Wokalista, autor tekstów i basista zespołów Big Cyc i Czarno-Czarni w rozmowie o podróżach, o muzyce i życiu oraz o swojej pierwszej książce pt. „Kontrabas i bumerang”.

Article szkaczcie do g c3 93ry jak kangury     trowunna  tasmania 2012 External article

Od jakiegoś czasu podróżujesz z grupą przyjaciół po najdalszych zakątkach świata. Jaki jest cel Twoich wojaży? Chcesz poznać kraj, kulturę, czy ludzi?

Wszystko naraz. Myślę, że podróżując nabiera się dystansu do świata, jest się bardziej otwartym. Przed podróżą nie czytam przewodników, żeby nie popaść w myślowy szablon. Wiedzę o kraju, do którego jadę zdobywam przez rozmowy z ludźmi, którzy już tam byli i mogą mi służyć doświadczeniem, które weryfikuję na miejscu. Po drugie podróżując i pokonując nagle piętrzące się trudności nabiera się doświadczenia i człowiek staje się bardziej zaradny życiowo, może też pomagać innym. A po trzecie coraz rzadziej chodzę po muzeach, wolę poznawać i rozmawiać z ludźmi, wtapiać się w kulturę i środowisko. To uczy tolerancji, innego spojrzenia na odmienne obyczaje, na twórczość. To również korzyść dla mnie, bo może pomóc mi stworzyć coś nowego, skomponować. Słowem podróże kształcą.

Dzięki ostatniej wyprawie na Antypody napisałeś swoją pierwszą książkę podróżniczą. Czy zawarty w tytule kontrabas sugeruje zamianę lub porzucenie gitary basowej?

Po 25 latach od skończenia studiów filologicznych nie wiedziałem, czy potrafię jeszcze coś napisać. Narzuciłem sobie reżim i po powrocie z Antypodów, na podstawie moich notatek z podróży pisałem codziennie jedną lub dwie strony. Pewien pisarz udzielił mi takiej rady: Jeśli napiszesz samą esencję, to będzie nudne. Do każdej zupy trzeba dolać trochę wody, żeby była smaczniejsza i lepiej strawna. Więc dolałem. Musiałem trochę popracować nad językiem, żeby nie powiedzieli, że jestem analfabetą. A kontrabas jest z tej samej grupy instrumentów, co gitara basowa, za to na zdjęciach wychodzi doskonale !

Jak świat przyjmuje podróżników z Polski?

Świat jest nam przyjazny, chyba że jesteś w jakimś skonfliktowanym miejscu np. w Afryce. Ale ogólnie Polska jawi się innym jako kraj bardzo egzotyczny i wzbudza zainteresowanie. Nikt nie wie, gdzie dokładnie leży. Kiedyś będąc w RPA tłumaczyliśmy komuś, że przyjechaliśmy z Europy, a Polska leży niedaleko Rosji. Pokazaliśmy zdjęcia z Polski akurat totalnie zasypanej przez śnieżycę. Widząc wielkie zdziwienie na twarzach naszych rozmówców dodaliśmy jeszcze, że żona jednego z nas siedzi teraz na dachu i ostrzeliwuje niedźwiedzie, które ją atakują z pobliskich lasów. Zdziwienie słuchaczy przeszło w podziw i zaczęto nam gratulować, że dobrze zrobiliśmy wyjeżdżając stamtąd, bo nie musimy walczyć z tymi niedźwiedziami.

Ale jest chyba kilka postaci, z którymi świat może nas kojarzyć?

Oczywiście, wszyscy znają papieża Jana Pawła II, Wałęsę i Radwańską. Nasza tenisistka jest dobrze rozpoznawalna szczególnie w Australii.

Czy coś Cię zadziwiło podczas ostatniej podróży?

Prawie na każdym kroku. Na przykład ogromna ilość zabitych przez samochody kangurów, które zbiera się ciężarówkami z poboczy dróg. Gejzer Lady Knox w Nowej Zelandii, który wytryska tylko po wsypaniu do krateru mydła i trzeba za ten pokaz zapłacić aż 20 dolarów australijskich! Diabeł tasmański potrafi przerazić zaciskiem swoich szczęk, ale jeszcze gorsza jest ropucha, która swoim jadem może zabić nawet krokodyla. No i fakt, że nie każdy bumerang wraca, a szczególnie ten kupiony od Aborygena, który zapewnia, że na pewno wróci, ale najlepiej wypróbować go po powrocie do domu… Poza tym jestem bardziej turystycznym fajtłapą niż Tony Halikiem, więc moja książka w większości zwiera takie właśnie obserwacje i ciekawostki.

Jesteś muzykiem, grasz w zespole rockowym a skończyłeś filologię polska w Łodzi. Zamierzałeś zostać nauczycielem w szkole?

Studia na polonistyce to był przypadek. Nie dostałem się na prawo w Poznaniu, bo mi brakło punktów za pochodzenie, ale miałem zdane egzaminy i zaproponowano mi filologię w Łodzi, Rzeszowie lub Opolu. Wybrałem Łódź. Studia były bardzo ciekawe, ale nie chciałem uczyć w szkole, bardziej widziałem siebie w Domu Kultury przy organizacji np. koncertów. Tym bardziej, że na studiach już grałem w zespole reggae „Rokosz”. Nie spodziewałem się dając wtedy koncerty, że to będzie pomysł na całe życie.

Z zespołem „Big Cyc” grasz już 25 lat. Trochę mniej w „Czarno-Czarnych”. Czy to dla higieny psychicznej potrzebne są te zmiany zespołów, stylistyki muzycznej, a dalekie podróże są też po to, aby odpocząć od kolegów muzyków?

Zdecydowanie tak. Z członkami zespołu nie spotykamy się prywatnie, nie chodzimy do siebie na imieniny, bo byśmy się pozabijali. Po wielotygodniowych próbach i koncertach trzeba od siebie odpocząć. Każdy z nas poza muzyką robi jeszcze coś innego. Na przykład Jerry prowadzi swoją audycję w Radiu Centrum, Skiba pisze książki, prowadzi imprezy, występuje w telewizji, nasz klawiszowiec gra w Lublinie muzykę poważną, towarzysząc śpiewakom operowym. Ale Big Cyc jest najważniejszy. Kiedy zgromadzimy nowy materiał, skrzykujemy się na próby i nagrywamy.

Podobno lubisz i dobrze gotujesz?

Lubię poeksperymentować. Czuję się wtedy jak alchemik, który miesza różne składniki. Kiedyś był tylko smalec i makaron, teraz możesz praktycznie dostać wszystko. A ja lubię jeść, co pewnie widać… Ale nie zamierzam otwierać restauracji, jak robią to niektórzy znani aktorzy, czy celebryci. Zresztą kiedyś podczas tournée w Stanach dla Polonii spotkałem Tadeusza Drozdę, który powiedział mi: Zawsze trzymaj się tylko tego, co umiesz i lubisz robić. Moje wszystkie interesy, czyli hotel i restauracja padły, bo ja nie miałem czasu tego pilnować. I święta racja!

Czy z okazji 25-lecie zespołu Big Cyc powstanie nowa płyta? Jak wyglądają najbliższe muzyczne plany?

Tak. Mamy już gotową płytę z nowymi piosenkami. Poza tym Polskie Radio wyda składankę The Greatest Hits zespołu Czarno-Czarni. Namawiają nas też na drugą płytę z cyklu Sułtani Swingu, która cieszyła się powodzeniem. W tym składzie nagraliśmy także płytę z amerykańską wokalistką Holly Shepherd. Ponadto latem wyjdzie też nasze DVD z ubiegłorocznego Woodstoku u Jurka Owsiaka. No i będą koncerty, wciąż chcą nas słuchać.

Czy czujesz się człowiekiem spełnionym?

Tak. Czuję się spełnionym. Robię to co lubię, nie stresuję się. Mam normalną rodzinę. Jeden syn na studiach, drugi już za chwilę. Gdyby nie rodzina, to nie wiem, jak byśmy skończyli, pewnie w długach. Rodzina dla rockendrolowców jest zbawieniem. Moja tolerancyjna żona nigdy nie kazała mi wybierać pomiędzy nią, a gitarą, bo wie, że wybrałbym gitarę. Ale staram się jej to inaczej wynagrodzić. Ciągle szukam nowych bodźców, bo nie mógłbym leżeć z piwem przed telewizorem. Myślę też o następnej podróży, może na Daleki Wschód…

Rozmawiała: Sylwia Kwiatkowska

Zobacz także
Thumb 58381091 1189434297891720 5391852727368155136 n
Specjalne miejsca parkingowe przy kaliskim SOR. ...
Thumb 58381874 2291930134463705 8301305363710345216 n
Kazimierzowska z opóźnieniem. Firma może zapłaci...
Thumb helios sport lm 201902 1920x1080px v02
Liga Mistrzów UEFA na wielkim ekranie! Sportowe ...

Komentarze

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    This may cobweb application a bulk of money Prada replica handbags that provides the pointy change to your system, the ideal band-aid to arise up with a added cost-effective alike could be to beforehand gallstones forth with scaled-down abstinent draw yet which usually arise the complete.That is absolutely aggravating to get my calmly on every bag Louis Vuitton Monogram Canvas Manhattan GM.This bag is awesome! Try castigation and see what I’m talking about. You will be afraid how bargain Louis Vuitton handbags, which are offered to the public.These replica or affected Louis Vuitton accoutrements can be difficult to analyze in abreast and a accessible client wants to apperceive how to actualize a absolute artefact afore breeding a buy. you can acquisition few items which are because unsatisfying because paying out hard-earned funds Dior replica advised for a little something that will appears awfully bogus cerebration that possesses abrogating top quality.

  • P?s=64&d=identicon&r=pg

    Uwielbiam Big Cyca. Fajnie ludzie. Normalni. Żadnych skandali. Muza przyjemna. Miła dla ucha. Życzę wszystkiego dobrego
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb logo wozimy sie
Msm icon 30
Sklep Wozimysie.pl - wózki do biegania, foteliki rowerowe i akcesoria
Thumb borowiak nieruchomos%cc%81ci kalisz logo
Msm icon 30
Borowiak Nieruchomości
Thumb zrzut ekranu 2017 11 14 o 13.36.07
Msm icon 30
SHADE Studio Fryzjersko – Trychologiczne
Thumb logo
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
Thumb b 1
Msm icon 30
Przedszkole Niepubliczne "BURSZTYNOWY ZAMEK"
więcej»