Do kancelarii zgłosił się pan Jan, który był uczestnikiem wypadku komunikacyjnego. W wyniku zdarzenia pan Jan jest niepełnosprawny, nie może chodzić i porusza się wyłącznie na wózku inwalidzkim. Przed zdarzeniem był natomiast człowiekiem zdrowym, sprawnym i aktywnym zawodowo. Pan Jan przyszedł do kancelarii po pomoc w odzyskaniu odszkodowania od sprawcy wypadku komunikacyjnego. Czego może domagać się w tej sytuacji?

Article thumb article article article zrzut ekranu 2016 10 17 o 08.32.38

Przede wszystkim poszkodowany będzie mógł żądać wypłaty świadczeń od zakładu ubezpieczeń, w którym był ubezpieczony sprawca wypadku w chwili zdarzenia. Podmiot ten ustalany jest zazwyczaj przez policję, prowadzącą czynności na miejscu zdarzenia.

Zgodnie z art. 444 k.c. w razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty. Oznacza to, że pan Jan ma prawo domagać się od zakładu ubezpieczeń zwrotu wszystkich kosztów jakie poniósł w związku z leczeniem, np. kosztów wizyt lekarskich, rehabilitacji, leków, środków higienicznych, sprzętu ortopedycznego lub rehabilitacyjnego. Zakład ubezpieczeń ma również obowiązek zapłacić z góry koszty potrzebnego leczenia, co oznacza, że pan Jan może żądać pokrycia kosztów leczenia, które jest konieczne i zaplanowane ale jeszcze nie miało miejsca. Niepełnosprawność uzasadnia też obowiązek pokrycia kosztów zakupu samochodu osobowego przystosowanego do ograniczeń naszego bohatera, wózka inwalidzkiego czy skutera. Jeżeli pan Jan mieszka w piętrowym domu, może z powodzeniem żądać od zakładu ubezpieczeń przystosowania domu do jego niepełnosprawności, tj. zainstalowania windy, przystosowania łazienki czy wybudowania odpowiednich podjazdów do domu. Jeżeli inwalidztwo wymaga przekwalifikowania zawodowego, zakład ubezpieczeń ma obowiązek wyłożyć z góry koszty takiego przekwalifikowania.

Nasz bohater w wyniku wypadku stał się niezdolny do pracy. Dlatego poza powyższymi uprawnieniami, ma prawo również żądać renty z tytułu utraty prawa do zarobkowania. Wysokość takiej renty odpowiadać będzie wynagrodzeniu, jakie pan Jan mógłby otrzymywać, gdyby pracował. Ponadto jego niepełnosprawność wiąże się ze zwiększonymi potrzebami, m.in. z leczeniem i stałą rehabilitacją, w tym na turnusach rehabilitacyjnych, z opieką innej osoby. Potrzeby te stanowią podstawę zasądzenia renty z tytułu zwiększonych potrzeb.

Na podstawie art. 445 § 1 k.c. panu Janowi przysługuje też prawo żądania wypłaty odpowiedniej kwoty tytułem zadośćuczynienia za krzywdę, jaką poniósł w wyniku wypadku komunikacyjnego.
Reasumując nasz bohater ma prawo do odszkodowani za koszty jakie poniósł w związku z uszkodzeniem ciała i rozstrojem zdrowia w wyniku wypadku, do renty z tytułu zwiększonych potrzeb, do renty z tytułu utraty możliwości zarobkowania oraz do zadośćuczynienia za krzywdę. O wszystkie świadczenia może wystąpić jednocześnie, występując do zakładu ubezpieczeń z wezwaniem do zapłaty. Jeśli zobowiązany odmówi wypłaty świadczeń lub wypłaci świadczenie w zaniżonej wysokości – co się często zdarza, pan Jan powinien skierować sprawę do sądu z powództwem cywilnym.

Masz jakieś pytanie lub wątpliwości dotyczące prawa? Nie wiesz kogo zapytać? Misja mojego działania jest taka: „Adwokatura powołana jest do udzielania pomocy prawnej, współdziałania w ochronie praw i wolności obywatelskich oraz w kształtowaniu i stosowaniu prawa”. W tym świetle czuję się zobowiązana aby udzielać, w ramach moich możliwości czasowych, również nieodpłatnych porad. Dlatego można zadać mi pytanie na adres prawnik@calisia.pl. Będę się starała odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości. Można też zasugerować mi tematy do kolejnych artykułów w serii „Prawo na co dzień”.

Zobacz także
Thumb 2 2
„No More Tears” – spektakl Polskiego Teatru Tańca
Thumb konsultacje spo%c5%82%c4%99czne
Konsultacje społeczne ws. Poligonowej
Thumb 2
Goście z całej Polski uczczą trzydziestolecie pr...

Komentarze

 • P?s=64&d=identicon&r=pg

  ZRÓBCIE WRESZCIE PORZĄDEK z przystankami KLA na ulicy Marii Skłodowskiej – Curie .
  Przy TESCO przystanek stoi nie zgodnie przepisami ruchu drogowego .
  Nie może żadne auto oprócz uprzywilejowanego zatrzymywać się przy podwójnej linii ciągłej na osi jezdni !!!!
  Ciekawe co na to powie drogówka z Komendy Głównej Policji albo jakikolwiek sąd ?
  Przy TESCO stoi przystanek niezgodnie z przepisami ruchu drogowego a 30 metrów dalej jest też przystanek dla tej sami linii KLA „1 „ zgodny z przepisami .
  Wczoraj skręciliśmy z Wojska Polskiego w lewo i korek był bo autobus KLA stoi na przystanku koło TESCO .
  Nikt go nie mógł ominąć żeby najechać na [podwójną ciągła linię .
  Za chwilę odjechał i zatrzymał się przy Biedronce .
  To jest chore żeby przystanki KLA były co trzydzieści metrów !!!!
  Jakie VIPy sobie postawiły ten przystanek „1” przy TESCO ?
  Potem idziemy do TESCO z dzieciakami i żona mówi że jest przejście dla pieszych to przechodzimy na drugą stronę .
  Przeszliśmy idąc do TESCO . A tam wcale nie ma chodnika !!!!
  Dopiero później się domyśliłem że przejście jest do przystanku po drugiej stronie ulicy który też stoi przy podwójnej linii ciągłej na jezdni .
  Nie ma żadnej strzałki na chodniku do czego służy to przejście .
  KIEDY wreszcie usuniecie te przystanki KLA koło Tesco niezgodne z przepisami KODEKSU DROGOWEGO ???
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb obrazek 62
Msm icon 30
Ignaszak - Salony Audi, VW i Skody
Thumb v1
Msm icon 30
Suknie Ślubne - Pracownia Krawiecka Emilia Elżbieta Błaszczyk
Thumb zrzut ekranu 2015 08 14 godz. 15.34.08
Msm icon 30
Galeria Tęcza - prawdziwe centrum handlowo - rozrywkowe
Thumb obrazek 255
Msm icon 30
Destino Nieruchomości
Thumb img 7818
Msm icon 30
Magic Garden Hostel
więcej»
Bico australia 20131216 146n120