W najbliższy piątek, 14 kwietnia, przed tablicą upamiętniającą Stefana Rogozińskiego na ul. Niecałej w rocznicę urodzin podróżnika harcerze z kaliskiego Hufca ZHP im. ks. hm. Stanisława Piotrowskiego złożą kwiaty. Urząd Miasta zachęca do udziału w konkursach, spotkaniach, koncertach i wystawach w ramach trwającego w Kaliszu Roku Stefana Szolc-Rogozińskiego.

Article article szolc rogozinski logo ok page 001 External article

W pierwszych tygodniach roku zostały zorganizowane:

- Konkurs na logo Roku Stefana Szolc-Rogozińskiego w Kaliszu – logo wykorzystywane jest na stronie kalisz.pl, umieszczane na wydawnictwach: płyta DVD, teczki, druki okolicznościowe;
- Spotkanie z prof. Jackiem Łapottem w III LO im. M. Kopernika zainaugurowało cykl prezentacji i prelekcji, które przedstawią badacze i podróżnicy;
- Wyprodukowano znaczek turystyczny – 29 kwietnia w Kaliszu odbędzie się regionalne spotkanie kolekcjonerów znaczków turystycznych. Kaliski – z portretem Stefana Rogozińskiego – można kupić za 7 złotych w CIT przy ul. Zamkowej;
- Zakupiono książkę Michała Jarneckiego “Klemens Tomczek. Szkic biograficzny” wydanej przez Bibliotekę Miejską w Ostrowie Wielkopolskim – promocja książki odbędzie się podczas Nocy Kultury 3-4 czerwca w Filii nr 4 MBP im. A. Asnyka w Kaliszu;
- Na stronie internetowej kalisz.pl opublikowano film edukacyjny o Stefanie Rogozińskim -
Płyty DVD z filmem “Stefan Szolc-Rogoziński. Polski Kamerun” zostały przekazane – za pośrednictwem Wydziału Edukacji UM – do kaliskich szkół. Film jest także dostępny na stronie kalisz.pl
- Maciej Klósak, kierownik wyprawy śladami Stefana Rogozińskiego Vivat Polonia 2016 i zarazem członek Komitetu mówił o działaniach prowadzonych przez Miasto Kalisz podczas spotkania podróżników Kolosy Gdynia 2017.

Konkurs fotograficzny

Trwa konkurs fotograficzny. Ośrodek Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień i Miasto Kalisz są organizatorami konkursu fotograficznego “Podróże kaliszan – kolory, emocje, ludzie”, zorganizowanego w ramach obchodów roku badacza Afryki i podróżnika pochodzącego z naszego miasta – Stefana Szolc-Rogozińskiego – regulamin dostępny na stronach organizatorów. Konkurs zostanie podsumowany w maju 2017 roku. Nagrody zostaną wręczone laureatom podczas Festiwalu Kuchni i Podróży. Fotografie złożą się na wystawę pokonkursową, która stanie na Głównym Rynku.

Ad fontes!

Archiwum Państwowe w Kaliszu zaprosiło młodych kaliszan do udziału w kolejnej edycji edycji konkursu Ad fontes! Odkrywamy tajemnice Kalisza i regionu kaliskiego. Jednym z pięciu tematów jest życie i dokonania Stefana Rogozińskiego – rozstrzygniecie konkursu adresowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i ponadgimnazjalnych nastąpi podczas Święta Miasta w czerwcu.

Wystawa mobilna

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka przygotowała specjalną ofertę skierowaną do uczniów kaliskich i podkaliskich szkół. Składają się na nią wystawa Stefan Szolc-Rogoziński (1861-1896) – podróżnik, odkrywca, etnograf oraz prezentacja multimedialna Z Kalisza do Kamerunu. Stefana Szolca-Rogozińskiego podróż niezwykła…, które przybliżają sylwetkę i dokonania młodego badacza.

Ławeczka Stefana

Prowadzone są prace zmierzające do upamiętnienia podróżnika poprzez ustawienie w centrum Kalisza ławeczki Stefana Rogozińskiego (ul. Śródmiejska, w pobliżu Mostu Kamiennego).

Festiwal Rogozińskiego

Trwają przygotowania do Festiwalu Kuchni i Podróży 26-28 maja 2017
27 maja Afryka – Wielcy Odkrywcy – Stefan Szolc – Rogoziński
godz. 10.00 do 24.00 stoiska gastronomiczne – dania inspirowane kuchnią Afryki
godz. 15.00 panel z udziałem badaczy Afryki i podróżników:
17.00 – ogłoszenie werdyktu jury Konkursu Fotograficznego “Podróże kaliszan…” i wręczenie nagród,
17.00- 20.00 pokaz kulinarny inspirowany kuchnią afrykańską – Pascal Brodnicki, znany kucharz i bloger kulinarny, autor programów telewizyjnych poświęconych gotowaniu,
godz. 20.00 koncert zespołu Foliba oraz warsztaty gry na bębnach,
godz. 22.00 Kino plenerowe – projekcja klasycznego melodramatu “Pożegnanie z Afryką”

Podróż stanie się tematem przewodnim Noc Kultury zaplanowanej na 3-4 Czerwca połączonej z Nocą Bibliotek. W tym dniu z kaliszanami spotka się podróżnik Arkady Paweł Fiedler, który przejechał Czarny Ląd “maluchem” – spotkanie z podróżnikiem, Sala Recepcyjna, ratusz. W sobotni wieczór swe podwoje otworzy wiele instytucji kultury, dostępne będą świątynie. Planowane są spotkania, wystawy, koncerty i spektakle.

W ramach obchodów Roku Stefana Szolc-Rogozińskiego rozegrane zostaną gry miejskie, podczas których trzeba będzie wykazać się wiedzą o życiu i działalności podróżnika; w czerwcu odbędą się regaty żeglarskie im. Stefana Rogozińskiego. Trwają prace nad wykonaniem modelu statku Łucja Małgorzata. Konkursy modelarskie organizuje także MDK. KTPN przygotowuje drugie, poszerzone wydanie książki Michała Jarneckiego “Stefan Szolc-Rogoziński”.

Po wakacjach w Muzeum Okręgowym Ziemi Kaliskiej zostanie otwarta wystawa prezentująca dokonania polskich badaczy Afryki, w tym S. Rogozińskiego. Również Muzeum wspólnie z Miastem Kalisz czyni starania o upamiętnienie miejsca spoczynku Stefana Rogozińskiego na cmentarzu w Bagneux pod Paryżem. Specjalny koncert wieńczący obchody przygotuje Filharmonia Kaliska.

Ponadto wiele wydarzeń organizowanych jest i będzie przez szkoły, instytucje kultury oraz stowarzyszenia, jak PTH O. Kalisz, KTPN, PTTK. Aktywnie w działania włączyli się kaliscy harcerze, których celem jest stworzenie Izby Pamięci poświęconej Stefanowi Rogozińskiemu. Wszystkim wydarzeniom będą towarzyszyły spotkania z podróżnikami i badaczami Afryki.

Zobacz także
Thumb 60356905 695190960891916 1905475585333788672 n
Medale w omnium. Juniorzy KTK na podium w Pruszk...
Thumb czo%c5%82o
Uderzył autem w lampę i przyczepkę. Kierowca uci...
Thumb 001
Ponad 50 usuniętych wraków

Komentarze

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Harcerstwo tablicowo – pomnikowe jest nadal. Ach te wspomnienia. Widać nic się nie zmieniło. Wiem że to pamięć i promocja postaci Szolca. I że są jeszcze inne inicjatywy. Ale no i tu musi być ale. Kiedy skończy się z tymi tablicowymi obchodami. Wiem że każdy harcerz powie że uczestniczy bo chce. Lecz należy pójść o krok dalej a nie tylko tkwić w starych przyzwyczajeniach.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Ktoś musi kultywować pamięć były harcerzu! Jak masz coś lepszego do zaproponowania to skontaktuj się z obecnymi harcerzami maruderze!

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  “Podróż stanie się tematem przewodnim Noc Kultury zaplanowanej na 3-4 Czerwca połączonej z Nocą Bibliotek. W tym dniu z kaliszanami spotka się podróżnik Arkady Paweł Fiedler, który przejechał Czarny Ląd “maluchem” – spotkanie z podróżnikiem, Sala Recepcyjna, ratusz.” – na przykładzie tych dwóch zdań można zobaczyć jak źle składniowo jest napisany ten artykuł. Jakby ktoś zrobił “kopiuj” – “wklej” i w ogóle nie sprawdził tekstu. Poza tym z tych dwóch zdań nie wynika czy spotkanie z Arkadym Fiedlerem jest 3. czy 4. czerwca.
  Nie wiem czy każdy może napisać artykuł na portalu calisia.pl, ale jeśli tak jest to niech ktoś chociaż weryfikuje i poprawia te teksty przed publikacją. Coraz więcej pojawia się artykułów, które rażą w oczy.
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb mika
Msm icon 30
Mika-Stal
Thumb bioskin logo
Msm icon 30
Bioskin - Piękno i Zdrowie
Thumb zrzut ekranu 2017 11 14 o 13.36.07
Msm icon 30
SHADE Studio Fryzjersko – Trychologiczne
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
Thumb img 7818
Msm icon 30
Magic Garden Hostel
więcej»