz Kulawinek.

- Dokładamy wszelkich starań, by kamery naprawiane były na bieżąco, co nie jest sprawą prostą – zapewnia wiceprezydent Kulawinek – Dostępność części zamiennych czy podzespołów kamer, wiekowa technologia, która uniemożliwia wymianę kamery na nową z powodu braku kompatybilności z systemem, lub jest możliwa tylko po zaangażowaniu sporych środków (wszystkie naprawy, zabiegi konserwacyjne pokrywamy z własnego budżetu ). Wreszcie chyba najistotniejszy problem, to znalezienie fachowej firmy, która chciałaby się podjąć bieżących napraw uszkodzonych kamer czy przekaźników. Wielokrotnie próbowaliśmy znaleźć firmę, która by się podjęła ogólnie pojętego serwisowania kaliskiego monitoringu. Niestety, wykonawcy nie są zainteresowani współpracą z powodu wykorzystywanej przestarzałej technologii kamer, videoserwerów i problemów z tego wynikających. Nadmienię jeszcze, że w roku 2018, na naprawy oraz konserwację wydaliśmy 26 000,00 zł.

Nagrania z monitoringu przechowywane są zgodnie z ustawą 20-60 dni, jeżeli nagranie jest dowodem w sprawie, wtedy jest zabezpieczone do czasu jej rozstrzygnięcia lub przekazania organom ścigania. W roku 2018 Urząd Miasta przekazał policji 51 spraw z monitoringu miejskiego.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować