Ania i Michał chcą zawrzeć związek małżeński. Oboje jednak nie osiągnęli jeszcze pełnoletności a każdy z nich ukończył dopiero 17 lat. Czy wiek narzeczonych stanowi przeszkodę w zawarciu małżeństwa? Oczywiście, że tak. W sytuacji naszych zakochanych nie jest możliwe aby Ania i Michał zawarli małżeństwo.

Article monika mazur2a

Zgodnie z prawem zarówno mężczyzna jak i kobieta mogą zawrzeć małżeństwo jeżeli każdy z nich ukończy lat osiemnaście. Wyjątkowo kobieta może zawrzeć związek małżeński, jeżeli ukończy szesnaście lat a z okoliczności wynika, że zawarcie małżeństwa będzie zgodne z dobrem założonej rodziny.

W takim przypadku na zawarcie małżeństwa przez kobietę potrzebna jest zgoda sądu rodzinnego, który zbada czy dobro założonej przez narzeczonych rodziny wymaga zawarcia małżeństwa. Będzie tak np. w sytuacji, kiedy kobieta jest w ciąży i chciałaby wstąpić w związek małżeński z ojcem dziecka lub gdy dziecko już urodziła i pozostaje z ojcem dziecka w związku partnerskim. Zwrócić należy uwagę, że w tej sytuacji ojciec dziecka bezwzględnie powinien mieć ukończone osiemnaście lat.

Ania i Michał nie mogą zawrzeć małżeństwa ponieważ oboje nie spełniają wymogu wieku. Michał musi osiągnąć pełnoletność pomimo, że Ania mogłaby wyjątkowo, za zgodą sądu, wstąpić w związek małżeński bowiem ukończyła już 16 lat, a nie osiągnęła jeszcze pełnoletności. Przesłanka wieku musi być spełniona odnośnie każdego z narzeczonych.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Zobacz także
Thumb img 20181215 123304
Trwa VII Charytatywna Wigilia na Kaliskim Rynku!...
Thumb dialogi literackie ok
Dialogi Literackie z Małgorzatą Lebdą
Thumb 7082271a5bc967ef69b00d4be9816cfe
Magia Świąt - Galeria Amber dla Wigilii na kalis...
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb 422176 271829882929891 753863972 n
Msm icon 30
EURO KEBAB
Thumb obrazek 62
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
Thumb obrazek 255
Msm icon 30
Destino Nieruchomości
Thumb galeria kalisz
Msm icon 30
Galeria Kalisz
więcej»
Bico australia 20131216 146n120