Rodziece wiedzą najlepiej, jak trudno jest utrzymać na dłużej uwagę dziecka. Nasze pociechy uwielbiają zabawy, atrakcje, a codzienne rutynowe czynności nie zawsze są przez nich mile widziane. Co zrobić i jak sprawdzić, czy nasze dziecko myje swoje zęby prawidłowo? Są metody, aby się o tym przekonać i dzieki temu zminimalizować choroby zębów u dzieci i młodzieży.

Article toothbrush 2696810 1920
źródło: pixabay

Rodzice wiedzą najlepiej, że dzieci myją swoje ząbki szybko i mało dokładnie. Dla zdecydowanej większości pociech nie jest to ulubione zajęcie.

Tymczasem odpowiednie szczotkowanie zębów usuwa płytkę bakteryjną i resztki pokarmu z zewnętrznych, wewnętrznych oraz żujących powierzchni zębów, co pozwala zapobiec próchnicy, najczęściej występującej u dzieci. Trzeba pamiętać, aby czyścić zęby górne i dolne osobno.

Aby umyć zęby prawidłowo – szczoteczkę ustawiamy pod kątem 45 stopni do powierzchni zębów, a następnie przesuwamy ją do przodu i do tyłu niewielkimi ruchami poziomymi. Możemy też szczotkować zęby ruchem obrotowym od dziąsła do zęba.

Powierzchnie żujące zębów czyścimy szczoteczką wykonując ruch do przodu i do tyłu, pamiętając przy tym, aby nie dociskać zbyt mocno szczoteczki do powierzchni zębów. Wszystkie zęby szczotkujemy bardzo dokłądnie, a zwłaszcza zęby trzonowe (boczne). Zęby należy czyścić w ten sposób conajmniej dwa razy dziennie po posiłku.

Jak zatem sprawdzić w domu i jak zmotywować dzieci, czy też nastolatków do dokładniejszego mycia zębów?

Ostatnio pojawiły się na rynku środki do wybarwiania osadu na zębach. Przetestowaliśmy je w naszym gabinecie. Poniżej chcielibyśmy przedstawić Państwu zdjęcia, które porównują skuteczność wybarwiania środków profesjonalnych, stosowanych w gabinecie oraz ogólnie dostępnych.

Pomimo, że preparaty, które można kupić mają trochę słabsze działanie od tych stosowanych w gabinecie – zdecydowanie polecamy, by je stosować w domu. Preparat będzie lepiej widoczny, jeśli osadu będzie więcej – dlatego lepiej użyć płynu barwiącego przed myciem zębów – kolor będzie bardziej intensywny. Może również wtedy motywacja do mycia zębów będzie większa?

Zapraszamy na wizyty kontrolne co 6 miesięcy, na których oceniamy, czy mycie zębów jest prawidłowe, a higiena jamy ustnej wystarczająca. Stosowane w gabinecie preparaty, na bazie fuksyny zasadowej, są nieszkodliwe dla zdrowia. Jest to barwnik używany w przemyśle spożywczym.


DentalCARE.kalisz.pl
ul. Staszica 29, Kalisz
Tel: 062 766 76 66, 505 190 200
E-mail: gabinet@dentalcare.kalisz.pl
Zobacz także
Thumb kol%c4%99dy
Wspólne kolędowanie w ratuszu
Thumb dsc01341
Świątecznie i charytatywnie w Galerii Amber! [zd...
Thumb dialogi literackie ok
Dialogi Literackie z Małgorzatą Lebdą

Nie ma możliwości komentowania tego artykułuThumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb logo wizytowka
Msm icon 30
UAM Filologia Polska
Thumb 422176 271829882929891 753863972 n
Msm icon 30
EURO KEBAB
Thumb empik
Msm icon 30
Empik - Szkoła Języków Obcych
Thumb raster   biale full  czarne tlo
Msm icon 30
Akademia Zdrowej Skóry
Thumb obrazek 255
Msm icon 30
Destino Nieruchomości
więcej»
Bico australia 20131216 146n120