Szkot i Irańczyk – dwóch artystów żywej sztuki pokazywało swoje performance w Kaliszu. W minioną niedzielę, w okolicach Mostu Kamiennego można było spotkać Alastaira MacLennana , zaś wczoraj (16.12.) w Galerii Tarasina wystąpił Mehdi Farajpour.
ZDJĘCIA!

Article p2220786 External article
Mehdi Farajpour fot. red.

W niedzielne popołudnie (13.12.) z kaliskimi przechodniami spotkał się pochodzący ze Szkocji Alastair MacLennan, jednym z najbardziej aktywnych artystów performance w Europie. Pokazał swój performance zatytułowany “And to sand”.
Artysta w swoich pracach często odnosi się krytycznie do spraw związanych z polityką, kwestiami społecznymi czy kulturalnymi. Od 1975 r. mieszkał w Belfaście, gdzie założył w 1978 r. Belfast’s Art and Research Exchange. Uczył na Politechnice w Ulster oraz później na Uniwersytecie. Obecnie podróżuje po Europie, Azji, Północnej Ameryce tworząc „Actuations” (działania z pogranicza performance i instalacji). Od 1989 r. jest członkiem grupy “Black Market International”. Był również mocno zaangażowany w rozwój sztuki performance w Polsce w latach 1979 – 2000.

Alastair jest emerytowanym profesorem sztuk pięknych na Uniwersytecie w Ulster, honorowym członkiem Dartington College of Arts w Devon oraz Associate of the National Review of Live Art w Glasgow. Jest osobą emanującą wewnętrznym spokojem i mądrością, zawsze gotową do dyskusji. Wyróżnia się także tym, że niezwykle przyjaźnie traktuje młodych performerów. Alastair MacLennan jest niewątpliwą ikoną światowego performance. Mieszka i pracuje w Irlandii Północnej.

Środowy wieczór (16.12.) należał natomiast do Mehdiego Farajpoura, który swoje działania zatytułowane “Confession” zaprezentował we wnętrzu Galerii J. Tarasina. Jego “Wyznanie” rzuca światło na kobiety, które cierpią przez niesprawiedliwe zasady stworzone przez mężczyzn. Jest też buntem przeciw każdej przemocy, czy to z powodów religijnych czy społecznych itd.

Mehdi Farajpour (ur. 1980 r. w Tabriz, Iran) – swoją karierę rozpoczął po studiach na wydziale teatralnym Akademii Sztuk Pięknych w Teheranie, jednak dzisiaj uważa się za artystę performera o korzeniach konceptualnych. W swojej praktyce łączy literaturę, poezję, filozofię, taniec, fotografię, wideo, muzykę i teatr. Jest dyrektorem artystycznym i choreografem paryskiej grupy Oriantheatre. Głównym zamierzeniem Oriantheatre było badanie stylów fizycznej gry aktorskiej a także mocy drzemiącej w koncentracji – mentalnej i cielesnej – występując na scenie. Jednak późniejszym celem było poznanie jakości aparycji występujących na scenie aktorów i tancerzy. W swojej twórczości wykorzystuje wątki związane z doświadczeniem życia w Iranie. Mieszka i tworzy w Paryżu.

Artyści performerzy: Alastair MacLennan i Mehdi Farajpour zostali zaproszeni do Kalisza dzięki inicjatywie Galerii Sztuki im. Jana Tarasina.

Zdjęcia z performance Alastaira MacLennana pozyskano ze strony facebookowej Galerii Tarasina.
Zdjęcia z performance Mehdiego Farajpoura – autorstwa red.

Zobacz także
Thumb dsc01438
Kukiz’15 podsumowuje kampanię wyborczą: „Najpięk...
Thumb dsc01397
Z flagą Kalisza w Himalaje
Thumb dariusz grodzinski fb4
Kalisz - OdNowa
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb img 7818
Msm icon 30
Magic Garden Hostel
Thumb zrzut ekranu 2017 11 14 o 13.36.07
Msm icon 30
SHADE Studio Fryzjersko – Trychologiczne
Thumb obrazek 4
Msm icon 30
NZOZ Dentical
Thumb zrzut ekranu 2014 09 07  godz. 21.17.24
Msm icon 30
USŁUGI ASENIZACYJNE - wywóz nieczystości płynnych - Kalisz i okolice
Thumb logo wizytowka
Msm icon 30
UAM Filologia Polska
więcej»
Bico australia 20131216 146n120