Jakie plany MON-u wobec byłego więzienia? Antoni Macierewicz z wizytą w Kaliszu

2017-12-04 17:30:00 BK

Budynek byłego więzienia w Kaliszu oraz wszelkie obiekty mu przyległe stały się bardzo interesującym miejscem dla Ministerstwa Obrony Narodowej. Pojawił się pomysł stworzenia tam bazy Wojsk Obrony Terytorialnej, ale są jeszcze inne możliwości, których na razie Prawo i Sprawiedliwość nie zdradza.

fot. Błażej Krawczyk
fot. Błażej Krawczyk

Wykorzystanie byłego więzienia dla celów wojskowych popiera również prezydent Kalisza Grzegorz Sapiński. Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz gościł w Kaliszu 1 grudnia, kiedy odwiedził budynek przy ulicy Łódzkiej oraz Wytwórnię Sprzętu Komunikacyjnego “PZLKALISZ”.

Decyzję, co do wykorzystania byłego zakładu karnego, zapadną do końca 2018 roku. - W najbliższym czasie, będzie musiało odbyć się szereg spotkań z dowództwem Wojsk Obrony Terytorialnej, które podejmie ostateczną decyzję czy ten budynek spełnia oczekiwania i czy nadaję się na bazę Wojsk Obrony Terytorialnej – mówi poseł Piotr Kaleta. - Jeżeli tak się nie stanie to mam nadzieję, że Pan Minister zdecyduje czy w jakiejś innej formule ten obiekt zostanie przejęty przez MON – dodaje.

Oprócz głównego budynku, inwestycja obejmuje 3 obiekty w dobrym stanie technicznym, magazyn broni, zaplecze socjalne, pomieszczenia garażowe i budynki niezależne. - W lipcu w Kaliszu wizytowała komisja, która wyraziła pozytywną opinię, jeśli chodzi o ten budynek i jego przydatność. Ostateczne słowo należy jednak do Ministra i to był cel mojego zaproszenia – mówi poseł PiS.

MON planuje stworzenie Wojsk Obrony Terytorialnej w Wielkopolsce już w 2018 roku, dlatego zostają przyspieszone wszelkie rozmowy i procedury. Co więcej w Kaliszu powstanie batalion, a nie kompania, co oznacza, że będziemy mieli nie 120 a ponad 300 żołnierzy. Potencjalnym miejscem powstania batalionów mogą być również Ostrów Wielkopolski oraz Jarocin.

Drugim miejscem wizyty Ministra był zakład WSK Kalisz, który przejmuje dwa zakłady jakimi są WSK w Rzeszowie oraz zakład Utas we Wrocławiu. Powstaną dwie niezależne spółki ze stuprocentowym kapitałem WSK Kalisz. Kwota tej inwestycji wyniesie blisko 100 mln złotych. - Idą za tym konkretne pieniądza, ale także konkretne zamówienia dla polskiej armii. Są to kolejne etaty i możliwości rozwoju – mówi. - Pojawiają się też inne możliwości w ramach Polskiej Gruby Zbrojeniowej. WSK przede wszystkim jest zakładem, który podejmuje produkcję dla lotnictwa, ale mogą pojawić się dodatkowe zamówienia dla polskiej armii – dodaje.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł,

wrzuć nam coś do kapelusza :)

Wesprzyj jednorazowo

Wdzięczny Zespół Calisia.pl

Przeglądaj artykuły z 16 lat istnienia portalu Calisia.pl - od 2007 roku do dziś !

Opinie użytkowników:

Te artykuły mogą cię zainteresować