Znów powraca temat nowego herbu Kalisza, w którym znalazły się błędy i nieścisłości już na samym etapie tworzenia projektu. W koncepcji zaakceptowanej przez Komisję Heraldyczną w 2016 roku na Herbie była widoczna brama. W projekcie z 2017 roku, przygotowanym przez Piotra Gołdyna, tej bramy nie ma. Gdzie się podziała? Kaliszanin, Krzysztof Pietrzak zadał to pytanie radnej Magdalenie Spychalskiej, która była Przewodniczącą Zespołu Statutowego.

Article ratusz 2018 04 13 1
fot. kalisz.pl

W dniu 27 sierpnia 2018 r. skierowałem na ręce p. Radnej Magdaleny Spychalskiej za pośrednictwem KRM Kalisza pismo następującej treści:

Sz. P. Magdalena Spychalska
Radna Rady Miasta Kalisza

W dniu 15.05.2017 r. na łamach jednego z kaliskich portali informacyjnych ukazał się artykuł „Herb zgodny z heraldyką. Flaga i odznaka do poprawki”. Autor tego tekstu pisał:

Komisja Heraldyczna zatwierdziła projekt herbu zaproponowany przez miasto. Jednak miała uwagi dotyczące flagi i Odznaki Honorowej Miasta Kalisza, dlatego konieczne są poprawki. Kiedy te zostaną naniesione – projekty ponownie trafią pod ocenę. Jeśli ta będzie pozytywna wtedy Rada Miejska będzie mogła zatwierdzić nowy wygląd miejskich insygniów. Projekt zmienionego herbu oraz flagi i odznaki Zespół Statutowy przekazał Komisji Heraldycznej niespełna rok temu, w czerwcu 2016 roku. W grudniu przyszła odpowiedź, że tylko pierwszy z elementów, ale też ten budzący najwięcej kontrowersji wśród mieszkańców Kalisza, jest według specjalistów dobry. – Członkowie Komisji stwierdzili, że zaproponowany projekt herbu Miasta Kalisza jest zgodny z zasadami heraldyki i z miejscową tradycją historyczną. Zgłosili natomiast uwagi do projektów flagi miejskiej i odznaki honorowej i w związku z tym wstrzymali się z wydaniem ostatecznej opinii do czasu nadesłania przez miasto poprawionych projektów – przytacza tekst pisma Komisji Heraldycznej radna Magdalena Spychalska, która jest przewodniczącą Zespołu Statutowego.

W okresie prac nad herbem, którego autorem był p. Piotr Gołdyn, jak wynika z mojej wiedzy i powyższego tekstu, była Pani przewodniczącą Zespołu Statutowego. Śledziła Pani prace jak i postępy w realizacji jego projektu. Miała Pani dostęp do wszystkich materiałów, które KRM przesyłała na ręce KH jak i być może miała kontakt z samym autorem herbu.

Z ww. artykułu wynika, że przytaczając pismo KH akceptowała Pani fakt, iż projekt herbu, wybrany w konsultacjach z mieszkańcami Kalisza został pozytywnie zaopiniowany przez KH i jest dobry. Dlaczego więc, posiadając wiedzę nt. decyzji członków KH, którzy na posiedzeniu w dniu 2 grudnia 2016 r. stwierdzili, że zaproponowany projekt herbu Miasta Kalisza zgodny jest z zasadami heraldyki i miejscową tradycją heraldyczną (za pismem KH z 16.12.2016 r.) nie domagała się Pani wyjaśnień od p. P. Gołdyna, po ostatecznym dokumencie – uchwale KH z 14 lipca 2017 r., dlaczego z herbu zniknęła brama? W 2016 r. projekt kaliskiego herbu ją posiadał a w 2017 r. tej bramy już nie miał.

Chcę zapytać również, kto polecił p. P. Gołdyna do wykonania projektu herbu wraz z pozostałymi insygniami naszego Miasta oraz czy mogło dojść tu, w Kaliszu, do samowolnej odmiany herbu przez usunięcie drzwi / wrót (za pismem p. M. Adamczewskiego, członka KH, str. 3 – w posiadaniu KRM), jeżeli tak, to kto podjął taką decyzję?

Liczę także na odpowiedź w następującej kwestii:
Z pisma KRM.0004.0085.2016 z dnia 23 czerwca 2016 r. do MSWiA, Komisji Heraldycznej wynika, że w dniu 11 marca 2016 r. z wizytą w KH byli przedstawiciele Radnych MK. Kto reprezentował Radę i jaki cel miała ta wizyta? Dlaczego o tym fakcie nie została poinformowana pozostała część Radnych oraz mieszkańcy Kalisza, którzy w dniu 14 marca 2016 r. przybyli na spotkanie do Ratusza z p. P. Gołdynem – autorem herbu w ramach jego konsultacji?

Oczekuję zajęcia stanowiska i odwrotnej, w ciągu 14 dni od otrzymania niniejszego pisma odpowiedzi na wskazany e-mail.

Z poważaniem – Krzysztof Pietrzak


Po dwóch tygodniach przyszła odpowiedź. Pani Radna nie pofatygowała się,aby odpowiedzieć na piśmie, czego wymaga powaga sytuacji, ale przysłała e-mail następującej treści:

odp. na pismo 11 września 12:11

Dzień dobry,
W odniesieniu do Pana pisma z dnia 27 sierpnia 2018 roku informuję, iż odpowiedzi na pytania zawarte w przedmiotowej korespondencji były Panu wielokrotnie udzielane przez Komisję Heraldyczną, Przewodniczącego Rady Miasta oraz Urząd Miasta Kalisza.

Dodatkowo przypominam, iż brał Pan udział w konsultacjach społecznych dotyczących nowego Statutu Miasta Kalisza.

Rada Miejska Kalisza uchwałą Nr XLVIII/630/2018 z dnia 25 stycznia 2018 roku przyjęła nowy Statut Miasta Kalisza, którego załącznik Nr 2 stanowi herb Miasta Kalisza.

Wyżej wymieniona uchwała została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Wielkopolskiego, w związku z czym stanowi prawo miejscowe i jest aktem obowiązującym.

Doceniam Pana uwagi i dziękuję za zaangażowanie w tematykę herbu dla dobra Miasta i Jego Mieszkańców.

Z poważaniem,
Magdalena Spychalska

__________________________________________________________________

Zanim przeczytacie Państwo podsumowanie całej sprawy, przeczytajcie jeszcze raz odpowiedź Radnej. I co? Można – można. Ważne, żeby była jakakolwiek odpowiedź. Czy dobra, czy nie na temat, po prostu, żeby była. Odpowiedź p. Radnej to jeden wielki bezsens nie mający nic wspólnego z zadanymi pytaniami, a do tego stanowi nieprawdę – komentuje kaliszanin Krzysztof Pietrzak. - Za blisko 40 dni mieszkańcy Kalisza wybierać będą nowych Radnych na kolejną kadencję. Idąc na wybory i oddając głos na wybranego kandydata / kandydatkę zastanówcie się Państwo, czy to jest Wasz dobry wybór. Czy nowy Radny / Radna będzie zabiegać o rozwój Miasta, interesować się sprawami jego mieszkańców, odpowiadać rzeczowo na ich pisma, czy też, jak to robi jeszcze urzędująca Radna Magdalena Spychalska, będzie po wyborze, lekceważyć mieszkańców.

Zobacz także
Thumb img 6769
Cicha koalicja Samorządnego z PiS-em? "Jest to d...
Thumb wykres poz
Inni pozycjonują i zarabiają. A Ty?
Thumb azbest 2
W powiecie kaliskim usunięto blisko 850 ton azbestu

Komentarze

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Czas podziękować obecnym radnym za pomnik, herb, rewitalizację, boisko z podgrzewaną murawą, zakup Delfina i wiele, wiele innych “trafionych” “cudów” nad Prosną………… a zapomniałe i ciągłe konsultacje…….bez efektów.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  podziekujemy tej Pani !

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Oczekuję zajęcia stanowiska i odwrotnej, w ciągu 14 dni od otrzymania niniejszego pisma odpowiedzi na wskazany e-mail.

  Z poważaniem – Krzysztof Pietrzak

  Po dwóch tygodniach przyszła odpowiedź. Pani Radna nie pofatygowała się,aby odpowiedzieć na piśmie, czego wymaga powaga sytuacji, ale przysłała e-mail następującej treści

  powaga sytuacji xD

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Od kiedy sapcio zrobił z Kalisza swój plac zabaw i zaprosił do niego swoich kolesi to nic nie jest poważne w tym mieście… Sapcio kup sobie bilet i pakuj się… W tym mieście już dla ciebie miejsca nie ma

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  A jak nie odpisze w ciągu 14 dni to co? Nie zna się Pan na prawie. Pytania zadawane radnym nie są objęte zakresem przedmiotowym k.p.a.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Gospodarzy niestety w naszym mieście mamy na miarę komunistycznej onucy. W wakacje zjechałem pół Polski i w większości miast są już obwodnice lub trwają prace nad ich budową. Tymczasem przez nasze biedne miasto wciąż biegnie tranzyt i ulice katują tiry. SKANDAL!!

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Za to mamy w Radzie Miejskiej b.UB-eka i to sławi nasze miasto w całej Polsce !

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  krzysztof pietrzak powinien się zająć swoimi nieruchomościami bo sa oplakane

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Boli Cię b.UB, a jesteś obojętny wobec tego całego prymitywizmu i wulgaryzmu, który przyszedł, jak zaraza, jak huragan, przez Polskę z ekipą PIS-u, a jej guru – Kaczyńskim, który niczego dobrego w życiu nie zrobił, nie zbudował, nie dokonał. Jedyne ich “czyny” to nastawienie ludzi przeciw sobie, zniszczenie demokracji, podziału władz, sądownictwa, wobec czego każdy z nas może czuć się bezbronny.
  Ów b.UB, jak sądzę, nie szczuje, nie jątrzy, nie zieje jadem do wszystkich wokół. To ekipa PIS-u “sławi” Polskę, a nie on i dlatego świat się od nas odwraca .Samo pochodzenie o niczym nie świadczy. Historia nas niczego nie uczy – to my sami się uczymy. Lub nie – jak wynika z powyższego wpisu… z przeproszeniem.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Nie dość, że zajmują się pierdołami to nawet tych pierdół nie potrafią ogarnąć. Co tu komentować ?

