XIV Powiatowy Konkurs Recytatorski im. Stefana Gillera odbył się w Gminnej Bibliotece Publicznej im. Braci Gillerów w Opatówku w dniu 16 stycznia 2018 r. Patronat nad konkursem objął starosta kaliski Krzysztof Nosal.

Article dscn8390
fot. Małgorzata Matysiak

W tym roku formuła konkursu odbiegała nieco od poprzednich edycji gdyż po raz pierwszy sięgnięto nie po twórczość Stefana Gillera, czy kaliskich poetów, ale do listów rodziny Gillerów. Zadaniem uczestników była nie tylko recytacja, ale i przeczytanie listu bądź jego fragmentu, wybranego ze zbioru pt. Nieznana korespondencja rodziny Gillerów oprac.Jadwigi Miluśkiej. Dzięki takiemu założeniu organizatorzy chcieli rozpropagować wśród młodego pokolenia wiedzę o życiu codziennym i zwyczajach, szanowanej i zasłużonej dla historii i literatury polskiej rodziny Gillerów żyjącej w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku oraz zwrócić uwagę na piękno i wagę tradycyjnej korespondencji listowej. Istotnym celem konkursu było takżekształtowanie umiejętności czytelniczych
i recytatorskich młodzieży.

Jury powołane przez organizatora w składzie: Stefania Wodzińska, Anna Burek i Maria Bednarczyk-Antczak przesłuchało 30 uczniów ze szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych z powiatu kaliskiego i zadecydowało o przyznaniu:

- w kategorii szkół podstawowych i gimnazjów

I miejsca Paulinie Wiertelak z Zespołu Szkół w Brzezinach – opiekunka Alicja Krajewska

II miejsca ex aequo Aleksandrowi Wawrzyniakowi z gimnazjum w Kamieniu – opiekunki Wioletta Bartosik i Aleksandra Ordyniak i Natalii Czarnek z gimnazjum w Kaliszu obecnie SP nr 10 – opiekunka Anna Korniłowicz

III miejsca Adamowi Paczkowskiemu z Zespołu Szkół w Stawie – opiekunka Marzena Łysek

Wyróżnienia:

Martynie Kowalskiej z Zespołu Szkół w Brzezinach – opiekunka Ewelina Połośka,

Kamili Cuper z Zespołu Szkół w Brzezinach – opiekunka Alicja Krajewska

Kamili Jaskule z Zespołu Szkół w Stawie – opiekunka Marzena Łysek

w kategorii szkół ponadgimnazjalnych:

I miejsca Adriannie Kołak z II LO Tadeusza Kościuszki w Kaliszu – opiekunka Agnieszka Matecka

II miejsca Joannie Pomykale z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu – opiekunki Bogumiła

III miejsca Elżbiecie Mazurowskiej z I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu – opiekunka Paulina Litwicka-Tomczyk

Wyróżnienia:

Kacprowi Sobańskiemu z I LO im. Adama Asnyka w Kaliszu – opiekunka Paulina Litwicka-Tomczyk

Laureaci konkursu otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Kino Helios Kalisz, Kawiarnię-Restaurację Anabell w Kaliszu, Starostwo Powiatowe w Kaliszu i Gminną Bibliotekę Publiczną im. Braci Gillerów w Opatówku. W przesłuchaniach i pracach konkursowych uczestniczyła Jolanta Golicka, kierownik Biura Oświaty, Zdrowia, Sportu i Kultury w Starostwie Powiatowym w Kaliszu. Organizatorzy gratulują serdecznie wszystkim laureatom, uczestnikom i opiekunom zaś serdeczne podziękowania ślą pod adresem Starostwa Powiatowego w Kaliszu, Kawiarni-Restauracji Anabell w Kaliszu oraz Dyrekcji Kina Helios Kalisz za powiększenie puli nagród. Serdeczne podziękowania składają także Jerzemu Marciniakowi Dyrektorowi Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku za umożliwienie uczestnikom konkursu zwiedzania muzeum i udziału w warsztatach czerpania papieru. Szczególne podziękowania kierują pod adresem członkiń jury za profesjonalną i bezinteresowną pracę.
Zobacz także
Thumb img 0930
Kaliskie siatkarki sprawiły niespodziankę! Zgarn...
Thumb dsc 0032
Bartosz za oceanem. Cel: akademickie mistrzostwa...
Thumb article article img 6288
W czwartek poznamy nowego dyrektora kaliskiego "...

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb raster   biale full  czarne tlo
Msm icon 30
Akademia Zdrowej Skóry
Thumb obrazek 4
Msm icon 30
NZOZ Dentical
Thumb towers
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
Thumb 2
Msm icon 30
Restauracja Pałac Tłokinia
Thumb v1
Msm icon 30
Suknie Ślubne - Pracownia Krawiecka Emilia Elżbieta Błaszczyk
więcej»
Bico australia 20131216 146n120