Echa strajków szkolnych

2015-05-19 12:06:00 red.

Drugi i ostatni dzień konferencji naukowej nt strajków szkolnych na ziemiach polskich przebiega pod hasłem “Echa straków szkolnych”. Prelegenci obradują w salach WPA UAM w Kaliszu.

Przypomnienie i uczczenie 110 rocznicy strajków szkolnych, ktore wybuchły na ziemiach polskich w 1905 roku było celem zorganizowania konferencji naukowej w Kaliszu. Najbardziej znanymi i rozpowszechnionymi w podręcznikach szkolnych konfliktami pomiędzy ówczesną władzą a społecznością uczniowską były strajki we Wrześni, Siedlcach i Prusach. Obecnośc na konferencji naukowców z ośrodków akademickich z całej Polski pozwala na uzupełnienie i poszerzenie informacji z innych regionów na temat tamtych historycznych wydarzeń.

- Konferencja pozwoli na usystematyzowanie i przypomnienie wiedzy na temat strajków. Niektóre wiadomości są powszechnie znane, inne mniej lub w ogóle nie znane. Najbardziej eksponowana jest rewolucja z 1905 roku i strajki wrzesińskie, zaś te wydarzenia, ktore są przedmiotem naszej konferencji są istotne dla późniejszego kreowania polityki oświatowej w niepodległej Polsce, w dwudziestoleciu międzywojennym – powiedział portalowi calisia.pl prof. nadzw. dr hab. Piort Gołdyn, z grona organizatorów konferencji.

Dziś, w ostatnim dniu konferencji (19 maja) obrady tocza się pod hasłem “Echa strajków szkolnych”, o których, przy okazji kolejnych rocznic tych wydarzeń, pisała prasa w latach przed I wojną światową, w okresie międzywojennym i w czasach Polski Ludowej.

Organizatorami konferencji byli: Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu oraz Książnica Pedagogiczna im. A. Parczewskiego.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować