W ramach cyklu “Fotolpalstikon” Sławomir Przygodzki i ks. Michał Kühn zaprezentowali w niedzielę wykład popularno-naukowy pt.: „Ewangelicy w Kaliszu w 500-lecie Reformacji”. Po wykładzie odbył się seans filmu “Luter” w reż. Erica Tilla.

Article dsc0009 2
fot. CKiS

W tym roku minie 500 lat od dnia, w którym augustiański mnich, Marcin Luter, przybił na drzwiach kościoła w Wittenberdze swoich 95 tez, będących wyrazem krytyki wobec powszechnej w Kościele praktyki udzielania odpustów. Ten czyn uznany został za początek reformacji, która rozlewając się po Europie, z czasem zakwestionowała cały średniowieczny ład religijno-społeczny streszczający się w słowie „christianitas”.

Zdaniem wielu historyków Reformacja to raczej skutek kryzysu ówczesnej świadomości religijnej, a nie efekt laicyzacji społeczeństwa. Skutkiem Reformacji były wojny religijne, które pochłonęły dotąd nie w pełni oszacowaną liczbę ofiar.

A jak przebiegała Reformacja na ziemiach polskich? Czy możemy mówić o rodzimej specyfice tego fermentu religijno-społecznego? Czy ewangelicy, którzy pojawili się w Kaliszu już w pierwszej połowie XVI w. i służą miastu po dzień dzisiejszy, wpisali się trwale w historię grodu nad Prosną?

Zobacz także
Thumb 315 207958
„Krew dla życia”
Thumb article article zus asadas
e-zwolnienia - ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
Thumb czo%c5%82o
Strażacy z Kalisza pomagają w gaszeniu lasów w S...

Komentarze

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    W tym roku 31 października minie 500 lat od dnia, w którym augustiański mnich, Marcin Luter, przybił na drzwiach kościoła w Wittenberdze swoich 95 tez, będących wyrazem krytyki wobec powszechnej w Kościele praktyki udzielania odpustów. Ten czyn uznany został za początek Reformacji, która rozlewając się po Europie, z czasem zakwestionowała cały średniowieczny ład religijno-społeczny streszczający się w słowie „christianitas”.
    To wspaniały jubileusz, centralne obchody odbyły się w Warszawie z udziałem Prezydenta RP, przedstawicieli kościoła rzymskokatolickiego i innych wspólnot chrześcijańskich.
    Obchody jubileuszu dotarły również do KALISZA. W ramach cyklu “Fotolpalstikon” Sławomir Przygodzki i ks. Michał Kühn zaprezentowali w niedzielę wykład popularno-naukowy pt.: „Ewangelicy w Kaliszu w 500-lecie Reformacji”. Po wykładzie odbył się seans filmu “LUTER” w reż. Erica Tilla. Kolejne wydarzenie jubileuszowe odbędzie się w kaliskim Ratuszu w sali recepcyjnej 6 listopada o godzinie 12.00, na które serdecznie zaprasza ks.proboszcz Michał Kuhn.
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb 422176 271829882929891 753863972 n
Msm icon 30
EURO KEBAB
Thumb galeria kalisz
Msm icon 30
Galeria Kalisz
Thumb img 7400
Msm icon 30
SzkolaNarciarstwa.pl - szkoła sportów wodnych i zimowych
Thumb empik
Msm icon 30
Empik - Szkoła Języków Obcych
Thumb zrzut ekranu 2017 10 24 o 14.19.59
Msm icon 30
Laser Delux – Gabinet Kosmetyki Laserowej
więcej»
Bico australia 20131216 146n120