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Gdzie jest moje 600 baniek?!!!

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  kaliszaanie tutaj nie zmienimy nic piszac i sie wyzywajac czas na zmiany które powinny wniesc swiezosc nie wybierajmy ludzi którzy sa powiazani z partiami czy ludzi którzy sie tam znalezli bo kolesie tylko zwykłych obywateli kalisza którzy nie są powiozani z zadnym ugrupowaniem tylko sa bo zalezy im na kaliszu i kaliszaninach powinni sie kierowac dobrem kaliszan i tego starego grodu a nie tym co beda mówic koledzy z parti czy ukladu pod kolego jezeli tego nie zmienimy to sie nic nie zmieni w tym miescie i kraju

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Idzcie na wybory i nie głosujcie na Spychalską, Sapińskiego, Pawliczakową i całe sld i pis i in

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Całą radę miasta należy wymienić, każdy to wie. Ale do rady miasta nie startują ludzie prawo i oddani miastu, niestety… Smutna rzeczywistość, w której uczciwy człowiek nie rwie się do władzy.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Niestety kandydaci niezależni mogą rządzić w małych lokalnych gminach i miasteczkach, którymi się po prostu większe partie nie interesują aż tak bardzo bo nie ma tam szansy na mandaty poselskie czy senatorskie. W większych miastach kandydaci niezależni mają szansę tylko i wyłącznie pakując się choćby w niepisane układy i koalicje z większymi partiami.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Kolego Robercie,brawo .Widać historia nie dla wszystkich jest nauczycielką.Niech więc kolega głosuje na tych co nie szczują, na tych co dla pieniędzy przestali ziać jadem.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Panie Pietrzak,to że ma Pan zryty beret to wie większość mieszkańców Kalisza.Czas zastanowić i pochylić się nad swoją chorobą.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg
  Komentarz ukryty przez użytkowników. Inni czytelnicy uznali ten komentarz za niestosowny. Pokaż mimo wszystko
 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  do komentarza z 13 wrz 16:04 “Wyborca”

  Niestety mija się pan z prawdą i obraża uczciwych radnych pracujących dla Kalisza!
  Dam przykłady: pan Stanisław Paraczyński, pan Eskan Darwich, pan Mirosław Gabrysiak i kilku innych.
  Zaraz będą komentarze, więc odpowiem uprzedzając zarzuty. Żaden z nich nie siedzi w państwowej spółce na etacie. Wszyscy pracują prywatnie na własny rachunek i Rada Miejska nie jest dla nich odskocznią do kariery! Chcą pomagać mieszkańcom i rozwijać miasto.
  Niestety Kaliszanie jak zwykle zagłosują na partie, a nie na ludzi!
  Są tacy radni, którzy przez 4 lata kadencji nie zabrali głosu ani raz! I znowu startują. Po co?

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Dla kasy misiu dla kasy, wyjazdów zagranicznych, odskoczni na dyrektorów np. KRUS, stołków w Enerdze itd.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg
  Komentarz ukryty przez użytkowników. Inni czytelnicy uznali ten komentarz za niestosowny. Pokaż mimo wszystko
 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Czasy się zmieniają a Spychalscy zawsze u władzy.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Bo to są stanowiska jak sukcesja, np. były Jurki, są Jurki i zapewne będą Jurki. Taka sytuacja.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Padło nazwisko Gabrysiak. A co z jazdą na 2.gazach i pobiciem? A czy radny Piotrowski czołowy pisowiec odzyskał głos? A czy ratownik Lasiecki buduje już nowego delfina czy udaje głupa w nieczynnym aqaparku? Czy radny Prus buduje " bibliotekę" w Szczypiornie czy bierze się za pomniki? Mam jeszcze wiele pytań, cierpliwości.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  A ja lecę na Bahama i tam wsadze już banana.

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  Nigdy więcej czerwono- czarnych i innych pomozancow typu Maj


Nie ma możliwości komentowania tego artykułuThumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article xe1s0459

Festiwal Smaku w Cafe.Calisia.pl
Thumb logo wizytowka
Msm icon 30
UAM Filologia Polska
Thumb b 1
Msm icon 30
Przedszkole Niepubliczne "BURSZTYNOWY ZAMEK"
Thumb mg 7002
Msm icon 30
CAROK - detailing Twojego samochodu
Thumb raster  biale full czarne tlo
Msm icon 30
Akademia Zdrowej Skóry
Thumb zrzut ekranu 2014 09 07 godz. 21.17.24
Msm icon 30
USŁUGI ASENIZACYJNE - wywóz nieczystości płynnych - Kalisz i okolice
więcej»
Bico australia 20131216 146n120