Zgodnie z planem, z wybiciem godziny siedemnastej rozpoczął się spacer śladami kaliskich kobiet. Prowadzony był przez Annę Tabakę w ramach promocji książki – „Wszystko dla Pań”. Mimo, iż o tej porze szybko robi się ciemno, to wydarzenie zgromadziło niemałą grupę osób. Wszyscy chcieli uchylić rąbka tajemnicy, jaką skrywał alternatywny przewodnik po Kaliszu.

Article dsci6339
fot. RR

Zebraliśmy się pod basztą Dorotką, by ruszyć wzdłuż kanału Babinka. Dlaczego rozpoczęliśmy w tym miejscu? Stojąc na placu doskonale widać kamienicę w której mieszkała jedna z bohaterek książki – Fleida Kubiak, marząca o tym by zostać krawcową. Losy kolejnej bohaterki – Awałow były nie tylko ciekawe, ale i burzliwe.

Z Kaliszem kojarzy się również inna wielka postać, która na stałe wpisała się w historię polskiej literatury – Maria Dąbrowska. Jej powieść została bardzo ciepło przyjęta w całej Polsce. Sytuacja w Kaliszu wyglądała zupełnie inaczej. Tytuł wywołał niemały skandal, ponieważ wiele osób zdawało sobie sprawę kim inspirowała się autorka, kto był pierwowzorem bohaterów.

Kolejny przystanek to pomnik Adama Asnyka, ale to nie on był bohaterem kolejnej opowieści. W tym miejscu, nad kanałem Babinka znajdował się zakon św. Ducha i przytułek, od którego nazwę, może nie bezpośrednio wzięło to miejsce. W średniowieczu na ubóstwo najbardziej narażone były kobiety, które nie miały zawodu, a po śmierci męża pozostawione były bez środków do życia. Zajmowały się powszechnie żebractwem, jednak miały dodatkową umiejętność, nabytą przez lata – babienie czyli odbieranie porodów.

W kolejnych etapach poznaliśmy historię rodzeństwa Parczewskich i Debory Gross – Schinagel, niesamowitej kobiety,która bohatersko kierowała szpitalem żydowskim podczas II Wojny Światowej.

Nasza podróż zakończyła się na Rozmarku, gdzie poznaliśmy losy wybitnej rzeźbiarki Aliny Szapocznikow. Historia jej życia bez dwóch zdań nadaje się na ekranizację.

Wszyscy uczestnicy byli bardzo zainteresowani wydarzeniem. To zasługa Anny Tabaki, która w bardzo ciekawy sposób opowiadała o swoich bohaterkach. Cały spacer oczywiście miał tylko rozbudzić ciekawość, by potem zabrać się do czytania.

Słuchacze otrzymali na koniec po egzemplarzu książki. Mogliśmy zatrzymać się na chwilę i wymienić uwagi.

Zobacz także
Thumb helios hdd filmoweporanki tomek i przyjaciele 768x1024px 20190428 v01
Filmowy Poranek z Tomkiem i Przyjaciółmi
Thumb 58462662 735447736852172 2126247130665320448 n
Mail o podłożonej bombie w kaliskim ratuszu. W t...
Thumb article article article screenhunter 493 apr. 15 11.42
Pędził motocyklem 169 km/h w terenie zabudowanym

Komentarze

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Fajnie – szkoda że tylko dla Kobiet…

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Komentarz do artykułu sponsorowanego (czyli reklamy) z innej strony portalu, który ma zablokowane dodawanie komentarzy:

  Pani Anno dwojga nazwisk. Jeżeli udziela się wywiadu mającego stanowić reklamę, to polecam wcześniejsze zaznajomienie się ze słownikiem wyrazów obcych!
  Wypowiada się pani w sponsorowanym tekście, że “Rewitalizacja oznacza ODNOWIENIE”.
  Niestety nie ma pani racji!

  Rewitalizacja – oznacza OŻYWIENIE, dosłownie – przywrócenie do życia (łac. re-+vita).

  Dziwi mocno brak znajomości znaczenia podstawowych pojęć, u osoby aspirującej do “elity” Kaliszewa :(

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Gdzie w Kaliszu mamy pomnik Adama Mickiewicza ?

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  kto to pisał?
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb music store sluchawki
Msm icon 30
Szkoła Muzyczna MUSIC STORE
Thumb raster  biale full czarne tlo
Msm icon 30
Akademia Zdrowej Skóry
Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
Thumb v1
Msm icon 30
Suknie Ślubne - Pracownia Krawiecka Emilia Elżbieta Błaszczyk
Thumb dermiss logo
Msm icon 30
Specjalistyczny gabinet pielęgnacji stóp Dermiss
więcej»