Czwartkowy spacer z Anną Tabaką

2018-11-09 11:30:00 RR

Zgodnie z planem, z wybiciem godziny siedemnastej rozpoczął się spacer śladami kaliskich kobiet. Prowadzony był przez Annę Tabakę w ramach promocji książki – „Wszystko dla Pań”. Mimo, iż o tej porze szybko robi się ciemno, to wydarzenie zgromadziło niemałą grupę osób. Wszyscy chcieli uchylić rąbka tajemnicy, jaką skrywał alternatywny przewodnik po Kaliszu.

fot. RR
fot. RR

Zebraliśmy się pod basztą Dorotką, by ruszyć wzdłuż kanału Babinka. Dlaczego rozpoczęliśmy w tym miejscu? Stojąc na placu doskonale widać kamienicę w której mieszkała jedna z bohaterek książki – Fleida Kubiak, marząca o tym by zostać krawcową. Losy kolejnej bohaterki – Awałow były nie tylko ciekawe, ale i burzliwe.

Z Kaliszem kojarzy się również inna wielka postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej literatury – Maria Dąbrowska. Jej powieść została bardzo ciepło przyjęta w całej Polsce. Sytuacja w Kaliszu wyglądała zupełnie inaczej. Tytuł wywołał niemały skandal, ponieważ wiele osób zdawało sobie sprawę kim inspirowała się autorka, kto był pierwowzorem bohaterów.

Kolejny przystanek to pomnik Adama Asnyka, ale to nie on był bohaterem kolejnej opowieści. W tym miejscu, nad kanałem Babinka znajdował się zakon św. Ducha i przytułek, od którego nazwę, może nie bezpośrednio wzięło to miejsce. W średniowieczu na ubóstwo najbardziej narażone były kobiety, które nie miały zawodu, a po śmierci męża pozostawione były bez środków do życia. Zajmowały się powszechnie żebractwem, jednak miały dodatkową umiejętność, nabytą przez lata – babienie czyli odbieranie porodów.

W kolejnych etapach poznaliśmy historię rodzeństwa Parczewskich i Debory Gross – Schinagel, niesamowitej kobiety,która bohatersko kierowała szpitalem żydowskim podczas II Wojny Światowej.

Nasza podróż zakończyła się na Rozmarku, gdzie poznaliśmy losy wybitnej rzeźbiarki Aliny Szapocznikow. Historia jej życia bez dwóch zdań nadaje się na ekranizację.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zainteresowani wydarzeniem. To zasługa Anny Tabaki, która w bardzo ciekawy sposób opowiadała o swoich bohaterkach. Cały spacer oczywiście miał tylko rozbudzić ciekawość, by potem zabrać się do czytania.

Słuchacze otrzymali na koniec po egzemplarzu książki. Mogliśmy zatrzymać się na chwilę i wymienić uwagi.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować