Czy to może Średniowieczny Zakład Jubilerski na Starym Mieście?

2014-07-18 06:02:00 Ada

Jest to najcenniejsze odkrycie Kalisza ostatnich lat- mówi o najnowszym wykopalisku na Zawodziu Leszek Ziąbka, kustosz Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, uczestnik badań archeologicznych w najstarszej części naszego miasta. Jeszcze rok lub dwa i będzie to najlepiej rozpoznana część wczesnośredniowiecznego Kalisza, w ogóle w dziejach badań archeologicznych.- dodaje doktor Adam Kędzierski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

znaleziony przez archeologów przęślik, czyli obciążnik do kołowrotka
znaleziony przez archeologów przęślik, czyli obciążnik do kołowrotka

Na kaliskim Starym Mieście archeolodzy prowadzą obecnie już trzeci rok badania przy posesji ul. Stare Miasto 13. W zeszłym sezonie odkryto relikty dużego obiektu mieszkalnego. Teraz zarejestrowano nowe elementy, które poszerzają wiedzę na temat rozpoznawanej obecnie, części wczesnośredniowiecznej osady.

Zdaniem archeologów najprawdopodobniej mógł to być warsztat rzemieślniczy zajmujący się produkcją lub też przerabianiem szkła, o czym świadczy odkryta w tym miejscu duża liczba szklanych zabytkowych przedmiotów takich jak: fragmenty szklanej bransolety, szklane obrączki, pierścionki, a także naczyń ceramicznych tygielków do przetopu szkła. Poza tym naukowcy odkryli kilka wczesnośredniowiecznych monet datowanych od połowy XI po koniec XIII wieku.

Dzięki wytężonej pracy archeologów będziemy mogli dowiedzieć się jak wglądało codzienne życie średniowiecznych Kaliszan. Badacze mogą nawet określić jakie pokarmy były przez nich spożywane, co zostanie ustalone poprzez przebadanie znalezionych kości zwierzęcych. Poznamy również wytwory szklane oraz obieg pieniądza w Kaliszu we wczesnym średniowieczu. Odkryte monety dynastii Piastów datowane są od XI po XIII stulecia. Część starszych zabytków może pochodzić z kaliskiej mennicy denarów krzyżowych Władysława Hermana, te młodsze mogły być produkowane przez książąt Bolesława Pobożnego i Przemysła I w grodzie nad Prosną.

Kolejnym obiektem archeologicznym odkrytym przez badaczy jest budynek mieszkalny, z zachowaną częściowo podłogą. Prawdopodobnie znajdowała się ona wraz z warsztatem na cyplu w okresie między XI a XIII wiekiem, gdyż Prosna przed uregulowaniem w połowie XIX w., przepływała bardzo blisko obecnego terenu, gdzie znajduje się badane obecnie stanowisko archeologiczne.

To miejsce, ze względu na unikatową wartość pozyskiwanych źródeł archeologicznych, jest tak zachęcające, że w przyszłym roku planowana jest kontynuacja w tym miejscu prac wykopaliskowych. Jest to jedno z nielicznych miejsc w tej części Kalisza, gdzie archeolodzy mogą prowadzić badania wykopaliskowe, za co badacze są wdzięczni właścicielowi działki ulicy Stare Miasto 13. Niestety, często spotykamy się z brakiem zrozumienia wśród mieszkańców tej części Miasta, którzy nie wyrażają zgody na wstępne rozpoznanie i ewentualne prace wykopaliskowe na staromiejskiej, pomimo iż część tych terenów to nieużytki. Jest tym bardziej niezrozumiałe, ponieważ w przypadku jakiejś inwestycji za kilka lat np. budowy domku jednorodzinnego, to właśnie właściciele działek będą musieli ponosić koszty niezbędnych prac wykopaliskowych – mówi doktor Adam Kędzierski z Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Na terenie pracuje obecnie dziesięciu archeologów. W tym sezonie prace potrwają prawdopodobnie do końca miesiąca. Prace wykopaliskowe na terenie osady Stare Miasto Zawodzia prowadzone są od kilkunastu lat, dzięki środkom z budżetu Miasta Kalisza.

Podczas prowadzenia prac wykopaliskowych można zwiedzać teren badań archeologicznych. Po ich zakończeniu i wyekslorowaniu znajdujących się tam obiektów, obszar badań zostanie uporządkowany. Ze względu na brak na tym terenie widocznych form krajobrazowych, nie ma potrzeby tworzenia w tym miejscu np. rezerwatu archeologicznego. Po opublikowaniu i opracowaniu materiału zabytkowego ze stanowiska można będzie umieścić stosowne tablice informujące o historii tego miejsca. Odmienna sytuacja wystąpiła np. na placu Rozmark w mieście lokacyjnym, gdzie bardzo dobrze zachowały się drewniane elementy zabudowy z przełomu późnego średniowiecza i nowożytności. Po odpowiednim zabezpieczeniu i wyeksponowaniu, niewątpliwie mogłyby stanowić wspaniałą atrakcję turystyczną Starego Kalisza – powiedział doktor Adam Kędzierski.

Odkryte elementy będzie można podziwiać w zbiorach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Muzeum Ziemi Kaliskiej bardzo się cieszy, że tak bogaty zbiór, zarówno monet, zabytków szklanych czy ceramiki trafi do zbiorów muzealnych. To będzie najcenniejszy nabytek ostatnich lat. – komentuje Leszek Ziąbka, kustosz Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Wkrótce na Calisia.pl więcej zdjęć zabytków odkrytych w kaliskim grodzie Piastów!

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować