Filharmonia Kaliska w wersji kameralnej. Efekty usłyszymy podczas piątkowego koncertu

2018-11-15 14:30:00 BK/Filharmonia Kaliska

Już 16 listopada Filharmonia Kaliska rusza z nowym projektem, jakim są koncerty kameralnej orkiestry pod nazwą Ensemble Frédéric, skupia młodych 12 wybitnych instrumentalistów. Efekty usłyszymy na piątkowym koncercie PIAZZOLLA & SCHUBERT.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Orkiestra kameralna Ensemble Frédéric to zespół 12 muzyków wywodzący się korzeniami z południowej Wielkopolski. Orkiestra wykonuje repertuar od czasów Baroku po muzykę współczesną. Ich debiutem był niezwykły koncert z udziałem fortepianu smyczkowego skonstruowanego na podstawie pomysłu Leonardo da Vinci – viola organista.

- Orkiestra składa się z najlepszych oraz rocznikowo najmłodszych członków Filharmonii Kaliskiej. W orkiestrze grają czterej koncertmistrzowie, prowadzący na co dzień orkiestrę Filharmonii Kaliskiej, troje liderów z pierwszych i drugich skrzypiec, dwie osoby które są zastępcami liderów grupy altówek. Ja mam przyjemność prowadzić wiolonczelę a drugim wiolonczelistą będzie zastępca koncertmistrza wiolonczel naszej filharmonii Pan Piotr Łyszczorz, mój były student z Akademii Muzycznej w Krakowie. Na kontrabasie gra Maria Szymkiewicz. Stawiamy na ludzi młodych – mówił Adam Klocek, dyrektor Filharmonii Kaliskiej.

Jak zaznacza Adam Klocek orkiestra gra na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Mały skład daje możliwość dojścia do takiego stopnia precyzji i perfekcji, jakiego nie uzyska się w dużej orkiestrze.

Nowa nazwa kameralnego zespołu muzyków to Ensemble Frédéric. - Chcieliśmy nazwą nawiązać do najlepszych tradycji XIX-wiecznych rejonu kaliskiego i południowej Wielkopolski, a mianowicie do wizyt młodego Fryderyka Chopina w pałacu w Antoninie u książąt Radziwiłłów. Chcemy nawiązywać młodością i składem wybitnych polskich muzyków do Fryderyka Chopina, który tylko w nieco młodszym wieku kształtował się już muzycznie i rodził się geniusz artysty – mówił Adam Klocek.

Logo orkiestry to podobizna młodego Chopina naszkicowana przez księżniczkę Elizę Radziwiłłównę, właśnie podczas jego pobytu w Antoninie.

Zespół ma w najbliższych planach współpracę z wybitnymi artystami jak Klaudiusz Baran, Andrzej Kosendiak, Volker Schmidt-Gertenbach a także trasę koncertową po Niemczech.

W listopadzie orkiestra wystąpi podczas koncertu finałowego festiwalu Wszystkie Strony Świata w Puławach. W grudniu 2018 r. uświetni galowy koncert Wielkopolskiego Towarzystwa Kulturalnego w Sali Ziemi w Poznaniu oraz zarejestruje dla TVP wieczór kolęd emitowany w telewizji w wigilijny wieczór z udziałem m.in. Izabeli Trojanowskiej.

Wyróżniającą cechą członków orkiestry jest gra na wybitnych starowłoskich instrumentach mistrzowskich. Są to m.in. skrzypce z warsztatu Andrea Guarneri z roku 1690, Carlo Giuseppe Testore z roku 1711, Domenico Montagnana z roku 1727 czy instrument włoski ze szkoły Lorenzo Guadagnini ca 1720.

- Co miesiąc orkiestra będzie prezentowała się w Kaliszu, praktycznie do końca sezonu, poza czerwcem. Co miesiąc, ten 4 wolny tydzień chcemy wypełnić tym pomysłem – mówił Adam Klocek.

Jak podkreśla dyrektor Adam Klocek koncerty Filharmonii Kaliskiej będą odbywały się planowo, a młody zespół jest uzupełnieniem programu artystycznego w Kaliszu.

Zapraszamy już na piątkowy koncert PIAZZOLLA & SCHUBERT z Ensemble Frédéric – filharmoniakaliska.pl/news/piazzolla-schubert/134

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować