W Emilinowie w Gminie Koźminek ruszyła budowa Domu Opieki Aktywnego Seniora – Wielkopolskiego Centrum Opieki Senioralnej. Z tej okazji 13 kwietnia odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego, której gośćmi specjalnymi byli znana polska aktorka Bożena Dykiel oraz producent filmowy Ryszard Kirejczyk.

Article dsc 2518
fot. Błażej Krawczyk

Nowa inwestycja w powiecie kaliskim zostanie ukończona latem 2019 roku i zapewni 48 miejsc dla seniorów wraz ze specjalistyczną opieką. Budowa samego domu jest jednym z etapów projektu zwanego Wielkopolskim Centrum Opieki Senioralnej realizowanego przez firmę Flowers-Med. Kolejnym krokiem będzie stworzenie systemu teleopieki dla osób starszych i niepełnosprawnych, ośrodek rehabilitacji i pobytu dziennego dla seniorów oraz rehabilitacja i opieka domowa dla seniorów. Inwestorami są Małgorzata Świątkiewicz oraz Piotr Skóra, lekarze.

- Pochodzę z Gminy Koźminek. Podjęliśmy decyzję, że pierwszą inwestycję wybudujemy tu, gdzie są moi rodzice i rodzeństwo, którzy mogą na co dzień być i opiekować się tym domem – mówi Małgorzata Świątkiewicz, inwestor, na co dzień lekarz. - Powstaje budynek z 48 miejscami. Pokoje będą 1 i 2-osobowe.

O zarezerwowaniu miejsca w Domu Opieki Aktywnego Seniora będzie decydowała kolejność zgłoszeń, aż do zapełnienia miejsc. Nie jest wymagane żadne skierowanie z Miejskiego bądź Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Prywatna inwestycja będzie funkcjonować jak każdy państwowy dom opieki. - Płatność za pobyt ponosi pensjonariusz, wysokości 70 procent emerytury. Pozostałą część dopłaca rodzina, jednak jeżeli jest to osoba samotna, bądź dochody rodziny nie pozwalają na pomoc finansową seniorowi, wówczas koszty pokrywa Miejski bądź Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej – mówi Małgorzata Świątkiewicz.

- Dom oferuje inny rodzaj opieki i jest częścią większego projektu. Będzie skierowany do różnych grup osób, które potrzebują miejsca zamieszkania oraz opieki medycznej. Będzie również teleopieka, pobyt dzienny i opieka w miejscu zamieszkania – mówi starosta kaliski Krzysztof Nosal. - Źle się dzieje jeżeli jedyną propozycją jest zabranie osoby z rodzinnego domu. Nie wszystkim to jest potrzebne, drogo kosztuje i nic nie zastąpi domu rodzinnego. Cztery etapy tego projektu zabezpieczają potrzeby wszystkich osób.

Jak podkreśla starosta kaliski zapotrzebowanie na tego typu placówki rośnie i będzie coraz większe, gdyż demografia jest nieubłagana. Z przyczyn ekonomicznych wielu młodych ludzi wyjeżdża za granicę, pozostawiając rodziców w Polsce, dlatego ta opieka będzie bardzo potrzebna.

13 kwietnia odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego w fundamenty inwestycji. Spotkanie rozpoczęło się w Pałacu Tłokinii, z udziałem gości specjalnych – aktorki Bożeny Dykiel oraz producenta filmowego Ryszarda Kirejczyka. Zaproszenie przyjęli również przedstawiciele władz wojewódzkich, lekarzy, duchowieństwa, stowarzyszeń i fundacji. - Małgorzatę i Piotra poznałam kiedy musiałam odbyć poważną operację serca. Z Bielska-Białej, skąd pochodzą, znam jeszcze innych lekarzy, z którymi czuję się jak z rodziną. Każdy pacjent tamtejszego szpitala czuł się jak domownik – mówiła Bożena Dykiel. - Mieszkam pod Warszawą w Puszczy Kampinowskiej, gdzie jest kilka domów opieki w Babicach. Te domy są jak stodoły, ludzie w ogóle nie wychodzą z nich na świeże powietrze. Jest to tzw. przechowalnia. A Małgosia chce stworzyć dom, w którym poważni ludzie będą zaopiekowani medycznie. Obije są wykształconymi lekarzami, a na pewno będą wspomagać się swoimi kolegami po fachu, bo ekipa profesora Bochenka to są najlepsze tuzy w Polsce – opowiada aktorka.

W dalszej części uczestnicy udali się autokarami do Emilianowa, gdzie nastąpiło wmurowanie kamienia węgielnego. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem w Pałacu Tłokinia.

Zobacz także
Thumb img 7170
Filharmonia Kaliska w wersji kameralnej. Efekty ...
Thumb 46431716 1954821748158330 4013710881585102848 n
Przy Przedszkolu nr 9 bezpieczniej - na ul. Lipo...
Thumb 45723539 2253618448194928 388404131779313664 n
Chcesz zostać wolontariuszem? Zgłoś się!

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb obrazek 4
Msm icon 30
NZOZ Dentical
Thumb dominos
Msm icon 30
Domino's - doskonali w smaku, szybcy w dostawie!
Thumb towers
Msm icon 30
Sklep Bico Australia
Thumb logo haft140 lecie
Msm icon 30
Haft - firanki i zasłony ze 140-letnią tradycją
Thumb obrazek 255
Msm icon 30
Destino Nieruchomości
więcej»
Bico australia 20131216 146n120