W dzień Wszystkich Świętych w czwartek 1 listopada na Cmentarzu Komunalnym w Kaliszu przeprowadzona będzie coroczna kwesta na ratowanie kaliskich cmentarzy. W tym roku dochód z kwesty przeznaczony zostanie na konserwację nagrobka Bolesława Bogackiego pochowanego na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej.

Article dsc01476
fot. MW

Kaliski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego im. Stanisława Graevego, przy wsparciu Urzędu Miasta Kalisza, po raz osiemnasty organizuje publiczną zbiórkę pieniędzy w która odbędzie się 1 listopada, w godzinach od 8.00 do 16.00, na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Poznańskiej.

W tym roku kwesta przypada w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – Ta okoliczność warunkowała wybór obiektu przeznaczonego do konserwacji. Zależało nam na wytypowaniu nagrobka osoby zasłużonej dla sprawy odbudowy wolnej Polski. – Jest nią kapral Bolesław Bogacki, pochowany na cmentarzu rzymskokatolickim, przy ul. Górnośląskiej. Był On żołnierzem 3 Szwadronu 2 Pułku Ułanów, którego dowództwo pod koniec 1918 r. stacjonowało w Kaliszu. Poległ w wojnie 1920 r. W grobie tym pochowano również w 1950r. Władysława Otto, warszawskiego kompozytora – mówią organizatorzy.

Fundusze zgromadzone w minionych latach pozwoliły m.in. na wykonanie prac: przy grobach Adama Chodyńskiego ‒ patrona kaliskich przewodników turystycznych oraz płk. Rafała Zajączka, remont dachu kaplicy grobowej Rodziny Żuczkowskich, gdzie pochowana została Zofia Hieropolitańska, zasłużona dla kaliskiego muzealnictwa, remont grobowca Henryka Mikołaja Milera (1839-1921), powstańca styczniowego, adiutanta generałów Edmunda Taczanowskiego i Józefa Hauke-Bosaka ‒ na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Górnośląskiej. Na cmentarzu prawosławnym przeprowadzono prace przy grobowcach rodzinnych Myszkiewiczów, Grabowskich i Katasanowów oraz Daraganów, a na cmentarzu ewangelicko-augsburskim naprawiono ogrodzenia przy kaplicy Repphanów. Przed rokiem wykonaliśmy renowację przyściennego grobowca Leona Nieszkowskiego (1778-1835) – prezydenta Kalisza z 1815 r., marszałka szlachty powiatu kaliskiego.

Wśród wolontariuszy zbierających datki do puszek co roku są ludzie kultury ‒ znani aktorzy, bibliotekarze, artyści, a także samorządowcy, politycy, dziennikarze, przewodnicy PTTK
oraz młodzież. Każda z kwestujących osób będzie posiadać oznakowaną, czerwoną puszkę
i imienny identyfikator.

Organizatorzy apelują o włączenie się do tegorocznej akcji – zarówno w charakterze kwestarzy, jak i darczyńców. – Czekamy na osoby chętne do zaangażowania się w kwestę jako wolontariusze, którzy z czerwoną puszką będą zabiegać o środki na ratowanie nagrobka młodego patrioty i żołnierza. Każda złotówka przekazana na rzecz odnowy nagrobków na zabytkowych kaliskich cmentarzach to symboliczna cegiełka, pomagająca chronić i zachować bezcenne dziedzictwo kulturowe – czytamy w apelu.

Swój akces do grona kwestarzy zgłaszać można w Kaliskim Oddziale PTTK, ul. Targowa 2, tel. 509-360-171. Tam też można uzyskać bliższe informacje o szczegółach organizacyjnych dotyczących zbiórki.

Zobacz także
Thumb biznesman
Ja w Internecie – weź udział w bezpłatnych szkol...
Thumb article grandma 499167 960 720
Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Babć!
Thumb policja
W poniedziałek rusza akcja „Prędkość – Zero Tole...

Komentarze
Drogi Użytkowniku Portalu Calisia.pl! Zanim opublikujesz komentarz POMYŚL, czy jest on rzeczowy w kontekście artykułu, pod którym chcesz go zamieścić! Czy nie obrażasz kogoś lub nie naruszasz dóbr osobowych innych ludzi? Pamiętaj, że nawet w Sieci nie jesteś anonimowy!

Uwaga: Komentarze zamieszczane na www.Calisia.pl przez użytkowników nie są na bieżąco moderowane. Jeśli zauważysz wpis obrażający kogokolwiek możesz: zgłosić obraźliwy komentarz do usunięcia mailem na adres redakcja@calisia.pl. Zareagujemy najszybciej jak jest to możliwe.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników Portalu, za treść których Calisia.pl nie ponosi odpowiedzialności. Portal zastrzega sobie prawo do usuwania obraźliwych wpisów. Jeżeli którykolwiek z komentarzy łamie prawo lub dobre obyczaje, zawiadom nas o tym.
Thumb zrzut ekranu 2017 11 02 o 16.08.20

Zamieszkaj na Osiedlu Panorama Park II

Article 49937968 2456667807695012 2560500648214790144 n

Zimowy Festiwal Kawy
Thumb v1
Msm icon 30
Suknie Ślubne - Pracownia Krawiecka Emilia Elżbieta Błaszczyk
Thumb zrzut ekranu 2015 08 14  godz. 15.34.08
Msm icon 30
Galeria Tęcza - prawdziwe centrum handlowo - rozrywkowe
Thumb logo wozimy sie
Msm icon 30
Sklep Wozimysie.pl - wózki do biegania, foteliki rowerowe i akcesoria
Thumb matuszk fizjoterapia uslugi
Msm icon 30
Gabinet Fizjoterapii Estetycznej i Medycznej Matuszak
Thumb mika
Msm icon 30
Mika-Stal
więcej»
Bico australia 20131216 146n120