To pytanie przewijało się w czwartek (2 października br.) podczas wykładów i dyskusji panelowych, jakie odbyły się w ramach konferencji Inwestuj lokalnie, działaj globalnie wykorzystując fundusze unijne – dotychczasowe doświadczenia i nowa perspektywa finansowa 2014-2020 , mającej miejsce w kaliskim ratuszu.
Organizatorzy spotkania: Urząd Miejski w Kaliszu oraz Stowarzyszenie Przedsiębiorców Przemysłu Lotniczego „Wielkopolski Klaster Lotniczy” zaprosili do udziału i dyskusji uczestników Europejskiego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Article iwa External article
fot. iwa

Podczas konferencji zaprezentowano m.in. możliwości rozwoju przedsiębiorstw na gruncie lokalnym, jak również szanse, jakie niesie ze sobą nowa perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2014-2020.
W trakcie dyskusji panelowych, do których zaproszono przedstawicieli m.in.: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej INVEST-PARK, Kaliskiego Inkubatora Przedsiębiorczości oraz firm doradczych i przedsiębiorstw kaliskiego regionu, starano się znaleźć optymalne rozwiązanie dotyczące wsparcia finansowego dla małych i średnich firm. Z pewnością wiele nadziei na dodatkowe fundusze można wiązać z Programem Ramowym UE Horyzont 2020 przeznaczonym na badania naukowe i innowacje.

Czy jednak najlepszym krokiem dla rozwoju przedsiębiorstwa i jego innowacyjności jest staranie się o fundusze unijne, czy też może korzystniejszym posunięciem będzie zaciągnięcie pożyczki w banku? – dyskutowano podczas konferencji.

Zastanawiano się również, czy MŚP powinny decydować się na tworzenie centrów badawczo-rozwojowych (w oparciu o środki unijne), których działalność jest wykorzystywana w zasadzie jedynie na potrzeby firmy, czyli w minimalnym stopniu.

Spotkanie zakończyło się sympatycznym akcentem dla odważnych przedsiębiorstw w kaliskiem, które w ostatnich latach skorzystały z unijnego wsparcia finansowego.

Firmy te uzyskały miano Lidera w pozyskiwaniu funduszy UE w latach 2007-2013 i z rąk prezydenta Janusza Pęcherza otrzymały pamiątkowe statuetki i dyplomy.

Do grona Liderów, którzy uzyskali dotacje powyżej 3 mln. zł należą:
- MELAVI Sp. z o.o;
- CX-80 Polska Agata Nadera, Dariusz Nadera Spółka Jawna;
- KRAUS FOLIE Spółka Jawna;
- Vac Aero Kalisz Sp. z o.o.;
- PIANO-FIKS” Krzysztof Fiks;
- Zakład Produkcji Katalizatorów “JMJ” Puchalski i Krawczyk Spółka Jawna
- P.H.P.U „TRANSVET” Sp. z o. o..

Liderzy regionu kaliskiego, którzy otrzymali z UE fundusze w wysokości od 1 do 2 mln.zł, to:
- 3is.pl Krzysztof Lis;
- Przedsiębiorstwo Ulic i Mostów Sp. z o.o.;
- DRUM Polska Hieronim Strapagiel
- RC Cloud Sp. z o.o.;
- Pratt & Whitney Kalisz Sp. z o.o.;
- MAT INTER M.E. Żuberek Spółka Jawna;
- NETLAND COMPUTERS Marcin Przygocki.

Ponadto, prezydent miasta wręczył dyplomy 65 MŚP, które z funduszy unijnych pozyskały dotacje w wysokości poniżej miliona złotych.

Zobacz także
Thumb 001
Ponad 50 usuniętych wraków
Thumb czo%c5%82o
Uderzył autem w lampę i przyczepkę. Kierowca uci...
Thumb dsc02742
Kaliskie wodociągi inwestują w fotowoltaikę
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb b 1
Msm icon 30
Przedszkole Niepubliczne "BURSZTYNOWY ZAMEK"
Thumb logo haft140 lecie
Msm icon 30
Haft - firanki i zasłony ze 140-letnią tradycją
Thumb dentical logo
Msm icon 30
NZOZ Dentical
Thumb es logo
Msm icon 30
Empik - Szkoła Języków Obcych
Thumb logo
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
więcej»