DOMNIEMANIE POCHODZENIA DZIECKA Z MAŁŻEŃSTWA. CO ONO OZNACZA I CZY MOŻNA JE OBALIĆ?

2017-03-20 08:54:00 Jacek Magnuszewski

Małżonkowie Kowalscy mają dwoje synów, którzy pochodzą z ich związku małżeńskiego. W czasie trwania małżeństwa pani Kowalska urodziła trzeciego syna. Pan Kowalski twierdzi jednak, że to nie jest jego dziecko bowiem powziął wiadomość o romansie żony.

Co może zrobić w tej sytuacji pan Kowalski, który nie chce uznać tego dziecka, jako pochodzącego z małżeństwa?
Zgodnie z art. 62 § 1 k.r.o. jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki. Jeżeli pani Kowalska urodziła trzecie dziecko pozostając w małżeństwie z panem Kowalskim, to zgodnie cytowanym przepisem, dziecko to jest automatycznie uznane przez prawo za pochodzące z małżeństwa Kowalskich. Oznacza to, że trzecie dziecko w świetle prawa jest synem pana Kowalskiego, nawet jeśli rzeczywiście biologicznym ojcem jest inny mężczyzna.
Nie jest to jednak sytuacja bez wyjścia. Jeżeli pan Kowalski ma dowody na to, że dziecko nie jest jego synem, to może wnieść do sądu powództwo o zaprzeczenie ojcostwa. Może to jednak uczynić wyłącznie w ciągu 6 miesięcy od chwili, w której dowiedział się o urodzeniu dziecka przez żonę, nie później jednak niż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności. Zaprzeczenie ojcostwa następuje przez wykazanie, że mąż matki nie jest ojcem dziecka. Dopiero gdy domniemanie takie zostanie obalone, może dojść do uznania dziecka przez innego mężczyznę.
Należy zwrócić uwagę, że domniemanie pochodzenia dziecka nie ma zastosowania jeżeli dziecko urodziło się po upływie trzystu dni od orzeczenia separacji. Dalej, domniemanie to nie ma również zastosowania jeżeli dziecko urodziło się przed upływem trzystu dni od ustania lub unieważnienia małżeństwa, lecz po zawarciu przez matkę drugiego małżeństwa. Wówczas domniemywa się, że pochodzi ono od drugiego męża.
Na koniec wskazać należy, że powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może wytoczyć także prokurator, jeżeli wymaga tego dobro dziecka lub ochrona interesu społecznego. Jeśli zatem z jakiś powodów pan Kowalski przekroczył 6 miesięczny termin do wystąpienia z powództwem do sądu, może to zrobić prokurator, który nie jest związany wskazanym terminem. Wytoczenie powództwa o zaprzeczenie ojcostwa nie jest jednak dopuszczalne po śmierci dziecka.
Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować